Home teksty bibliotekarzy Wirtualna Wędrówka Wirtuozów

Wirtualna Wędrówka Wirtuozów

Kolejne obostrzenia i aktualna sytuacja w Polsce nie napawają optymizmem w codziennej pracy bibliotek. Jednak nawet w takich okolicznościach, przy odrobinie zaangażowania i kreatywności, można zaproponować małym i dużym Czytelnikom ciekawe sposoby na spędzanie czasu i rozwijanie wiedzy.

Wirtualna Wędrówka Wirtuozów

Wirtualna Wedrowka WirtuozowWirtualna Wędrówka Wirtuozów to projekt, którego pomysł narodził się w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, kiedy biblioteki zostały zamknięte dla Czytelników. Ta bezpłatna multimedialna aplikacja edukacyjna wspaniale dokumentuje osiągnięcia polskich (i nie tylko) artystów. W przyjazny sposób otwiera przed dziećmi i młodzieżą meandry historii muzyki. Lokalnym motywem powstania aplikacji jest muzyczne zaplecze siedziby Filii nr 29, usytuowanej w dzielnicy Czechów. Składa się na nią osiem osiedli a ich nazwy ulic nawiązują do twórczości wybitnych polskich muzyków i kompozytorów (Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego).

Lekcja muzyki

Gra jest oparta o ilustrowaną mapę, po której gracze mogą się wirtualnie przemieszczać, napotykając na swojej drodze multimedialne trofea. W ten sposób wzbogacają wiedzę, wykonują quizy i zadania oraz słuchają utworów muzycznych, a na finał zdobywają certyfikat. Dlatego właśnie aplikacja może stanowić doskonałe uzupełnienie i urozmaicenie zajęć z historii muzyki, zwłaszcza w atmosferze nauczania zdalnego. I to zarówno dla młodzieży przygotowującej się do egzaminów (poziom zaawansowany), jak i dla dzieci (poziom podstawowy), które chcemy w historię muzycznych osiągnięć wdrażać w sposób dla nich atrakcyjny. Ponadto z aplikacji mogą korzystać nie tylko mieszkańcy Lublina, ale wszyscy, którym muzyka i jej historia (zwłaszcza polska) są bliskie.

Jak grać?

Aplikacja posiada trzy tryby:

1) Tryb standardowy – tzw. pełny, z dodatkową możliwością głośnego odczytywania tekstu przez wbudowany w każdy komputer syntezator mowy. Ta opcja jest idealna dla najmłodszych dzieci z klas 1-3, które jeszcze nie czytają płynnie lub są zmęczone większą ilością tekstu.

2) Tryb dla osób z dysfunkcją wzroku – udogodnienia dla osób niewidzących.

3) Tryb dla osób z dysfunkcją słuchu – udogodnienia na osób niesłyszących.

Wirtualna Wędrówka Wirtuozów jest dostępna do pobrania:

  1. Wirtualna Wedrowka Wirtuozowna komputer – na stronie MBP w wersji z wbudowanym z instalatorem lub w formie pliku zip.
    Ta wersja posiada wszystkie trzy tryby.2) na tablet i smartfon z systemem Android (link do pobrania => https://play.google.com/store/apps/details?id=com.MBP.WirtualnaWedrowkaWirtuozow)
    Ta wersja posiada dwa tryby (standardowy, ale już bez możliwości korzystania z syntezatora mowy oraz tryb dla osób z dysfunkcją słuchu).

Gorąco zachęcamy do pobierania aplikacji!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” .

Joanna Gładysz
Filiia nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Zobacz także