Home szkolenia online Literatura kobieca to nie tylko romans

Literatura kobieca to nie tylko romans

Czytanie to dar i przywilej. Przez wieki kobiety nie mogły z niego korzystać. Rozwój świadomości społecznej, rewolucje i ruch wyzwolenia kobiet spowodowały istotną zmianę.

Kobiety do książek!

Dziś, kobiety czytają częściej niż mężczyźni: z zaangażowaniem, dla przyjemności i rozwoju. 

Istnieje wciąż opinia, że czytają głównie romanse. To szkodliwy stereotyp. W trakcie szkolenia próbowałam przybliżyć wartościowe książki zbaczające z utartej ścieżki popularnych wydawnictw, czasami hołdujących najniższym gustom czytelniczym, z nastawieniem na zysk. Łatwo pogubić się w meandrach oferty wydawniczej.  Dlatego ważna jest rola bibliotekarzy. Mają szansę być przewodnikami czytelniczek w papierowym świecie i podsycać apetyt na dobrą literaturę. Bo zasługujemy na więcej.

Literatura kobieca szkolenie

Literatura kobieca to nie tylko romans

Szkolenie „Literatura kobieca to nie tylko romans” rozpoczęliśmy od przeglądu historycznego kanonu literatury dla kobiet; od kultowych romansów do ważnych tytułów literatury obyczajowej, tworzących swoisty kod kulturowy.

Kolejny etap: literatura obyczajowa. Statystycznie najpopularniejsza w bibliotekach. Zwróciliśmy uwagę na oferty wydawnictw z najszerszym i najciekawszym wachlarzem tytułów. Prześledziliśmy serie; te popularne, jak też te mniej znanych autorów i wydawnictw. W trakcie szkolenia podkreśliłam rolę niszowych wydawców. Oferują oni wartościową literaturę, często starannie wyselekcjonowaną, ale nie hermetyczną i warto ją znać.

Zwróciliśmy uwagę na potencjał serii do tworzenia długoterminowej więzi między czytelniczką a biblioteką, możliwość budowania dzięki seriom i ich autorom: fanklubów, grup dyskusyjnych i warsztatów; również w wersji online.

Życie pisze najlepsze scenariusze. Reportaże, dzienniki, wspomnienia i biografie to bogate źródło czytelniczych emocji. Dlatego omówiliśmy literaturę faktu,  ze szczególnym uwzględnieniem tych, w  których bohaterkami są  kobiety, oraz pisanych przez kobiety. Zwłaszcza one pozwalają poczuć równoległość doświadczeń własnych i bohaterek: tego często  kobiety poszukują w lekturze.

W następnych etapach szkolenia poruszyliśmy temat literatury kryminalnej (również kryminały nie całkiem serio), poradników psychologicznych ( m. in. dotyczących relacji par i rodzicielskich) oraz książek rozwojowych.

Następnie: przegląd literatury erotycznej dla kobiet ( nie ogranicza się do Greya) i wreszcie literatura feministyczna: od kultowych tytułów i nazwisk, o znaczącej roli w historii  kobiet, do tytułów współczesnych. To był ostatni etap szkolenia.

Spotkajmy się jeszcze raz

Dla rozluźnienia przytoczyłam trochę osobistych, księgarskich anegdot i zachęciłam do odwagi w kontaktach z czytelnikami.

Najprzyjemniejszym elementem pożegnania okazał się komentarz uczestniczek, że chętnie spotkałyby się jeszcze raz. Taka uwaga świadczy o tym, że temat literatury jest niewyczerpanym źródłem dyskusji. To też najlepszy komplement dla trenera. Chętnie ponownie poopowiadam Wam o książkach. Zapraszam!

Chcesz zorganizować szkolenie z literatury kobiecej w swojej bibliotece, stacjonarnie lub online?

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także