Home szkolenia online Konkurs online – postaw na jakość, a nie jakoś!

Konkurs online – postaw na jakość, a nie jakoś!

Jestem niezwykle dumny, że udało mi się przeprowadzić szkolenia dla setek bibliotekarzy i bibliotekarek w naszym kraju. Niezwykle cenne okazały się wszystkie Państwa uwagi i pytania. Wciąż czerpię radość, gdy otrzymam pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest prosta i oczywista. Te wszystkie moje doświadczenia podczas pracy z Państwem dały mi niezwykle dużo radości. Przede wszystkim mogę postawić w tym miejscu bardzo śmiałą tezę – bibliotekarze i bibliotekarki to świetni marketingowcy! Ogrom Państwa kreatywności zawstydziłby nie jedną osobę z agencji kreatywnej! Za to, drodzy Państwo, ogromne brawa!

Zostaliśmy zmuszeni do zamknięcia bibliotek, a nasze szkolenia przenieśliśmy do Internetu. Wciąż jednak widać, jak doskonale wykorzystują Państwo ten czas na podnoszenie swoich kwalifikacji. To niezwykle istotne, gdyż dzięki nowym umiejętnościom, mają Państwo szansę na promocję czytelnictwa w naszym kraju. 

Jak zorganizować konkurs online? Od początku…

Miałem ogromną przyjemność poprowadzić dla Państwa szkolenie „Jak zorganizować konkurs online”. To dwudniowe szkolenie miało na celu pokazanie Państwu jak prawidłowo przygotować konkurs w swojej bibliotece. 

Jak stworzyć regulamin konkursuPierwszego dnia skupiliśmy się przede wszystkim na dokładnej analizie pewnych teoretycznych zagadnień, bez których nie jesteśmy w stanie zrozumieć samej idei konkursu. Wieloetapowo przeanalizowaliśmy najbardziej trafne definicje konkursów i zestawiliśmy je z przepisami polskiego prawa. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie czy konkursy w ogóle są chronione polskimi przepisami. Wskazaliśmy również najważniejsze elementy, które muszą być zawarte w regulaminie konkursowym, tak aby były one zgodne z polskim prawem a także z ustawą o ochronie danych osobowych (RODO). To niezwykle istotne, z punktu widzenia instytucji, jaką jest biblioteka, aby nasz regulamin był doskonale przygotowany. 

Najważniejsze aspekty konkursu

Organizacja konkursu krok po krokuW kolejnej części skupiliśmy się na przygotowywaniu naszego konkursu – krok po kroku. Omówiliśmy najważniejsze elementy takie jak: cel, typ konkursu, grupa docelowa, czas trwania naszego bibliotecznego konkursu, promocja, metoda wyboru zwycięzcy, dobór nagród oraz mierzenie efektów naszych konkursów. 

Nie zabrakło również omówienia odpowiedniego przygotowania grafiki konkursowej. I oczywiście wskazania miejsc, w których możemy legalnie ściągnąć zdjęcia z darmową licencją do użytku komercyjnego. Zwieńczeniem pierwszego dnia szkolenia było przedstawienie zalet konkursów bibliotecznych. Dodatkowo dokonaliśmy analizy najlepszych miejsc, w których możemy w darmowy sposób promować nasz konkurs.

Uczymy się na przykładach

Organizowanie konkursu fotograficznego
Drugi dzień szkolenia o konkursach w Internecie rozpoczęliśmy od omówienia dobrze przygotowanych konkursów. Nie zabrakło tu przykładów zarówno dużych, międzynarodowych firm, jak również przykładów konkursów przygotowywanych przez biblioteki. Krok po kroku wskazaliśmy najczęściej popełniane błędy podczas przygotowywania konkursów, a także omówione zostały techniki pisania nagłówków konkursowych. 

Zwieńczeniem naszego spotkania była dokładna analiza regulaminu konkursowego. Wspólnie, punkt po punkcie, omówiliśmy przygotowany przeze mnie regulamin konkursowy. Wskazałem Państwu najważniejsze jego elementy, zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych, a także pokazałem przykłady punktów, które chronią naszą bibliotekę przed prawami autorskimi.

Wszystkim uczestnikom spotkania, chciałbym bardzo serdecznie podziękować i mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na innych moich autorskich szkoleniach.

Zobacz także