Home news E-czytelnictwo w bibliotece: czytniki i E-booki

E-czytelnictwo w bibliotece: czytniki i E-booki

Aż blisko trzystu! bibliotekarzy z całej Polski wzięło udział w szkoleniu online „Czytniki i E-booki”, które przeprowadziłam 21 października. Organizator wydarzenia, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie zaplanowała je w ramach programu „Kultura w sieci”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Uczestnicy reprezentowali biblioteki publiczne, pedagogiczne oraz szkolne i mogli wziąć w nim udział bezpłatnie.

Zmiana zachowań czytelniczych w czasie pandemii

Ponieważ na szkolenie przeznaczono 3 godziny, skoncentrowałam się głównie na przekazaniu uczestnikom swoich doświadczeń i praktycznych rad związanych z organizacją i nadzorem realizacji usługi e-czytania w swojej bibliotece. Treści starałam się odnieść do obecnej sytuacji  pandemicznej, uczulając uczestników na:

  •  jej nieprzewidywalność i dynamikę,
  • zaobserwowane i częściowo opisane już zmiany zachowań czytelniczych Polaków w tym krótkim okresie (marzec-październik 2020),
  • e-czytanie jako bezpieczną, bezkontaktową dla czytelnika formę odbioru literatury,
  • konieczność dostosowania się bibliotek i bibliotekarzy do rzeczywistości.

Czytniki i E-booki. Teoria i praktyka

Początek prezentacjiCała prezentacja została podzielona na dwie części: krótszą o bardziej teoretycznym charakterze oraz typowo praktyczną, która wzbudza zawsze największe zainteresowanie uczestników. 

Krótkie wprowadzenie do tematu e-czytelnictwa obejmowało omówienie zagadnień związanych ze statystykami e-czytelnictwa, krajowym rynkiem wydawniczym e-publikacji oraz czytnikami e-booków. Przede wszystkim tymi, z dostępem do wiodących platform e-booków oferujących dostępy dla bibliotek publicznych (Legimi i Ibuk Libra). Poruszyliśmy również temat zasad organizacji i funkcjonowania konsorcjów bibliotecznych. Nie zabrakło także aspektów prawnych związanych z udostępnianiem e-booków i umowami licencyjnymi z krajowymi dystrybutorami e-booków. 

Wdrażanie czytników e-book do bibliotekiDruga część w całości poświęcona została strategii wprowadzania usługi e-czytania i wypożyczania czytników e-booków w bibliotece. W jej trakcie przeprowadziłam uczestników, „krok po kroku” przez proces wdrażania, jaki miał miejsce w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Tu posługiwałam się przykładami – informacjami na stronie internetowej, opisami katalogowymi z katalogu bibliotecznego dzb.pl, obowiązującym regulaminem wypożyczeń czytników e-booków. 

Podkreśliłam też konieczność praktycznego przygotowania bibliotekarzy i użytkowników do korzystania z czytników. Dlatego omówiłam przykładowe formy reklamy nowej usługi, a także zachowania czytelników związane z użytkowaniem sprzętu.Uczestnicy szkolenia onlineW trakcie swojej prezentacji zauważyłam ogromną aktywność uczestników na czacie. Wymieniali się informacjami i swoimi doświadczeniami dotyczącymi omawianego tematu. Uważam, że to ogromna, dodatkowa wartość tego szkolenia. 

Dowiedz się więcej o czytnikach!

Przegląd najlepszych czytników - wydarzeniePorozmawiajmy o e-czytelnictwie! Przede wszystkim dowiedz się, jakie czytniki zakupić do swojej biblioteki i w jaki sposób dystrybuować e-booki wśród czytelników! Szkolenie poprowadzi Joanna Golczyk – bibliotekarz, kierownik Fonoteki w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu. Specjalizuje się w szkoleniach z prawa autorskiego, budowania strategii działalności instytucji oraz polityki gromadzenia i udostępniania zbiorów audiowizualnych.

Szkolenie potrwa ok. 1 godziny i NIE JEST pełnowymiarowym szkoleniem dostępnym w ofercie Good Books.
Ilość miejsc ograniczona.
Formularz zapisu: https://app.livewebinar.com/720-970-374.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/164461111758623.

Chcesz zorganizować pełną wersję szkolenia z Czytników i E-booków w swojej bibliotece, stacjonarnie lub online?
Jeśli tak, napisz do nas na szkolenia@goodbooks.pl lub zadzwoń: +48 530 752 569.

Zobacz także