Home szkoleniamłodzież Depresja nastolatków – szkolenie dla rodziców oraz kadr

Depresja nastolatków – szkolenie dla rodziców oraz kadr

Dziś, 23 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. To narastający problem. Badania pokazują, że nastolatki coraz częściej borykają się z tą chorobą. Bo depresję powinno się traktować właśnie jak chorobę, do której należy podejść poważnie. W związku z tym prezentujemy Wam dzisiaj dwie relacje ze szkoleń, które kwalifikowane psycholożki Cecylia Bieganowska oraz Ewa Szaro przeprowadziły w Świdniku i Piotrkowie Trybunalskim. 

„Depresja u nastolatków” – spotkanie w Bibliotece w Świdniku – Cecylia Bieganowska

Na chwilę przed Świętami spotkaliśmy się na zaproszenie Biblioteki w Świdniku podczas webinarium o tym, jak wspierać nastolatków w stawaniu się szczęśliwymi dorosłymi. Gigantyczny temat, bardzo istotny zwłaszcza w tym pandemicznym roku i onlinowej rzeczywistości. Interesujący zwłaszcza dla rodziców, ale też nauczycieli i innych specjalistów, którzy mają w swojej codziennej pracy styczność z młodzieżą.

Uwaga! Depresja. Sygnały ostrzegawcze

Depresja u nastolatkówWiedzieliśmy, że w przewidzianym czasie jednej godziny musimy spróbować poruszyć te zagadnienia, które aktualnie są dla dorosłych najważniejsze. Czyli jak rozpoznawać sygnały alarmowe rozwijającej się depresji, na co zwrócić szczególną uwagę w zachowaniu dziecka, jak reagować na aktualną, olbrzymią ilość czasu online, jak budować wspierającą, dojrzałą relację z za chwilę dorosłym dzieckiem. Wszystko to znalazło miejsce w czasie spotkania. Ale temat depresji nastolatka, jak i każdego innego zaburzenia któregokolwiek z członków rodziny, dotyka… całej rodziny. Zatem niezwykle ważne jest abyśmy my, dorośli, zdawali sobie sprawę z tego, jak nasze funkcjonowanie wpływa na nasze dorastające dzieci.

Znajdź powód

Depresja u nastolatkówI nie chodzi tu o szukanie winnego, a o wnikliwą obserwację tego, co w naszym rodzinnym systemie nie działa. Co trzeba zmienić, naprawić. Ważne jest również to, w jaki sposób dorośli modelują swoim dzieciom różne zachowania. Czy wymagając od swojego dziecka, aby lepiej radziło sobie z presją w szkole, stresem, złością, niekonsekwencją, mam poczucie, że są to obszary w moim życiu, nad którymi panuję? Albo czy ja jako dorosły, potrafię rozumieć, zauważać i regulować własne emocje? Wiem, co mnie uspokaja, jak prosić o pomoc i przyjmować wsparcie innych? Staraliśmy się odpowiedzieć na te zagadnienia w czasie naszego spotkania, tworząc też przestrzeń do rozmowy, wymiany doświadczeń, zadawania pytań. 

Depresja u nastolatkówDziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, aktywność i informacje zwrotne po spotkaniu. Cieszy nas szczególnie to, że najbardziej docenianym elementem naszego webinaru, był jego praktyczny wymiar. Spojrzenie na rejony wpływu dorosłych. I urealnienie tego, co w relacjach z dorastającym dzieckiem jest wspierające, a co nieszczególnie. Mimo trudnego tematu to była niezwykła przyjemność tworzyć to wydarzenie. Mamy nadzieję, że refleksje, które z niego płynęły, będą wspierające dla dorosłych w otoczeniu nastolatków jeszcze przez długi czas. 


„Depresja u nastolatków. Jak ich wspierać w stawaniu się szczęśliwym dorosłym?” – spotkanie w bibliotece w Piotrkowie Trybunalskim – Ewa Szaro

W listopadzie odbyło się szkolenie online dla rodziców nastolatków, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas spotkania online poruszaliśmy temat depresji wśród nastolatków, wskazane zostały możliwości szukania pomocy, jeżeli rodzic zauważy coś niepokojącego w zachowaniu dziecka. Rozmawialiśmy też o adolescencji, poczuciu własnej wartości oraz o tym jak rodzice mogą wspierać swoje dzieci w okresie dojrzewania.

Depresja 

Depresja u nastolatkówW trakcie spotkania przybliżony został temat depresji, omówiliśmy szczegółowo jej objawy w oparciu o Międzynarodową Klasyfikację Chorób. Skupiliśmy się również na specjalistach, z pomocy, których należy korzystać w momencie, kiedy dzieje się coś, co wymaga interwencji. Przedstawiłam zakres kompetencji psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Nawiązałam również, do ról specjalistów ze środowiska szkolnego tj. wychowawcy, pedagoga i psychologa szkolnego.

Adolescencja 

Kolejna część spotkania poświęcona została na omówienie intensywnych przemian  w sferze biologicznej, psychicznej i społecznej w okresie dojrzewania. Rozmawialiśmy na temat charakterystycznego dla okresu adolescencji poczucia zagubienia, wielu sprzeczności. A także typowego niezdecydowania  i konfliktu pomiędzy dążeniem do dorosłości, a równocześnie chęcią zatrzymania tego co jest dziecięce. Poruszyliśmy także temat pojawiającej się seksualności, wyjątkowej wrażliwości na swoim punkcie młodych ludzi, a także ich stopniowego separowania się od rodziców.

Poczucie własnej wartości i wsparcie od rodziców w okresie dojrzewania

Depresja u nastolatkówJak ważne jest poczucie własnej wartości i jakie ma znaczenie dla dobrostanu psychicznego człowieka to kolejny temat badany podczas spotkania. Dyskutowaliśmy na temat tego co rodzice mogą zrobić, aby dbać i wspierać zdrowie psychiczne swoich dzieci. Zgłębiliśmy także wiedzę dotyczącą tego jak budować ze swoim dzieckiem dobrą relację, dającą mu poczucie bezpieczeństwa, a czego nie robić, co mogłoby tej relacji szkodzić. Tematy analizowane w trakcie spotkania dotyczyły również sytuacji młodzieży w okresie epidemii, a także możliwości wykorzystania wspólnego czasu w produktywny sposób.  Po części teoretycznej wykładu, odbyły się indywidualne konsultacje rodziców z psychologiem. 

Uważasz, że depresja u nastolatków to ważny temat? Chcesz zorganizować takie szkolenie w swojej bibliotece – dla siebie, rodziców i edukatorów? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także