Home szkolenia online Biblioteka hybrydowa – relacja ze szkolenia

Biblioteka hybrydowa – relacja ze szkolenia

Pandemia to znakomity czas dla bibliotek! To zdanie brzmi być może nieco prowokacyjnie. Jeśli jednak spojrzeć z boku na sytuację bibliotek to właśnie one, jako jedyne instytucje kultury, które w różnej formie są otwarte od marca. Muzea, filharmonie, galerie, domy kultury muszą pozostać zamknięte a właśnie świątynie książki, nie dały się pokonać pandemii. Dlatego też śmiem twierdzić, że obecna sytuacja jest znakomitą okazją dla bibliotek do przyciągnięcia nowej, szerokiej grupy odbiorców. Trzeba jednak się do tego przygotować i zmienić filozofię funkcjonowania. W model hybrydowy. Działać jako biblioteka hybrydowa.

Biblioteka hybrydowa

Biblioteka hybrydowaBiblioteka hybrydowa to właśnie zainaugurowany cykl szkoleń Good Books, w którym chcemy pokazywać dobre praktyki nowoczesnego działania biblioteki w czasach pandemii – łączącej umiejętnie dostęp do tradycyjnych i cyfrowych zbiorów z nowoczesnymi działaniami online. W pierwszym szkoleniu wzięło udział 120 bibliotekarzy z kilku różnych bibliotek, m.in. MBP w Limanowej, MBP w Oleśnie, Książnica Pedagogiczna w Kaliszu i WMBP w Gdańsku. Co ciekawe, same działania online nie wystarczą i czasem warto reanimować dawniejsze sposoby pracy, które dziś mogą znaleźć zadziwiająco skuteczne zastosowanie (np. bibliobusy). Pamiętajmy jednak, że aby skutecznie kreować działania animacyjne online trzeba przeorganizować swoje działania wewnątrz organizacji, czyli biblioteki.

Podstawowe narzędzia do pracy zdalnej

Szkolenie Biblioteka HybrydowaDlatego moja prezentacja rozpoczęła się od pokazania praktycznego wykorzystania narzędzi do pracy zdalnej. Na początek: znana większości bibliotekarzy chmura Google – to podstawa. W tej współdzielonej przestrzeni kilka osób równocześnie może pracować nad tym samym kalendarzem, dokumentem czy arkuszem. Drugie narzędzie – Trello, daje możliwość sporządzania listy zadań, którą inni członkowie zespołu mogą przeglądać lub uzupełniać i komentować. Używamy tego narzędzia w Good Books, członkowie szkolenia mogli więc zobaczyć, jak to wygląda w praktyce! Ostatnie, podstawowe narzędzie pracy zdalnej to Slack. To forma wewnętrznego komunikatora, w którym współpracownicy mogą szybko wysłać sobie niewielkie pliki i wiadomości tekstowe. Szybkie pytanie i odpowiedź? Burza mózgów online? To da się zrobić.

Dane – nowy zasób bibliotek

Szkolenie Biblioteka HybrydowaBiblioteki mają duże bazy użytkowników, więc pandemia to znakomita okazja żeby nieco zmotywować „martwe dusze”, czyli tych którzy są zapisani, ale nie zaglądali dotychczas do filii bibliotecznych. Dzięki sieciowaniu, wspólnym marketingu (także z innymi instytucjami kultury) bibliotekarze mają szansę „przygarnąć” odbiorców spragnionych kultury, także tych dla których pierwszym wyborem jest muzeum czy dom kultury. Ponadto warto pamiętać, że organizacja wydarzeń online umożliwia pozyskiwanie danych kontaktowych ich uczestników – o co powinniśmy szczególnie dbać. Pandemia prędzej czy później się skończy, a nasza baza odbiorców newslettera i followersi w social mediach pozostaną i posłużą do efektywniejszej pracy.

Kontakt jest najważniejszy

Szkolenie Biblioteka HybrydowaWłaśnie dla nich – dotychczasowych i nowych, potencjalnych czytelników – warto działać! Biblioteka powinna być teraz otwarta. Umożliwiać kontakt telefoniczny, mailowy, przez komunikatory online. I oczywiście wypożyczać książki. Ale kto powiedział, że to koniecznie musi odbywać się w budynku biblioteki? Bibliotekarze są niezwykle kreatywni, co potwierdziło się także podczas szkolenia. Bibliotekarze z biblioteki w Łęczycach pochwalili się na przykład swoją biblioteką na kółkach. Ja miałem kilka podobnych przykładów z Finlandii i Czech. Część osób potwierdziła, że do ich bibliotek można zapisać się online. Zawsze jednak finalnie potrzebny jest podpis. Pokazałem uczestnikom jak można to obejść. Nowy użytkownik może potwierdzić swoją tożsamość bez wizyty w bibliotece i składania ręcznego podpisu. Weźcie udział w szkoleniu, a też się dowiecie jak! 😊

Wszyscy twierdzą, że są w kontakcie ze swoimi czytelnikami i organizują spotkania oraz wydarzenia w sieci.

Spotkania online

Czy wiemy jak profesjonalnie organizować spotkania online? Po pierwsze musimy zdecydować, czy spotkanie ma być zamknięte (dla określonej liczby osób), czy otwarte, dostępne dla wszystkich. Czy kierujemy je do czytelników, czy nie-czytelników? I jak do nich dotrzeć?

Następnie przeszliśmy do etapu samej organizacji wydarzenia:

  • jaką platformę wybrać?
  • jaki sprzęt będzie nam potrzebny?
  • jak zorganizować miejsce pracy?
  • jak przeprowadzić zapisy na wydarzenie?
  • jakimi kanałami je promować?
  • jak nagrać dobrą video-zapowiedź spotkania?

Tę wiedzę bibliotekarze będą mogli od razu wykorzystać w praktyce. Z ciekawością będę przyglądał się efektom ich najbliższych działań online!

Gry mobilne

Biblioteki mogą zaoferować znacznie więcej niż książki i spotkania online swoim odbiorcom. Mają do dyspozycji mobilne gry i questy literackie! Własne lub tworzone przez inne placówki na platformie ActionTrack. Warto zaglądnąć na stronę Good Games i zobaczyć relacje z dotychczasowych, zrealizowanych projektów.

Szkolenie Biblioteka HybrydowaSzkolenie Biblioteka Hybrydowa

To moja ostatnia rada: współpracujmy. Pracownicy różnych działów biblioteki między sobą, bibliotekarze z różnych bibliotek, biblioteki z innymi instytucjami. I z nami oczywiście!

Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach w ramach cyklu Biblioteka hybrydowa!

Zobacz także