Home szkolenia online Dostępność, czyli osoby z niepełnosprawnością w bibliotece

Dostępność, czyli osoby z niepełnosprawnością w bibliotece

W Polsce mniej więcej 1 na 8 osób to osoba z niepełnosprawnością. Osoby te w swojej codzienności zmagają się z różnymi problemami. Na przykład z utrudnieniami lub nierównym dostępem do usług i oferty wielu instytucji. Co ważne – nie chodzi tu tylko o bariery architektoniczne. Myślimy o nich najczęściej, bo są łatwe do zidentyfikowania.

Dostępność w świetle prawa

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami weszła w życie 20 września 2019 r., czyli półtora roku temu. Jej zapisy obowiązują również biblioteki publiczne. Minione miesiące to odpowiednia perspektywa, aby spojrzeć wstecz. Sprawdziliśmy, jakie wymagania wprowadzone ustawą już zostały w bibliotekach wprowadzone, a co jeszcze zostało do zrobienia. Szczególnie że 6 września bieżącego roku weszła w życie kolejna, ostatnia już cześć regulacji –  w tym opisana w art. 30 wyżej wymienionej ustawy procedura wystąpienia z wnioskiem o zapewnienie dostępności oraz dalej – skarga na brak dostępności. 

Szkolenie „Dostępność w bibliotece”

8 kwietnia bibliotekarze z Książnicy Stargardzkiej oraz kilku innych bibliotek wzięli udział w będącym w ofercie Good Books szkoleniu dotyczącym tych właśnie zagadnień. Szkolenie miało formułę zdalną, dzięki wykorzystaniu prostej tablicy online każdy mógł jednak wziąć aktywny udział, np. w twórczej burzy mózgów.

Oprócz sporej dawki wiedzy teoretycznej, dotyczącej miedzy innymi pojęć: dostępność, uniwersalne projektowanie, racjonalne usprawnienie, dostęp alternatywny czy minimalne wymagania, poruszono także wiele kwestii dotyczących empatii, savoir vivre’u w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością, dobrych praktyk z innych instytucji itd. 

Oferta biblioteki dla osób ze szczególnymi potrzebami

Podczas szkolenia zostały także przedstawione wyniki badania ankietowego niemal 80 osób z niepełnosprawnością, dotyczącego ich udziału w wydarzeniach kulturalnych. Ten głos był bardzo ważnym elementem. Wypowiedzi odbiorców oraz potencjalnych odbiorców (w przypadku gdy do tej pory nie korzystali z oferty danej instytucji) mogą pomóc w budowaniu publiczności, w szukaniu drogi do nowych odbiorców naszej oferty. 

Dostępność cyfrowa

Bibliotekarze poznali także narzędzia umożliwiające sprawdzenie dostępności stron internetowych. Dowiedzieli się także, jak przygotowywać tekst łatwy do czytania (prolongata i skontrum raczej w takim tekście nie mogą się pojawić ;). Poznali również zasady przygotowywania napisów do multimediów oraz tekstów alternatywnych do materiałów fotograficznych i graficznych.

Temat nie został wyczerpany. I dobrze, bo zwiększanie dostępności jest procesem – zawsze jest coś do zrobienia, do poprawienia, do wdrożenia. Stargardzcy bibliotekarze są na dobrej drodze.

Teraz możesz poznać temat dostępności cyfrowej dla bibliotekarzy podczas szkolenia:

Baner: szkolenie Dostępność w biblioteceSzkolenie służy wprowadzeniu bibliotekarzy w świat wymogów dotyczących dostępności. Omówimy na nim obowiązkowe standardy dostępności, zasady panujące w tym zakresie oraz dobre praktyki z instytucji kultury.

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Dostępność w bibliotece” w swojej bibliotece? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także