Jeśli ktoś z was dzieci nie wie, w naszym pięknym mieście Tczewie raz na kilkadziesiąt lat budzi się Samborek skrzat. Wyrusz z nim w podróż po tczewskich zabytkach zanim znowu zaśnie. Po drodze przygód czeka go wiele, a w historie Tczewa wprowadzi was Gryf, który jest jego przyjacielem. W każdym miejscu jest zagadka, nie zwlekając rozwiąż ją szybko, bo zwycięzców czeka wygrana w ogromnej złotej skrzyni schowana.
To fragment jednej z fabuł questów opracowanych przez przesympatycznych i bardzo kreatywnych bibliotekarek i bibliotekarzy z Tczewa podczas szkolenia “Gry i questy historyczne w zachowaniu dziedzictwa lokalnego”. To jak? Są śmiałkowie, którzy odważą się ruszyć wraz ze skrzatem Samborkiem na poszukiwania skarbu? ;)
Rymowana zagadka
Chyba nie myśleliście, że dotarcie do skarbu jest łatwe? Oczywiście po drodze czeka mnóstwo ciekawych zadań i intrygujących zagadek zaklętych często w niezwykłych, a czasem na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajnych miejscach… Między innymi to, że przejście questu stanowi wyzwanie, jest jednym z czynników decydujących o jego atrakcyjności. Dlatego każde miejsce, które chcemy pokazać uczestnikom questu może być ukryte pod rebusem lub wierszowaną zagadką.
W starym parku, w centrum miasta,
nieopodal starej szkoły.
z szarej ziemi głaz wyrasta,
i jak pomnik wśród drzew stoi.
Na tym głazie jest tablica,
szara, zwykła jak ta ziemia.
Gdy tu przyjdziesz stań, przeczytaj.
Ta tablica nie jest niema.
Ona powie twoim oczom
Komu wielkość swą zawdzięcza.
Kto w tej ziemi za nią spoczął,
o kim mało kto pamięta.
Powie tobie kto w dniu śmierci
Krzyż Harcerski w dłoni ściskał.
Kto Znak Rodła miał na piersi
komu Polska była bliska.
Można się domyślić, że chodzi o pomnik poświęcony poległym harcerkom i harcerzom, gdzie zadaniem uczestników będzie spisanie nazwisk poległych oraz rozwiązanie rebusu, który poprowadzi ich do kolejnego miejsca.
Co to są questy?
Questy to innowacyjna forma poznawania danego obszaru w sposób bezpośredni, doświadczalny, polegający na odkrywaniu jego walorów poprzez grę, zabawę i poszukiwania. Nieodłącznym elementem dobrych questów, o czym pamiętali uczestnicy jest konkretna fabuła, która przenosi graczy w świat gry…
Nad nim niebo, pod nim rzeka na podróżnych tutaj czeka…
Idąc przy barierce skup się kolego policz wszystkie słupki nie pomiń żadnego. W oddali zobaczysz punkt widokowy, tam się zatrzymaj i bądź gotowy. Gdy głowę odwrócisz, zamek zobaczysz, a w nim skarby przygarnąć raczysz…
Kolejna kluczowa dla atrakcyjnych questów rzecz – epicki cel – w tym wypadku skarb! Gdy tylko śmiałkowie dobrze policzą ilość słupków na mostach, będą mogli pobiec do zamku po ukryty skarb, którego tak bardzo wyczekują. Jednak bez znajomości cyfrowego kodu (ilość słupków) nie dostaną się do niego.
Gamifikacja przestrzeni
Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą, którą możemy pokazywać piękno i historię naszej okolicy. Mogą stanowić doskonałe uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych, angażując bez reszty uczestników w “zwiedzanie”. Dobrze rozumieją to i już stosują w praktyce kreatywne bibliotekarki i bibliotekarze z Tczewa, którego dziedzictwo zdecydowali się ukazać za pomocą questów historycznych.