Home szkolenia online Osoba „pod wpływem” w bibliotece

Osoba „pod wpływem” w bibliotece

Trudny klient, użytkownik, czytelnik w bibliotece? Choć ten temat opisywaliśmy już wielokrotnie, to tym razem, chcę podkreślić jedno, szczególnie omawiane na naszym szkoleniu zagadnienie, które za każdym razem niezwykle porusza naszych uczestników. Chodzi mianowicie o to, co pracownik biblioteki może zrobić, gdy w swojej pracy styka się z osobą pod wpływem alkoholu lub/i środków psychoaktywnych.

Oczami bibliotekarzy

Zacznijmy może od informacji zwrotnych, którymi w ankiecie poszkoleniowej podzielili się z nami nasi uczestnicy:

W końcu ktoś powiedział wprost: osoba pod wpływem? Dzwoń!”

 

„Byłam już na szkoleniu o podobnej tematyce Ale stamtąd wyniosłam info, że tak naprawdę nie możemy zrobić nic w przypadku trudnego klienta:(. A tutaj dostałam narzędzia do ręki”

 

„Uczcie, że możemy dzwonić w razie niebezpieczeństwa. Wy pierwsi o tym powiedzieliście, że nie musimy radzić sobie z taką osobą sami, że możemy dzwonić. Niby nic, ale na takich szkoleniach mówi się co mówić – jakbyśmy rozmawiały z kidnaperem, zamiast pozwolić nam zadzwonić na policję. Jestem jakby rozgrzeszona z takiego telefonu, bo panuje przekonanie, ze same mamy sobie poradzić.”

Osoba „pod wpływem” w bibliotece. Co robić?

My stawiamy sprawę jasno: nie jesteście pracownikami ochrony, ani policjantkami. Nie macie szkoleń, ani uprawnień, do stosowania środków przymusu bezpośredniego, nie jesteście zatrudnieni jako mediatorzy, negocjatorzy ani pracownicy służb porządkowych. I dlatego właśnie na naszym szkoleniu uczymy, uczulamy i mówimy jasno, w jaki sposób zbudować stanowczy, nieagresywny komunikat informujący o konieczności opuszczenia biblioteki, dostosowania się do regulaminu i braku zgody na agresywne zachowanie.

A jeśli komunikat ten nie jest skuteczny podkreślamy wielokrotnie – jedynym odpowiedzialnym, zabezpieczającym zarówno czytelników, jak i personel zachowaniem, jest natychmiastowe dzwonienie po pomoc i powiadomienie służb, które mają prawo, metody, umiejętności i możliwości do tego, aby skutecznie poradzić sobie z klientem „pod wpływem”.

Znajcie swoje prawa

Macie prawo czuć się bezpiecznie.

I macie prawo stawiać granice.

Macie prawo koncentrować się na swojej pracy i prosić o wsparcie.

A także macie prawo się bać i sięgać po pomoc policji, ochrony, pogotowia, straży miejskiej.

Nie ze wszystkim musicie radzić sobie samodzielnie.

Dowiedzcie się więcej podczas szkolenia „Trudny klient w bibliotece”

Jeśli chcecie, aby zespół waszej biblioteki również w praktyce dowiedział się, co robić, aby nie czuć się w kontakcie z trudnym klientem bezsilnymi, zapraszamy serdecznie na najbliższe szkolenia!

Szkolenie Trudny klient w bibliotece

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Trudny klient w bibliotece” lub inne szkolenie z psychologii w bibliotece? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także