Home szkolenia online Literatura Afryki – omówienie trendów i przegląd nowości

Literatura Afryki – omówienie trendów i przegląd nowości

Literatura Afryki to obszar wciąż mało znany, także przez bibliotekarzy. Szkolenie „Literatura Czarnego Lądu – omówienie trendów i przegląd nowości” odbyło się pod koniec kwietnia w trybie online. W organizowanym przez Good Books i Książnicę Kopernikańską spotkaniu udział wzięli bibliotekarze, którzy przez 5 godzin poznawali afrykańską literaturę piękną oraz literaturę faktu o Afryce. Uczestnicy dowiedzieli się zarówno o klasykach, jak i o nowościach na polskim rynku wydawniczym.

Szkolenie literatura afryki

Literatura Afryki – ogromna różnorodność

Okładka książki "Tęsknota"Szkolenie rozpoczęło się od cytatu z książki autorstwa Gael Faye pt. „Tęsknota”, w którym porównuje on książki do uśpionych dżinów, których trzeba się strzec, bowiem mogą odmienić całe nasze życie. To ciekawe nawiązanie do tradycyjnych, afrykańskich wierzeń, a zarazem dobre wprowadzenie do tematyki literatury tak zróżnicowanego historycznie, społecznie i kulturowo kontynentu, jakim jest Afryka. W 54 krajach żyje tam niemal 20% populacji całego świata. To ok. 1,4 miliarda osób, które posługują się – według różnych szacunków – między 1250 a 2100 językami!

Rozliczenia z kolonializmem i poszukiwanie własnej drogi

Nie sposób mówić o literaturze Afryki pomijając temat kolonializmu. Minęło wiele lat od początków literackiego ruchu frankofońskiego (La Negritude) w latach 30. Był on odpowiedzią na francuską dominację kolonialną i traktowanie członków społeczeństw afrykańskich jako gorszych. W opozycji pisarze z nurtu frankofońskiego gloryfikowali pierwotne wartości społeczeństw afrykańskich.

Interesują Cię inne literatury narodowe? Sprawdź naszą ofertę szkoleń z tego zakresu tematycznego ➔

Współcześni pisarze Okładka książki "Połówka żółtego słońca"afrykańscy (często wykształceni w Europie lub Stanach Zjednoczonych) oczywiście nadal odwołują się do historii, wydaje się jednak, że nowe pokolenie stara się odzyskać literaturę dla własnych, prywatnych opowieści. Za przykład służyć może choćby mocno osadzona w społeczno-kulturowych realiach, a zarazem osobista twórczość Chimamandy Ngozi Adichie.

Reportaże o Afryce

Literaturę faktu o Afryce dostępną na polskim rynku księgarskim cechuje duże zróżnicowanie. Od tematów trudnych, związanych m.in. z wojnami i terroryzmem, przez relacje z podróży, po reportaże o szalonych przedsięwzięciach i niewyjaśnionych tajemnicach. Nie brakuje przy tym pozycji mało rzetelnych, powielających orientalistyczne stereotypy. Podczas szkolenia skupiliśmy się na tych, których autorzy omawiane problemy traktują z wnikliwością i wrażliwością. Jedną z takich pozycji jest z pewnością „Żar – oddech Afryki” Dariusza Rosiaka.

Okładka książki "Żar. Oddech Afryki"Literatura Afryki oraz… dźwięki i smaki Afryki

Uzupełnieniem informacji o omawianych książkach i ich autorach były informacje dotyczące historii i kultury krajów, z których się oni wywodzą. Dodatkowo szkolenie urozmaiciły fragmenty nagrań i filmów. Uczestnicy mieli m.in. okazję posłuchać muzyki zachodnioafrykańskich griotów, czyli przechowujących ustną tradycję bardów, zobaczyć zwiastuny ekranizacji książek afrykańskich pisarzy, a także poznać przepis na tradycyjny, afrykański gulasz „mafe”.

Chcesz zorganizować szkolenie „Literatura Czarnego Lądu – omówienie trendów i przegląd nowości” w swojej instytucji, stacjonarnie lub online?

Jeśli tak, skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także