Co Wam przychodzi na myśl, kiedy słyszycie zwrot „zadbać o siebie”? Albo kiedy wyobrażacie sobie osiągnięcie „równowagi między pracą a życiem prywatnym (work-life balance)”? Na to pytanie padają oczywiście bardzo różne odpowiedzi. Ale jakie by one nie były często dołączone są do nich stwierdzenia typu: „wiem, że to ważne, ale nie mam czasu zadbać o siebie” lub „kiedyś/niebawem/od stycznia/ od przyszłego kwartału to już serio biorę się za siebie, bo dłużej tak nie uciągnę, ale teraz mam jeszcze projekt/sprawozdanie/festiwal” – zaznacz odpowiednie ;)
Aż przychodzi taki moment, w którym napięcia nie da się już dłużej ignorować. Ciało domaga się uwagi, w głowie kłębią się nerwowe myśli nawet w czasie weekendu/ Świąt/ urlopu. I dopiero wtedy zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że pewnych kwestii nie da się już dłużej odsuwać.
I w tym momencie pojawia się pytanie – jak się w sumie za to zabrać? Jak zadbać o siebie? Co to w ogóle dla mnie znaczy „równowaga między życiem zawodowym i prywatnym”? Czy to w ogóle, realnie, jest osiągalne? Jak z dbania o siebie zrobić temat, który będzie dopełniał moje życie? Będzie wyrazem zdrowego koncentrowania się na sobie i lepszego radzenia sobie w życiu, zamiast kolejnego tematu, który będzie mnie napinać.
Szkolenie Work-life-balance w Jaśle
Oczywiście to są niełatwe pytania, ale odpowiedzi na nie, są elementem budowania samoświadomości. Właśnie tym, budowaniem samoświadomości w kontekście dbania o siebie, zajmowaliśmy się na bardzo praktycznym szkoleniu „Work-life balance czyli treningi antystresowe dla bibliotekarzy”. Zespół Biblioteki w Jaśle, w wersji online, zanurzył się na pięć godzin… w sobie. Przyglądaliśmy się kilku obszarom życia (m.in. komunikacji, asertywności, budowaniu relacji z innymi i samymi sobą, rozumieniu i adekwatnemu reagowaniu na reakcje naszego ciała, wdzięczności, braniu i dawaniu i innymi), które w znaczący sposób wpływają na nasze samopoczucie, poczucie dobrostanu, spokój, zdrowe budowanie granic. Jednym słowem tym aspektom, które wpływają na to, jak się mamy ze sobą w swoim życiu. To, jak potrafimy o siebie zadbać, ma nie tylko wpływ na to, jak funkcjonujemy każdego dnia. Ale ma przede wszystkim wpływ na to, jak w perspektywie miesięcy, lat, ma się nasze zdrowie psychiczne.
Szkolenie, które tak naprawdę było spotkaniem. Ze sobą.
To, za co uczestnicy szczególnie docenili to szkolenie, to przestrzeń na zajęcie się sobą. Czyli przyglądanie się swoim emocjom, myślom, stresom, swojemu stosunkowi do siebie i innych. Ważne dla nich było to, że tak wiele uwagi poświęcono praktyce dbania o siebie, planowaniu go, rozumieniu i adekwatnemu szukaniu własnych rozwiązań. To było spotkanie ze sobą po to, aby lepiej spotykać się z innymi. Tym na pewno warto się zajmować i warto budowanie samoświadomości w zakresie dbania o siebie zacząć jak najszybciej.