Home gry miejskie Teleportacja do czasów kościuszkowskich

Teleportacja do czasów kościuszkowskich

Dzień Patrona Szkoły poza szkołą? W dodatku w miejscowości w żaden sposób niezwiązanej z postacią Patrona? Da się. Można zrobić grę terenową. Mało nowocześnie? Można robić ją w wersji mobilnej, wykorzystując aplikację Action Track na smartfony i tablety.

„Szkoła Niepodległa”

Pomysł utworzenia gry „O, Kościuszko, piękny wzorze…” na aplikację Action Track powstał podczas prac naszej szkoły – Szkoły Podstawowej nr 4 w Lęborku – nad zadaniami w konkursowej części ogólnopolskiego programu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) „Niepodległa 1918-2018”. Konkurs ogłoszono w 2017 roku jako program „Szkoła Niepodległej”.  Patronat nad nim objął Minister Edukacji Narodowej w ramach Roku dla Niepodległej.

Zwycięskie szkoły, w tym nasza, która dodatkowo znalazła się wśród 10 podejmujących najambitniejsze zadania,  otrzymały Miano „Szkoły Niepodległej”. Jednym z siedmiu zrealizowanych zadań miało być zaprojektowanie gry związanej z drogami do niepodległości. Organizator sugerował grę planszową, my jednak postanowiliśmy stworzyć grę mobilną o Patronie naszej szkoły, Tadeuszu Kościuszce, który był przecież prekursorem polskiego ruchu niepodległościowego.

Ale skąd pomysł akurat gry mobilnej?

gra miejska dla uczniówOkazja nadarzyła się sama. Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku już kilka miesięcy wcześniej wykupiła licencję, zapewniającą roczny dostęp do Action Tracka i stworzyła na tej aplikacji  kilka ciekawych gier. Licencja daje możliwość projektowania nieograniczonej liczby gier, zatem dyrektorka placówki zaproponowała lęborskim szkołom, by włączyły się do przedsięwzięcia, tworząc w podobny sposób scenariusze własnych. Od razu się zgodziliśmy, tym bardziej, że dostrzegliśmy też szansę na oryginalną realizację jednego z konkursowych zadań. Wybór tematu gry był prosty. Oczywiście Kościuszko.

Jednakże już na starcie pojawiły się wątpliwości, jak się do tego zabrać. Jaką przyjąć narrację, co zawrzeć, aby zabawa, mimo wieloletniej eksploatacji tematu w naszej szkole, nie była nudna i nadawała się zarówno dla młodszych, jak i starszych? Postanowiliśmy skupić się na mniej znanych faktach, a pytania zredagować głównie jako jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Uzupełniliśmy je później ilustracjami i  ciekawostkami w sekcji z przyznanymi punktami, choć ostatecznie pojawiły się również inne zagadki, np. rebus.

Lęborka ścieżki do wolności

Graczowi przydzieliliśmy rolę Podróżnika w Czasie i Przestrzeni. Podczas swej wędrówki uczestniczył w 23 wydarzeniach dotyczących Tadeusza Kościuszki i insurekcji kościuszkowskiej. Raz był służącym czy chłopem, zaś kiedy indziej kosynierem, delegatem króla, a nawet pomocnikiem mistrzów pędzla i dłuta. Wydarzenia ułożyliśmy chronologicznie.

Premierę gry zaplanowaliśmy na Święto Patrona Szkoły 22 marca 2019 r. Trudno było jednak przewidzieć pogodę na ten dzień, zatem tę samą grę przygotowaliśmy w dwóch wariantach. Po centrum miasta z włączoną na smartfonach lokalizacją GPS i na kody QR, które po wydrukowaniu mieliśmy w razie deszczu porozklejać na korytarzach szkoły.

Pogoda była jednak piękna, zatem wszystkie klasy IV-VIII szkoły podstawowej oraz III z wygaszanego gimnazjum wyruszyły w trasę i po zalogowaniu się do gry rozpoczęły rywalizację na punkty. A było o co walczyć, bowiem dwie zwycięskie klasy w dwóch kategoriach wiekowych otrzymały Certyfikat na Niepytanie w wybranym przez siebie dniu.

Gra miejska dla uczniów i mieszkańców

Gra miejska rozgrywa się ulicami naszego miasta i ma fabułę dostosowaną do młodzieży. Wspiera wiedzę o historii patrona szkoły, ale też można z niej dowiedzieć się jak Tadeusz mógł spędzać czas wolny i co miał wygrawerowane na obrączce.

W godzinnej zabawie  uczestniczyło już ponad 200 osób, ale ta liczba może się tylko zwiększyć, bowiem gra została udostępniona wszystkim mieszkańcom Lęborka i turystom odwiedzającym nasze miasto. Zaś wersja z kodami QR w każdej chwili może zostać wykorzystana w szkole. Wystarczy rozłożyć na ławkach przygotowane już kody. A może zgłoszą się do nas inne szkoły imienia Tadeusza Kościuszki i wspólnie podążymy wirtualnym szlakiem za naszym Patronem? Kto wie.

Ewa Lendzion

Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nauczyciel bibliotekarz i doradca zawodowy w szkole podstawowej. Autorka scenariuszy imprez czytelniczych publikowanych w „Bibliotece w Szkole”. W 2002 roku wymyśliła Bonifacje, czyli otrzęsiny w gimnazjum, których nazwa przyjęła się w całej Polsce. Miłośniczka teatru, dobrego kryminału, kotów i mądrych ludzi. W wolnym czasie zajmuje się projektowaniem graficznym, kaligrafią artystyczną i malarstwem sztalugowym.

 

 

gra miejska dla uczniówgra miejska dla uczniów

Zobacz także