Po ponad roku życia w pandemii – pracy, nauki i rozrywki online, biblioteki nadal szukają rozwiązań i inspiracji na animacje czytelnictwa. Szczególnie wśród najmłodszych, którym warto pokazywać jak ważne są książki i jak przyjemny może być czas na czytanie.
Podczas szkolenia dla Biblioteki z Kłodzka szukaliśmy takich rozwiązań, które z jednej strony zapewnią animacje czasu wolnego dzieciom podczas izolacji społecznej. Z drugiej nie będą tylko ofertą przed ekranem komputera, których jest od roku przesyt.
Z biblioteki na Youtube
Format video, to jedno z ciekawszych narzędzi do komunikacji z młodymi czytelnikami. Także taki, który pomaga zaangażować dzieci i młodzież w ich wspólne tworzenie. Podczas szkolenia uczestnicy zobaczyli kilka ciekawych przykładów filmów promujących czytelnictwo z za oceanu i z Polski. Najmłodszymi youtuberami (“booktuberami”) byli uczniowie klas pierwszych, którzy promowali czytelnicze akcje podczas edukacji zdalnej.
Kartkówka i teleturniej na szkoleniu on-line
Jeśli biblioteka chce bardziej zaangażować młodych czytelników, zorganizować konkurs czy zabawę to idealnym narzędziem będą wszystkie quizy i testy, sprawdzające wiedzę. Świetnie sprawdzą się także teleturnieje, gry, zabawy w oparciu o tematykę czytelniczą lub treści literackie.
Wordwall.net to strona, z której bardzo chętnie korzystali nauczyciele podczas zdalnej edukacji, dlatego warto sprawdzić możliwości jakie oferuje w animacji czytelniczej. Koła fortuny, labirynty, klasyczne gry w wisielca, krzyżówki, teleturnieje – to tylko niektóre opcje. Na wordwallu są dostępne gotowe zabawy literackie dla dzieci tworzone przez nauczycieli, głównie w oparciu o lektury szkolne. Można z nich korzystać, udostępniając swoim czytelnikom na facebooku czy w newsletterze.
Narzędzi jest bardzo wiele i warto dokonać selekcji. Wybrać te które będą się sprawdzały w naszej bibliotece i będą dopasowane do określonej grupy docelowej.
Gdzie to wszystko gromadzić, udostępniać swoim czytelnikom, jeśli dzieci nie ma na Facebooku? Z pomocą przychodzi strona, od której rozpoczęło się spotkanie on-line z Biblioteką – Padlet.com – To tam każdy z uczestników przedstawił się wrzucając zdjęcie z książką i krótkim opisem. Jest to wirtualna tablica korkowa, na którą wrzucamy linki, strony, zdjęcia, recenzje, propozycje zabaw czy zadań. Każdy kto ma adres bibliotecznego padleta może korzystać z umieszczanych tam zasobów i dodawać swoje – np. recenzje książek, zdjęcia z wakacji z książką wypożyczoną z biblioteki. To ciekawy sposób budowania społeczności i komunikacji ze stałymi czytelnikami, lub forma zabawy w “wirtualną kartę biblioteczną”. To tam najmłodsi mogą wrzucać zdjęcia lub linki przeczytanych podczas pandemii książek. Ostatnie badania czytelnicze wśród uczniów klas pierwszych (*Sprawozdania z akcji Czytam Sobie. Pierwsza klasa!) pokazały, że “zbieranie”, rywalizowanie na ilość przeczytanych książek jest dla dzieci w młodszym wieku szkolnym bardzo istotne.
Animacje czytelnicze on-line
W gąszczu propozycji, narzędzi, stron i aplikacji – kluczowe są trzy rzeczy. Po pierwsze otwartość na działania promujące czytelnictwo i bibliotekę w przestrzeni wirtualnej. Po drugie kreatywne pomysły, do tworzenia własnych dróg dotarcia do młodego czytelnika i nie-czytelnika. I w końcu odpowiednie proporcje między tym co i ile czasu dzieci mogą robić online, a offline. W Kłodzku bibliotekarki i bibliotekarze nie mają z tym problemów. To bardzo aktywna i twórcza grupa animatorów kultury i promocji czytelnictwa. Mają na swoim koncie już przygodę z youtubem, konkursy, zabawy online, a nawet inscenizacje teatralne online. Nic tylko odwiedzać biblioteki w regionie Kłodzka.