Bibliotekarz to zawód, który na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat ewoluował z kogoś kto wypożycza książki do roli pełnoprawnego animatora kultury. Ciągłe wyzwania związane z przyciąganiem do placówek bibliotecznych coraz to nowych czytelników i zarażania ich miłością do książek wymagają od pracowników bibliotek sporych pokładów kreatywności. Kreatywności, którą można – i warto – wciąż rozwijać, poznając techniki, sposoby myślenia czy pracy z czytelnikiem wykorzystujące myślenie twórcze.
Proces kreatywny
Właśnie temu służyło szkolenie zorganizowane przez Good Books dla biblioteki z Piotrkowa Trybunalskiego. W szkoleniu wzięło udział ponad 20 pracowników biblioteki, którzy mieli okazję poznać nowe, twórcze metody pracy kreatywnej.
Podczas szkolenia uczestnicy poznali definicję kreatywności, etapy twórczego myślenia oraz konkretne narzędzia do zastosowania w swojej codziennej pracy. Dowiedzieli się m.in. jakie komponenty muszą współgrać ze sobą, aby w ogóle doszło do procesu kreatywnego.
Metody twórcze w pracy bibliotekarza
Następnie, po poznaniu zarysów teoretycznych kreatywności, uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się bliżej technikom badania problemu. Z przedstawionych narzędzi zdecydowanie największe wrażenie zrobiła metody mapy myśli. Pewnie dlatego, że pozwala ona na szybkie – słowne lub graficzne – badanie omawianego problemu, pomysłu czy rozwiązania. Mapa myśli okazała się też świetnym narzędziem służącym do szybkiego zapamiętywania ważnych treści. Sporym zainteresowaniem uczestników cieszyła się też technika Sześciu Kapeluszy Edwarda de Bono. Przyjęcie określonych sposobów myślenia o spotykających bibliotekarzy wyzwaniach, symbolizowanych przez zakładanie wyimaginowanych kapeluszy, pozwoliło uporządkować proces rozpatrywania różnych aspektów problemów.
W trzeciej części uczestnicy poznawali metody kreowania pomysłów – od burzy mózgów i jej różnych wariacji aż po…metodę Walta Disneya. Oczywiście mamy nadzieję, że poznane narzędzia pozwolą w przyszłości na szybsze i – co ważne – bardziej śmiałe podejście do poszukiwania rozwiązań.
Wizualizacje problemów i sukcesów
Ważną częścią szkolenia był moduł poświęcony pracy metaforą. Trener pokazał w jaki sposób w codziennej warsztatowej pracy wykorzystać obraz, który może być świetnym pretekstem do wymiany poglądów, tworzenia historii etc. Uczestnicy poznali też sposoby pracy z kośćmi opowieści. Wykonali również wspólnie ćwiczenie CIRCEPT, definiując rolę bibliotekarza i kompetencje niezbędna w codziennej pracy.
Na końcu, w ostatniej części spotkania przedstawiono narzędzia służące do selekcji i ulepszania wykreowanych pomysłów. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób pisać „Księgę swojego sukcesu” czy też na czym polega „odwrócona burza mózgów”.
Szkolenie zakończyło się po pięciu godzinach (dwa bloki x 2,5 godziny). Pozytywne informacje zwrotne, które pojawiły się jeszcze w trakcie szkolenia oraz później w ankietach ewaluacyjnych pozwalają z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że spełniło one swój cel i pozwoliło poszerzyć uczestnikom ich wachlarz technik kreatywnych stosowanych w codziennej pracy.
Weź udział w szkoleniu „Kreatywny zespół – nieszablonowe pomysły i twórcze rozwiązywanie problemów w bibliotece”
Jeśli jako Lider zastanawiasz się, dlaczego Twój zespół nie działa transparentnie, funkcjonuje często według niepisanych zasad, nie utożsamia się z instytucją lub nie radzi sobie z rozwiązywaniem wewnętrznych konfliktów -to szkolenie jest dla Ciebie!