W fantastycznych, nowoczesnych wnętrzach piotrkowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej wspólnie z bibliotekarzami szukaliśmy ciekawych metod do pracy z młodzieżą eksplorując obszar pn. edukacja regionalna.
Edukacja regionalna – czyli jaka?
Spotkanie rozpoczęliśmy od zdefiniowania pojęcia edukacja regionalna oraz ustalenia – naszym zdaniem – jej najważniejszych celów tj.:
- poznanie własnej kultury/dziedzictwa historycznego;
- wydobycie wartości tkwiących we własnym regionie w kontekście wartości narodowych, państwowych oraz ogólnoludzkich;
- kształtowanie świadomych obywateli kraju i swojej „małej ojczyzny”;
- formowanie postaw otwartych, nastawionych na zrozumienie innych kultur.
Zebraliśmy także przykłady lokalnego dziedzictwa zarówno materialnego, jak i niematerialnego. W ten sposób stworzyliśmy listę zabytków wartych popularyzacji. Kolejnym krokiem była diagnoza problemów z jakimi spotykają się bibliotekarze w pracy z młodzieżą. Spośród najczęściej wymienianych były: brak zainteresowania oraz obojętność.
Od teorii do praktyki…
W części praktycznej skupiliśmy się na wymianie dobrych praktyk na polu zaangażowania młodych osób w działania związane z popularyzacją i ochroną lokalnego dziedzictwa. Omawialiśmy wszelkiego rodzaju formy audio i video, analizowaliśmy zawartość repozytoriów cyfrowych prezentujących treści regionalne. Przyjrzeliśmy się sposobom tworzenia i realizacji wystaw – w tym wystaw outdoorowych, a także gier zarówno planszowych, jak i terenowych. Wspólnie zastanawialiśmy się nad rolą bibliotekarzy w kontekście edukacji regionalnej. Współczesne biblioteki to coraz częściej lokalne centra kultury wykraczające ze swoją działalnością daleko ponad przypisaną rolę.
W tej części uczestniczący w szkoleniu bibliotekarze mieli za zadanie wymyślić grę planszową/terenową opartą o historię i zabytki Piotrkowa Trybunalskiego. W 30 minut powstały cztery arcyciekawe gry m.in. kulinarna promująca lokalne potrawy oraz historyczna przenosząca gracza w czasy PRL-u. Zdjęcia powyżej pochodzą z galerii zdjęć opublikowanej na fanpage’u biblioteki.
Sukces tkwi w różnorodności
Podsumowując nasze spotkanie zgodziliśmy się z Freemanem Tildenem, iż obudowane interesującą opowieścią elementy naszego dziedzictwa pozwalają na nowo spojrzeć na przeszłość. Musimy zatem prowadzić różnorodne działania edukacyjne dostosowane do potrzeb, zainteresowań, a także możliwości naszych odbiorców – tak by to co z pozoru mogło się wydawać „niczym nowym” stało się atrakcyjne.