Home szkolenia online Jak stworzyć biblioteczny pokój zagadek?

Jak stworzyć biblioteczny pokój zagadek?

Dwuczęściowe szkolenie „Biblioteczny escape-room. Jak przemienić bibliotekę w pokój zagadek?” odbyło się w formule online 17 i 24 listopada 2021 r. Zostało zorganizowane w ramach projektu „Bibliotekarz z pomysłem. Cykl szkoleń dla bibliotekarzy Legnickiej Biblioteki Publicznej i bibliotek powiatu legnickiego”. Bibliotekarze, którzy wzięli w nim udział, dowiedzieli się o historii i specyfice rozrywki, jaką są pokoje zagadek. Dowiedzieli się, jak stworzyć wirtualny pokój zagadek używając platformy Genially oraz poznali mnóstwo pomysłów na zaaranżowanie pokoju zagadek w przestrzeni biblioteki.

Pokoje zagadek jako nowa forma rozrywki

Escape Room w bibliotecePokój zagadek (z ang. escape room) to rodzaj gry dla grupy osób. Polega ona na rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek, aby w określonym przedziale czasu wydostać się z prawdziwego, zamkniętego pomieszczenia. Uczestnicy szkolenia poznali początki tej formy rozrywki. Sięgają one lat 80. i pierwszych gier komputerowych typu „point and click”. W tego typu grach za pomocą kursora myszki gracze mogli wchodzić w interakcje z wirtualnym światem. Pierwszy fizyczny pokój zagadek powstał jednak dopiero w 2007 r. Stworzył go w japońskim Kyoto Takao Kato. W wirtualnych escape roomach dostrzegł on ogromny potencjał, który – jak uważał – warto wykorzystać w realnym świecie. Warto wspomnieć, że do stworzenia escape roomu zainspirowała go… literatura! Konkretniej zaś chęć przeżycia naprawdę sytuacji i ekscytujących doświadczeń, które znał z książek.

Escape roomy w instytucjach kultury

W Polsce funkcjonuje obecnie około 485 komercyjnych pokoi zagadek. Pokoje działają zarówno w dużych miastach, mniejszych miejscowościach oraz jako atrakcje turystyczne. Pokoje zagadek działają także – choć zwykle okresowo – w instytucjach kultury, w tym w bibliotekach. Tego typu atrakcje organizowały w swoich przestrzeniach m.in. MBP im Adama Asnyka w Kaliszu, Mediateka we Wrocławiu, MBP im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz GBP im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Przykładów jest oczywiście znacznie więcej! Uczestnicy szkolenia mieli okazję m.in. zobaczyć zdjęcia i filmy przedstawiające biblioteczne escape roomy.

Biblioteczny pokój zagadek – online lub w przestrzeni biblioteki

Pierwszy dzień szkolenia, po omówieniu historii i specyfiki pokoi zagadek, upłynął na nauce tworzenia wirtualnych escape roomów z wykorzystaniem platformy Genially. Uczestnicy poznali interfejs tego narzędzia oraz możliwości jakie oferuje w zakresie budowania gry i tworzenia zagadek.

KłódkaDrugi dzień szkolenia poświęcony był w całości stacjonarnym, bibliotecznym pokojom zagadek. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie kwestie organizacyjne należy wziąć pod uwagę i jak zaplanować takie przedsięwzięcie. Następnie omówiliśmy różne rodzaje zagadek, które można wykorzystać w escape roomach. A możliwości jest sporo! Od zagadek logicznych i matematycznych, przez puzzle, zadania wymagające zręczności i koordynacji, po konieczność odszukania ukrytych przedmiotów i informacji. Osoby biorące udział w szkoleniu dowiedziały się również, jak zaplanować strukturę zagadek, aby prowadziły one do ostatecznego rozwiązania. Na koniec, choć to jeden z najważniejszych elementów każdego pokoju zagadek, rozmawialiśmy o tworzeniu angażującej graczy fabuły.

Biblioteczny pokój zagadek w wersji cyfrowej [wersja demo] – sprawdź, czy uda Ci się wydostać z zamkniętej biblioteki!

Ten przykładowy pokój zagadek jest dostępny również bezpośrednio pod adresem: https://cutt.ly/gmc0hYM. Możesz go wysłać swoim znajomym lub wykorzystać jako szablon do swoich kreacji!

Chcesz zorganizować szkolenie „Biblioteczny escape-room. Jak przemienić bibliotekę w pokój zagadek?” w swojej instytucji, stacjonarnie lub online?

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także