Program rządowy Promocja czytelnictwa 2024 służy przede wszystkim wspieraniu wartościowych form promowania literatury i czytelnictwa, a także działaniom zmierzającym do utrwalania tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie do rocznic, jubileuszy i wydarzeń historycznych ważnych dla polskiej kultury.
Na dofinansowanie mają szansę projekty, które w innowacyjny sposób promować będą powszechne praktyki czytelnicze oraz te przedsięwzięcia, które skupiać się będą na promocji najbardziej znaczących zjawisk współczesnej literatury. Możesz wnioskować nawet o 500 tys. zł! Czas na złożenie wniosku: do 30 listopada.
1. Kto może wziąć udział?
-
-
-
- biblioteki publiczne, domy i ośrodki kultury oraz inne samorządowe instytucje kultury (o ile nie są współprowadzone przez ministra)
- organizacje pozarządowe
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego
-
-
Jeden podmiot może złożyć maksymalnie 2 wnioski w programie! Warto zwrócić uwagę, że do limitu wliczane są wnioski, które uzyskały dofinansowanie w trybie wieloletnim w latach 2022- i 2023.
2. Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Zakres finansowania obejmuje realizację zadań i działań, takich jak:
-
-
- kampanie społeczne, edukacyjne i promocyjne
- festiwale literackie
- wydarzenia literackie i promocja nowości wydawniczych
- cykliczne audycje radiowe i internetowe (minimum 3 odcinki)
- cykliczne audycje telewizyjne
-
Promocja czytelnictwa 2024 przewiduje realizację zadań 1-rocznych, 2-letnich oraz 3-letnich.
Działania online
Kwalifikujące się działania online:
-
-
- działania edukacyjne: warsztaty, webinaria, kursy e-learningowe, wideoblogi i podcasty;
- wydarzenia kulturalne/artystyczne: konkursy, czytania, spotkania z twórcami, udostępnienia przedstawień, koncertów, wystaw wraz z katalogami;
- tworzenie i modernizacja stron, gier internetowych, aplikacji mobilnych z zakresu programu.
-
3. Minimalna i maksymalna kwota wnioskowana
W przypadku wszystkich zadań realizowanych w ramach programu Promocja czytelnictwa 2024 minimalna kwota, o którą można się ubiegać, to 5 tys. zł. Kwoty maksymalne różnią się w przypadku poszczególnych zadań:
-
-
- kampanie społeczne, edukacyjne i promocyjne – maks. 500 tys. zł
- festiwale literackie i cykliczne audycje telewizyjne – maks. 300 tys. zł
- wydarzenia literackie i promocja nowości wydawniczych oraz cykliczne audycje radiowe i internetowe (minimum 3 odcinki) – 60 tys. zł
- audycje telewizyjne – 300 tys. zł
- audycje radiowe i internetowe – 60 tys. zł
-
W regulaminie widnieje zapis o preferowanym, maksymalnym, 80-procentowym poziomie dotacji w budżecie zadania. Równocześnie §8 Regulaminu naboru dopuszcza sytuację, w której „beneficjent może wystąpić we wniosku o podniesienie wartości maksymalnego udziału dofinansowania w budżecie zadania lub na finansowanie zadania na poziomie 100%, zamieszczając we wniosku stosowną informację na ten temat wraz z uzasadnieniem.”
4. Koszty kwalifikowane
-
-
- wynagrodzenia, honoraria osobowe, usługi
- transport/akomodacja,
- wynajem obiektów i koszty techniczne,
- zakup materiałów niezbędnych do realizacji zadania,
- promocja i reklama projektu,
- poligrafia (przy czym publikacje nie mogą być odrębnym zadaniem),
- nagrody dla uczestników konkursów realizowanych w ramach zadania,
- pozostałe koszty (w tym np. ubezpieczenia, koszty licencji i praw autorskich, filmowa/dźwiękowa/zdjęciowa dokumentacja realizacji zadania).
-
Koszty kwalifikowane działań online
-
-
-
- przygotowanie i modernizacja stron, gier internetowych, aplikacji mobilnych (np. koszty UI/UX, programowania, testów, aktualizacji stron internetowych, aplikacji, gier);
- usługi informatyczne (w tym programowanie, projektowanie IT, tworzenie systemów informatycznych i baz danych);
- usługi projektowe, w tym obróbka materiałów cyfrowych, projektowanie graficzne;
- zakup materiałów do archiwizacji (pamięć masowa (płyty CD/DVD, pendrive’y, karty pamięci);
- koszty związane z udostępnianiem zapisów audio-video i innych treści w formie elektronicznej, stanowiących część zadania (koszty łącza i streamingu);
- zakup domeny i hosting strony powstałej w ramach zadania;
- zakup zdigitalizowanych materiałów i/lub licencji/majątkowych praw autorskich;
- koszty związane z dostosowaniem formy przekazu w celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1062), w tym osobom z niepełnosprawnościami.
-
-
W ramach dotacji nie można dokonywać zakupu środków trwałych! To zmiana w stosunku do roku poprzedniego, kiedy taka możliwość była ograniczona kwotowo do jednostkowej wartości 10 tys. zł.
W ramach kwalifikowanych kosztów promocji i reklamy pojawił się ustęp o możliwości pokrycia kosztów przygotowania i wydruku plakatu informacyjnego (oczywiście z logotypami i informacjami o źródle finansowania!)
5. Ocena wniosków
Po ocenie formalnej (poprawności) wniosek rozpatrywany jest dalej pod kątem:
-
-
- wartości merytorycznej,
- zgodności z celami programu,
- wartości organizacyjnej.
-
Warto wysłać swój wniosek wcześniej. Wnioskodawcy, którzy złożą wniosek w terminie do 16 listopada 2023 roku są informowani przez instytucję zarządzającą o stwierdzeniu we wniosku ewentualnych błędów i uchybień formalnych.