Home szkolenia online 13+ w bibliotece

13+ w bibliotece

.Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Bonawentury Graszyńskiego w Murowanej Goślinie realizuje cykl szkoleń dla bibliotekarzy dofinansowany ze środków NCK w ramach programu “Kultura w sieci”. Szkolenia odbywają się online, ze względu na bezpieczeństwo uczestników. Dzięki temu w spotkaniu poświęconym literaturze dla młodzieży „13+ w bibliotece” mogło wziąć udział ponad sto osób!

Mamy sezon urlopowy, a w dniu szkolenia z nieba płynął żar, ale co to dla nas? Rolety zasłonięte, zapasy wody albo kawy mrożonej przygotowane i można zacząć szkolenie. Online, więc przy własnym biurku w domu lub w bibliotece, bez konieczności dojeżdżania w upale. Być może także dzięki temu uczestnicy i uczestniczki mieli dużo energii, aby dzielić się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami, polecanymi książkami i zadawać pytania. 

Książka "Pasztety do boju!"

Poznaj czytelników

Szkolenie było podzielone na dwie części. Podczas pierwszej pojawiły się tematy z zakresu pedagogiki, psychologii rozwojowej i socjologii. Jeśli chcemy polecać książki młodym czytelnikom, musimy przecież coś o nich wiedzieć. Poznać ich świat, stojące przed nimi wyzwania i sprawy, które uznają za interesujące. Każde z nas miało po kilkanaście lat, żyliśmy wtedy jednak w innym świecie, w którym zmiany technologiczne i światopoglądowe nie następowały tak szybko. Liczba informacji, które codziennie do nas docierały, była zdecydowanie mniejsza niż teraz.

Poznaj książki

Drugą część szkolenia poświęciliśmy już tylko książkom. Tym najnowszym i tym trochę starszym, bo warto o nich pamiętać. Zwłaszcza jeśli podejmują tematykę lub dotyczą okresu historycznego, który może zainteresować młodych odbiorców literatury. Rozmawialiśmy o young adult oraz new adult fiction. O warunkach, jakie powinny spełniać dobre książki dla nastolatków, o najpopularniejszej tematyce. A także o tym, gdzie szukać informacji o książkach, które są aktualnie chętnie czytane i o tych, które pojawią się na Polskim rynku wydawniczym za kilka miesięcy. Dyskutowaliśmy o filmowych okładkach, o komiksach i powieściach graficznych. O wznowieniach i nowych tłumaczeniach oraz o tym, jakie znaczenie dla czytelnictwa mają serwisy VOD.

Podczas trzygodzinnego szkolenia można omówić tylko część tytułów. O wiele więcej, z podziałem na kategorie i z uwzględnieniem najbardziej lubianych autorów, znajduje się na liście, którą otrzymali uczestnicy szkolenia!

 

Chcesz zorganizować szkolenie „13+ w bibliotece” lub inne szkolenie z animacji czytelniczej nastolatków w bibliotece, stacjonarnie lub online? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także