Home szkolenia online Trudny użytkownik w bibliotece

Trudny użytkownik w bibliotece

Kolejne szkolenie w temacie „Trudny użytkownik w bibliotece” za nami. Tym razem kilkunastoosobowa grupa bibliotekarzy zmierzyła się z zagadnieniami dobrze znanymi ze swojej codziennej pracy. Jak współpracować z użytkownikiem, który jest agresywny? Jak dogadać się z kimś, kogo odbieramy jako osobę roszczeniową? A co zrobić z tym, kto jest zupełnie niezdecydowany ale odrzuca wszystkie zaproponowane pozycje książkowe? Na wszystkie te pytania staraliśmy się odnaleźć odpowiedzi i co ważniejsze – to nam się absolutnie udało! 

Ich zachowanie – Twoja reakcja

Spotykając się już od kilku lat z kolejnymi grupami, które w praktyczny sposób mierzą się z zagadnieniem „trudnego użytkownika” zwracamy uwagę na najistotniejszą, naszym zdaniem, kwestię. Zadbania o samych siebie. O swoje nastawienie do interakcji z kimś, kogo definiujemy jako „trudnego”, o swoje granice i emocje. Uczymy się samoregulacji, analizy interpretacji zachowań i intencji drugiej strony, które pojawiają się w naszych głowach. Koncentrujemy się na tym, jak „odklejać” trudne zachowanie od człowieka oraz jak reagować, kiedy kontrola wymyka nam się z rąk. 

Bibliotekarze z Sopotu na szkoleniu online

Uwolnij się od emocji

I to co absolutnie zawsze słyszymy od naszych uczestników to to, że dzięki analizie dokonanej na szkoleniu. Poczuli wielką ulgę i radość z zajmowania się… sobą! Ten sposób widzenia swojej roli w budowaniu relacji z użytkownikiem, którego określamy jako „trudny użytkownik”, jest zazwyczaj dla naszych uczestników niezwykle odbarczający. Z napięcia, niepewności, emocji. Sens zajmowania się sobą, swoimi myślami, emocjami i napięciem, powstającym w czasie obsługi trudnych użytkowników powoduje, że łapiemy dystans do sytuacji. Dlatego widzimy więcej, niż tylko emocje swoje i klienta. To pomaga szybko regulować własne emocje, docierać do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Ponadto nie eskalować napięcia w komunikacji i reagować bardzo stanowczo tam, gdzie jest to absolutnie koniecznie.

Szkolenie z psychologii w Sopocie

Podział ról

Ta perspektywa pomaga też nie brać na siebie nadmiernej, często zupełnie nieadekwatnej odpowiedzialności za emocje drugiego człowieka. Zamiast tego uczy jak koncentrować się na tym, co najważniejsze. Czyli obsłudze na najwyższym poziomie, z szacunkiem dla klienta i samego siebie.

Weź udział w najbliższym szkoleniu, które poprowadzi Cecylia Bieganowska

Plakat szkolenia "Kreatywny zespół"Kompetencje społeczne i emocjonalne zespołu, uważane są aktualnie za fundament dla osiąganych przez zespoły wyników i budowania atmosfery w pracy. Wiedza o tym, w jaki sposób wspierać rozwój tych kompetencji oraz budowanie kontaktów społecznych w zespole, pomaga Liderom na całym świecie w budowaniu spójnych, współpracujących i twórczych teamów. Więc jeśli jako Lider zastanawiasz się, dlaczego Twój zespół nie działa transparentnie, funkcjonuje często według niepisanych zasad, nie utożsamia się z instytucją lub nie radzi sobie z rozwiązywaniem wewnętrznych konfliktów – to szkolenie jest dla Ciebie!

 

Szkolenie jest organizowane we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną Książnicą Pedagogiczną im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Zobacz także