Home szkolenia online Współczesna literatura bałkańska

Współczesna literatura bałkańska

„Chcesz wiedzieć? Chcesz doświadczać? Czytaj!” – to hasło przewodnie trwającego wciąż w Chorwacji Roku Czytania. Można by pokusić się o stwierdzenie, że Wojewódzka Biblioteka w Zielonej Górze stała się nieświadomie ambasadorem wspomnianego chorwackiego Roku Czytelnictwa. Stało się to dzięki organizacji szkolenia dla bibliotekarzy „Współczesna literatura bałkańska i dostępne nowości w polskiej dystrybucji”, co mnie – prelegentkę – niezmiernie ucieszyło.

Plakaty promujące chorwacki Rok Czytania

Bałkany

Szkolenie zaplanowane na trzy godziny, rozrosło się do czterech, ale tematyka była bardzo obszerna, wątków pobocznych dla zrozumienia kontekstu – dużo. Jednak większość uczestniczek dzielnie wytrwała ze mną do końca, za co jestem im bardzo wdzięczna. 

Rozpoczęłyśmy od wyobrażeń dotyczących Bałkanów oraz związanych z nimi pojęć „Bałkanów drastycznych” i „Bałkanów magicznych”. Następnie przyszedł czas na etymologię nazwy „Bałkany” i osadzenie jej w przestrzeni geograficznej, geopolitycznej, z nutką jugonostalgii czyli w ramach byłej Jugosławii i w przestrzeni historyczno-kulturowej. Tito z okładki książki Jože Pirjevca, stojącej na regale za moimi plecami, bacznie się wszystkiemu przyglądał i przysłuchiwał

Książki z Bałkanów

Po takim wstępie mogłyśmy skupić  się na dostępnych w polskiej dystrybucji nowościach z Chorwacji, Bułgarii, Słowenii, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny. Materiały okraszone zostały opowieściami o bałkańskim folklorze i turystycznymi anegdotami, a także biografiami pisarzy i pisarek, niejednokrotnie zaskakującymi. No bo czy wiecie, który pisarz chorwacki jest 15-krotnym mistrzem kraju w karate? Albo, który z bułgarskich pisarzy okazał się doskonałym… librecistą i stworzył libretto na potrzeby poznańskiej Opery? A która z chorwackich pisarek klnie w swoich książkach jak szewc?

Szkolenie „Literatura bałkańska” zakończyłyśmy krótkim podsumowaniem dotyczącym trendów obecnych we współczesnej literaturze bałkańskiej – nie zawsze tym dominującym jest wojna. Poruszane tematy są o wiele bardziej różnorodne i wielowymiarowe. Najlepszym sposobem na przekonanie się o tym, będzie sięgnięcie po książki bałkańskich pisarzy i pisarek, do czego zachęcam. To w końcu nasi bracia, Słowianie, a rodzina zawsze powinna być na pierwszym miejscu.

Chcesz zorganizować w swojej bibliotece szkolenie z literatur narodowych dla bibliotekarzy lub użytkowników? Poznaj ofertę spotkań dla użytkowników biblioteki od Good Books!

 

 

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także