Home szkolenia online Instagram w bibliotece

Instagram w bibliotece

Niedawno mieliśmy okazję przeprowadzić zamknięte szkolenie pt.: “Biblioteczny Instagram” dla kilkudziesięciu osób z całej Polski. Zainteresowanie tą tematyką stale rośnie, ponieważ jest to medium, które obok Facebooka rozwija się w zawrotnym tempie. Skupia przede wszystkim osoby, do których chcemy docierać naszym przekazem. Dodatkowo jest już nieodzownym narzędziem dla marketerów. A warto zauważyć, że marketingowcem jest już każdy pracownik instytucji kultury, który odpowiada za treści na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Instagram – sposób dotarcia do nowych odbiorców

Już na początku szkolenia, na którym omawialiśmy to medium, uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się z roku na rok zmieniającym się trendom i statystykom dotyczącym perspektywicznych odbiorców ich postów. Trzeba przyznać, że Instagram, którego właścicielem jest Facebook, rozwija się w tempie dotychczas niespotykanym.

Z punktu widzenia promocji czytelnictwa i kontaktu z osobami już czytającymi, promowania usług bibliotecznych oraz aktywnego uczestnictwa w wirtualnym, acz społecznościowym świecie swoich czytelników, Instagram staje się coraz ważniejszym narzędziem i daje potężne możliwości dotarcia do odbiorców naszej instytucji. I co ważne, trafiamy zwłaszcza do osób młodych, które często przejawiają niskie zainteresowanie treściami książkowymi w tzw. mediach tradycyjnych.

Wykres wieku użytkowników Instagrama w Polsce

Profesjonalne narzędzia dla bibliotekarzy

Oprócz omówienia podstawowych zasad dot. copywritingu oraz storytellingu, była okazja do poznania bezpłatnych narzędzi, które daje serwis. Pozwalają one dotrzeć wprost do naszych odbiorców (stories-relacje, filmy IGTV, analiza i statystyki). Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących tematów poruszanych na szkoleniu poprzez stały dostęp do czatu.
Screen ze szkolenia Instagram w bibliotecePojawił się również temat Piksela Facebooka, a więc małego fragmentu kodu, niezbędnego w korzystaniu z remarketingu, czyli kierowaniu naszej reklamy do użytkowników, którzy już byli na naszej stronie www.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się o wykorzystywaniu Real Time Marketingu (RTM), czyli marketingu dziejącego się w czasie rzeczywistym.  A także w jakim momencie najlepiej go wdrażać podczas kampanii w kanałach społecznościowych naszej instytucji. 

Prawa autorskie w sieci

Wiele pytań odnosiło się do praw autorskich, które również zostały omówione w podstawowym zakresie. Właśnie głównie w odniesieniu do Instagrama i Facebooka.
Wiedza uczestników była na różnym poziomie, jednak odniosłem wrażenie, że każdy znalazł podczas tego kilkugodzinnego szkolenia interesujący temat dla siebie. Wiem, że dla niektórych osób przygoda z Instagramem zaczęła się już dawno. Ale mam nadzieję, że mieli okazję powtórzyć kilka lub kilkanaście istotnych rzeczy, oraz dowiedzieć się czegoś nowego. Mam tu na myśli głównie sposoby na umiejętne angażowanie użytkownika końcowego, który tak naprawdę jest odbiorcą naszych treści. 

Jestem pewien, że zebrane w końcowym PDF-ie informacje, linki, instrukcje “krok, po kroku”, okażą się pomocne w codziennej pracy i będą służyły jeszcze długo po tym szkoleniu.
Nie ukrywam, że liczę na kolejne spotkanie przy okazji innych szkoleń prowadzonych przez Good Books z zakresu marketingu. Gwarantuję, że jest w czym wybierać ;)

Zobacz także