Home artykuły eksperckie Rozpoznanie potrzeb – diagnoza do programu BLISKO

Rozpoznanie potrzeb – diagnoza do programu BLISKO

Posłuchaj wywiadów z koordynatorami projektów bibliotek, które otrzymały dotację w pierwszej edycji konkursu BLISKO. Jak przeprowadzili rozpoznanie potrzeb lokalnej społeczności? W jakiej formie i gdzie została przeprowadzona diagnoza? Jak wyciągnęli wnioski z przeprowadzonych ankiet? I przede wszystkim: jaki był efekt?

Poznaj 2 beneficjentów pierwszej edycji konkursu BLISKO

Swoimi doświadczeniami podzielili się z nami: Aleksandra Byrska – Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach oraz Grzegorz Mól – Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich. Wywiady zostały nagrane w 2022 roku.

Rozpoznanie potrzeb lokalnej społeczności (diagnoza)

W kwestii diagnozy możemy odnieść wrażenie, że w regulaminie jest błąd. Bo tworząc projekt trzeba oprzeć go na diagnozie, ale później zakres zadań beneficjenta na I rok też obejmuje badanie (rozpoznanie i identyfikację) potrzeb kulturowych mieszkańców.

 

Można powiedzieć, że to dwie różne diagnozy. Ta pierwsza udowadnia, że Twój projekt rzeczywiście przyda się lokalnej społeczności. Że chociaż trochę znasz jej preferencje. Aby odpowiednio wypełnić wniosek musisz znać liczbę czytelników, wypożyczeń czy uczestników poprzednich imprez. Dla komisji oceniającej będzie to jasny komunikat, że wiesz, dla kogo to wszystko robisz.

 

Ta druga diagnoza zachęca do wymiany doświadczeń i pomysłów między biblioteką i jej partnerami oraz odbiorcami. Docelowo prowadzi do ostatniego etapu projektu, w którym to społeczność sama inicjuje swoje działania (pamiętaj: proczytelnicze!) realizowane w ramach projektu. Odbywa się to poprzez wyłonienie w procedurze konkursowej (wypracowanej w I roku) najciekawszego pomysłu spośród tych, zaproponowanych przez mieszkańców.

 

Przeczytaj cały artykuł „5 rzeczy, o których musisz pamiętać pisząc wniosek do programu BLISKO” ➜

Ten temat staje się barierą dla wielu instytucji, które chciałyby wziąć udział w programie BLISKO 2023, ale zupełnie nie wiedzą od czego zacząć. Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić takie badanie w swojej bibliotece – ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie!

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach

Biblioteka w Myślenicach na realizację swojego projektu „Biblioteka Bliżej” otrzymała 100.000 zł. W ramach projektu odbyły się liczne szkolenia i warsztaty, spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem, realizacja muralu w przestrzeni miasta, konkurs fotograficzny wraz z wernisażem i dużo, dużo więcej! Posłuchaj, jak powstawał projekt.

Warto zainspirować się diagnozą, którą przeprowadziła biblioteka w Myślenicach. To właśnie jej wyniki stały się podstawą dla projektu. 15-stronnicowy dokument jest pełny wiedzy o lokalnej społeczności i jej potrzebach, przedstawionych w formie tekstowej i w formie diagramów. Na końcu znajduje się również wzór ankiety, którą wypełniali mieszkańcy.

Diagnoza dotycząca poziomu czytelnictwa oraz potencjału lokalnej społeczności miasta i gminy Myślenice

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich

„Budżet obywatelski na kulturalne przedsięwzięcia” – tak trafnie pan Grzegorz Mól określił konkurs na inicjatywy oddolne, który odbywa się w drugim roku programu BLISKO. Opowiedział o partnerach projektu swojej biblioteki oraz o działaniach, które wspólnie udało im się zorganizować, głównie spotkania autorskie, m.in. ze śląskim kucharzem Remigiuszem Rączką, czy podróżnikiem Leszkiem Naziemcem, uprawiającym „dzikie pływnie” w ekstremalnych warunkach.

Wydarzenia były oczywiście poparte wcześniejszą diagnozą potrzeb, o której dowiecie się więcej z powyższego wywiadu. Gotową diagnozę wraz z analizą biblioteka udostępniła na swojej stronie internetowej. To 38 stron szczegółowych informacji o (również potencjalnych) odbiorcach biblioteki!

Diagnoza Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich

 

Dowiedz się więcej o tym, jak przeprowadzić rozpoznanie potrzeb lokalnej społeczności w swojej bibliotece!

 

Pomożemy Ci przeprowadzić diagnozę potrzeb lokalnej społeczności

Dzięki szkoleniom Good Books bibliotekarze poznają techniki badania potrzeb, analizowania danych badawczych i wyciągania wniosków.

Przykłady szkoleń:
  • Techniki badawcze, narzędzia online, praktyczne zastosowanie, analiza danych.
  • Diagnoza w bibliotece – nowa segmentacja klientów.
  • ”Mapuję otoczenie” – mapowanie otoczenia jako forma diagnozy publiczności i partnerów instytucji kultury.

Projekt BLISKO

Chcesz skorzystać z oferty szkoleń z diagnozy i przeprowadzić rozpoznanie potrzeb lokalnej społeczności razem z nami? Chcesz oddać ten temat w ręce specjalistów i otrzymać gotową diagnozę?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także