Home szkolenia online Senior – klient biblioteki

Senior – klient biblioteki

Czym jest rozwój publiczności i jak go zastosować w praktyce? Jakie cechy posiada grupa docelowa, którą stanowią seniorzy i co zrobić, żeby przygotowana dla nich oferta była atrakcyjna? Właśnie od takich zagadnień rozpoczął się pierwszy dzień szkolenia w formie on-line „Skuteczna organizacja wydarzeń bibliotecznych dla seniorów”, w którym wzięła udział grupa bibliotekarzy z Białej Podlaski i okolic.

Kim jest senior?

Najpierw ustaliliśmy, jakie cechy mają osoby w wieku starszym. A żeby to określić, wzięliśmy „pod lupę” konkretne osoby, które korzystają z usług bibliotek. Poddaliśmy też analizie potrzeby seniora według Clarka Tibbitsa pod kątem ich zaspokojenia w naszych instytucjach kultury. Zastanawialiśmy się również, jakie są najlepsze sposoby dotarcia do seniora i gdzie szukać tych, którzy nie są użytkownikami biblioteki.

Co to jest marketing i z czego się składa?

Poznanie pojęcia marketingu kulturalnego poszerzyło patrzenie na reklamę wydarzeń w bibliotece. Uczestnicy dowiedzieli się, jak przedstawić w atrakcyjny sposób program wydarzenia, aby nadać mu rozgłosu, na tyle dużego, by zainteresować nim odbiorców. Co oprócz strony internetowej poświęconej wydarzeniu trzeba przygotować, żeby być dobrze promowanym za pośrednictwem mediów.

Edukacja osób dorosłych

Drugiego dnia bibliotekarze zostali zaopatrzeni w propozycje narzędzi, które mogą wykorzystać w edukacji osób dorosłych. Wszystkie działania były wcześniej zrealizowane w praktyce w bibliotece publicznej w małej miejscowości. Wiele propozycji związanych było z działaniami skupionymi wokół książek, dotyczących współpracy międzypokoleniowej, realizacją konkretnych projektów tematycznych. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak włączyć seniorów we współorganizację spotkań i jak wykorzystać ich znajomości w środowisku lokalnym do reklamy działań. 

Senior – co go interesuje?

Ustalaliśmy także tematykę spotkań, które mogą być atrakcyjne dla seniorów. Wśród nich znalazły się:

  • ćwiczenia pamięci,
  • korzystanie z Internetu,
  • załatwiania spraw urzędowych on-line,
  • kursy plastyczne połączone z wykładami o sztuce,
  • ćwiczenia emisji głosu .

Zostały przedstawione działania przygotowane z myślą o osobach, które nigdy lub prawie wcale nie korzystały z komputera. A tym bardziej z tabletu czy aplikacji w telefonie. Uczestnicy uzyskali informacje, gdzie można znaleźć dobre materiały i gotowe scenariusze do pracy z seniorami. Mówiliśmy również o trudnościach, które mogą pojawić się w komunikacji i jakich zachowań unikać, aby do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło. Dodatkowo świetnym uzupełnieniem tego zagadnienia było poznanie barier komunikacyjnych Thomasa Gordona, o których warto pamiętać w każdych relacjach międzyludzkich.

Teraz możesz poznać temat pracy z Seniorami w bibliotece podczas szkolenia:

Baner: szkolenie Seniorzy w biblioteceW ciągu tego 5-godzinnego spotkania porozmawiamy o tworzeniu instytucji przyjaznej osobom 60+ oraz poznamy tajniki promocji i komunikacji skierowanej do tej grupy odbiorców.

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Senior w bibliotece” w swojej instytucji? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także