Home inne Jak funkcjonują osoby w spektrum autyzmu?

Jak funkcjonują osoby w spektrum autyzmu?

Wyobraź sobie, że „twój umysł zmienił się w pokój, w którym dwadzieścia odbiorników radiowych, każdy nastawiony na inną stację, ryczy głosami i muzyką. Radia nie mają wyłączników ani nie da się ściszyć dźwięku, w pokoju, w którym jesteś, nie ma drzwi ani okien, a ulgi możesz zaznać tylko wtedy, kiedy zaśniesz z wyczerpania. (…)

Dlaczego podskakuję

Okładka książki "Dlaczego podskakuję"

Wydawnictwo: W.A.B.

Nagle zalewają cię zmysłowe bodźce z otoczenia, nieprzefiltrowane w żaden sposób, w ilości, która obezwładnia. (…) Czujesz kości czaszki, mięśnie twarzy i szczęki – masz wrażenie, jakby głowa uwięzła ci w kasku motocyklowym za małym o trzy rozmiary. Może to dlatego odgłos klimatyzacji wydaje ci się ogłuszający jak hałas wiertarki, ale głos twojego ojca – stojącego przed tobą – brzmi tak, jakby mówił on do ciebie przez komórkę, jadąc pociągiem, który co chwilę przejeżdża przez tunel, i na dodatek posługiwał się płynnym kantońskim. Nie rozumiesz już swojego języka ojczystego ani żadnego języka – od tej pory wszystkie języki są dla ciebie obce.”

Tak o autyzmie pisze w swojej książce „Dlaczego podskakuję” Naoki Hagashida.

Czym jest autyzm?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu objawiają się w trzech sferach: kontaktach społecznych, komunikacji oraz zachowaniu i zabawie. Dane pokazują, że występują z częstotliwością ok 1:80, przy czym są częściej rozpoznawane u chłopców niż u dziewczynek. Zaburzenia te mogą mieć różne oblicza, każda osoba ze spektrum autyzmu funkcjonuje inaczej, inne są jej problemy i możliwości, ale wszystkie te osoby mają umiejętność uczenia się i w różnym stopniu mogą uczestniczyć w życiu społeczeństwa.

Edukacja włączająca

W edukacji od wielu lat realizowana jest idea edukacji włączającej, a jednym z jej celów jest budowanie społeczeństwa tolerancyjnego i otwartego oraz zapewnienie każdej osobie warunków do rozwoju i pełnego uczestnictwa w procesie kształcenia i życiu społecznym.

Ale czy nasz „neurotropowy” świat jest przyjazny dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? Czy jest coś, co możemy zmienić? Co musimy wiedzieć  o autyzmie i w jaki sposób tą wiedzę wykorzystać? Zapraszam na spotkanie, w którym znajdziecie państwo odpowiedź na te i inne pytania.

Chcesz zorganizować szkolenie i dowiedzieć się, jak tworzyć ofertę dla osoby w spektrum autyzmu w swojej bibliotece?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ola: +48 537 449 555, Ania: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także