Home artykuły eksperckie Słowa-klucze we wnioskach do programów MKiDN 2022

Słowa-klucze we wnioskach do programów MKiDN 2022

Co roku większość z nas staje przed dylematem: w jaki sposób przygotować tegoroczny wniosek do programów ministra: na co postawić: na pomysł i liczyć, że sam się obroni? Na relatywnie niskie koszty – myśląc, że łatwiej zdobyć niższe dofinansowanie niż wyższe? A może na zaangażowanie ekspertów o dużej renomie i doświadczeniu…?

Każdy punkt się liczy

Pewnie wszystkie te elementy są bardziej lub mniej istotne. Który z nich najbardziej? To bardzo trudno ocenić. Jednak z dużym prawdopodobieństwem (graniczącym z pewnością) można założyć, że kilkadziesiąt podmiotów w całym kraju wpadnie na dosyć podobne pomysły. I na pewno będzie startowało o środki z przemyślanymi, dopracowanymi projektami o wysokiej wartości merytorycznej. Jesteśmy niemalże w połowie drugiej dekady sięgania po środki rządowe – przez ten czas większość instytucji opanowała już do perfekcji opracowywanie projektów.

Dlatego o każdy punkt toczy się teraz zażarta walka. Nie możemy, a przynajmniej nie powinniśmy nigdzie odpuścić.

Na początku – regulamin. I pomysł!

Na szkoleniach często padają pytania o „słowa klucze”, „co konkretnie napisać”, „jak podkreślić najważniejsze rzeczy”. Nie powiem nic nowego twierdząc, że warto mieć wcześniej dokładnie przemyślane i rozplanowane, co dokładnie chcemy napisać. Czytający od razu wychwycą tekst, który jest „pisany z marszu” – często pozbawiony logicznej ciągłości i formalnego dopieszczenia.

A jeżeli chodzi o „słowa klucze” – niezmiennie ich najlepszym źródłem są regulaminy, do których uważnej lektury od zawsze zachęcamy. Regulaminy to krynica podpowiedzi dla nas, piszących aplikacje. Wspomogą w największej potrzebie i wyciągną z najgłębszych wątpliwości.

Banner: pobierz skróconą wersję regulaminu Promocja Czytelnictwa 2022

Słowa-klucze we wnioskach do programów MKiDN 2022

W tym roku, jeżeli chodzi o programy tzw. czytelnicze liderami wśród słów kluczy związanych z celami projektów będą:

  • wzmacnianie (roli książki, biblioteki, nawyków etc.),
  • kształtowanie (zachowań czytelniczych),
  • współpraca,
  • kształcenie (kadr kultury, bibliotekarzy),
  • odpowiedź na potrzeby społeczności lokalnej, 
  • oraz: grupy niebędące aktywnymi czytelnikami.

Warto narracje we wniosku rozwijać wokół tych pojęć i odmieniać słowa-klucze we wnioskach odmieniać przez wszystkie przypadki. Dodatkowo dokładając informację o realizacji zadań zgodnie z rocznicowym kalendarzem (tj. uwzględniając przyszłoroczne rocznice – rok 2022 to rok Marii Konopnickiej i Józefa Wybickiego) i na podstawie wcześniej przeprowadzonej diagnozy i/lub analizy dotychczasowych działań.

Proszę pamiętać, że grantodawca zakłada, że plan rozwoju instytucji i jej strategia, w którą powinny wpisywać się zgłaszane projekty, również jest przedmiotem oceny!

Jeżeli chodzi o rezultaty, to tutaj warto podkreślać wszystko związane m.in z:

  • animowaniem (czytelnictwa i UWAGA! życia społecznego),
  • kompetencjami (tymi nabywanymi w trakcie projektu, ale również kompetencjami osób zaangażowanych w realizację zadania
  • (wykorzystaniem) nowatorskich rozwiązań.

Diagnoza

W zależności od rodzaju projektu, który zgłaszamy do oceny, warto przygotowując aplikację podkreślać, iż dane zadanie powstało w wyniku dogłębnej analizy, we współpracy z liderami społeczności lokalnej, czy jako odpowiedź na palący problem (np. brak oferty kulturalnej dla młodzieży na terenie gminy).

Im częściej i z większą pewnością odwołujemy się do statystyk, analiz i wyników badań, łącząc je ze specyfiką lokalną, tym bardziej podnosimy poziom naszej aplikacji. Wydaje się ona wówczas, po prostu przygotowana przez specjalistów, którzy znają się na swojej pracy, ale również rozumieją potrzeby społeczności lokalnej – w związku z czym gwarantują, że wydane pieniądze będą spożytkowane celowo i skutecznie.

Ze „słów (czy raczej pojęć) kluczy”, które są z tym związane to na pewno: otoczenie biblioteki, uczestnictwo w kulturze, lokalny poziom czytelnictwa (łatwo to sprawdzić korzystając z bibliotecznych statystyk: jak procent mieszkańców miejscowości, czy gminy jest zapisanych do biblioteki).

Innowacyjność

Proszę pamiętać też, że w cenie są zawsze pomysły, które idą krok w krok za trendami. Także: trendy, mody, zmiana profilu czytelnika, zmiana nawyków czytelniczych, nowe drogi dostępu do książki bez wątpienia będą słowami, których czytający aplikację będą szukali wzrokiem.

Kilka rad na koniec

Jak zaznaczać słowa-klucze we wnioskach? To prawda, system nie pozwala nam użyć innego koloru, pogrubienia, podkreślenia, czy kursywy. Ale NIKT NIE ZABRONI NAM PISAĆ KAPITALIKAMI! Trzeba oczywiście uważać, nie nadużywać tego środka i stosować wyłącznie w miejscach, które chcemy szczególnie podkreślić.

Piszmy przede wszystkim sensownie i logicznie. Klarownie, jasno i DOSŁOWNIE. Słowa klucze w naszej narracji powinny pojawić się wówczas same. Jeżeli wniosek jest już gotowy, warto przy kolejnej lekturze przed wysłaniem okrasić go sformułowaniami, które się tam nie pojawiły, a mogą wzbogacić naszą aplikację.

POWODZENIA!

Masz pytania dotyczące tegorocznych programów MKiDN? Chcesz dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci w realizacji projektów w Twojej instytucji? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także