Z perspektywy odbiorcy – można ich oczekiwać, pragnąć i kolekcjonować lub też zupełnie przeciwnie – patrzeć na nie z dezaprobatą i traktować jako synonim marnotrawienia pieniędzy. Spojrzenie instytucji kultury na gadżety jest nieco inne, w grę wchodzą przede wszystkim działania marketingowe, budowanie relacji z odbiorcą, tworzenie pozytywnych skojarzeń z marką i oczywiście budżet! Zobacz, jakimi kryteriami warto się kierować przy doborze gadżetów dla instytucji kultury.
Po pierwsze cel
Można przyjąć, że cel produkcji gadżetów jest oczywisty – chcemy promować instytucję. Warto jednak sięgnąć nieco głębiej, odpowiadając sobie na kilka pytań. Na przykład: do jakiej grupy odbiorców chcemy dotrzeć, co ich łączy, co jest dla nich ważne? Czy wybrana społeczność gromadzi się wokół konkretnej gałęzi naszej działalności, festiwalu lub wydarzenia? Dlaczego, tak naprawdę, chcemy promować instytucję? Co się musi wydarzyć, by uznać cel za osiągnięty? Takie dookreślenie celu, może być przydatne na wielu etapach produkcji gadżetów, w tym w fazie wyboru najlepszej koncepcji.
Po drugie kontekst
Zanim wrzucimy w wyszukiwarkę internetową hasło “gadżety…” warto przypomnieć sobie misję instytucji, a w przypadku kiedy nie została spisana, obszar tematyczny działalności. To z jednej strony może zawęzić pole poszukiwań właściwego pomysłu, z drugiej daje szansę na pomysł bardziej trafiony, który rzeczywiście, będzie służył budowaniu skojarzeń (oczywiście pozytywnych!) z marką. Domy literatury wyróżnia słowo, galerie sztuki i jej odbiorcy potrafią jak nikt inny interpretować komunikaty wizualne, szkoły muzyczne – to świat dźwięków, rytmu i zabawy. Taki sposób myślenia, może być jednym, choć nie jedynym, kluczem do odnajdywania pomysłu na gadżet idealny.
Wartości jako drogowskaz
Co jest ważne dla mojej instytucji? W co wierzą jej odbiorcy? Być może fanom street artu spodoba się prosta wlepka, a odwiedzającym muzeum sztuki ludowej pieczątka w formie zdobiny? Fani natury z pewnością docenią troskę o środowisko, młodzież może zauważyć, że ich zdanie zostało wzięte pod uwagę. Myślenie o gadżetach w kontekście wartości, z jednej strony pozwala wzmacniać tożsamość marki, z drugiej zwiększa prawdopodobieństwo, że nasz gadżet sprawi radość odbiorcy.
Cel promocyjny
Gadżety można traktować jak prezenty i wręczając je nie oczekiwać niczego w zamian. Warto jednak jednak pamiętać, że najbardziej wyjątkowe upominki rzadko bywają anonimowe. Zadbanie o właściwe oznakowanie, dobrej jakości i czytelne logo na gadżecie promocyjnym to połowa sukcesu! Wybór odpowiedniego wariantu znaku firmowego (wersja monochromatyczna, w pełnym kolorze), rodzaj i wielkość znakowania, poza czytelnością, wpływa oczywiście również na koszt produkcji.
Budżet jest ważny, choć nie najważniejszy
Nie sposób nie wziąć pod uwagę możliwości finansowych instytucji, jednak warto, by kryterium to nie determinowało naszych koncepcji i kierunku myślenia już na wstępie. Jeśli pomysły na gadżety okażą się za drogie w realizacji, mogą ewoluować nie tracąc przy tym wiele z samej idei. Chwytliwy napis, ze stosunkowo drogiej torby, może powędrować na tańszą przypinkę, a grafikę z koszulki można wydać w formie plakatu. Sposobów na obniżenie kosztów produkcji gadżetów jest cały szereg, i choć dopasowanie się do budżetu może być wyzwaniem, warto nie ograniczać swojej kreatywności już na wstępie. O wyjątkową ideę znacznie bowiem trudniej, niż o zgrabną, użyteczną i nie rujnującą budżetu formę!
Jeśli szukasz inspiracji i masz ochotę spojrzeć na temat gadżetów z wielu perspektyw, weź udział w bezpłatnym webinarium dla bibliotekarzy.