Home inne Planowanie i organizacja wydarzeń dla dzieci w bibliotece

Planowanie i organizacja wydarzeń dla dzieci w bibliotece

Na finiszu wakacji na szkoleniu pn: “Planowanie i organizacja wydarzeń dla dzieci w bibliotece” organizowanym przez Bibliotekę z Murowanej Gośliny w ramach programu Kultura w sieci spotkało się online ponad dziewięćdziesiąt bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski.

Takie spotkania w formie warsztatowej mają ogromny potencjał, nie tylko ze względu na możliwość przekazania wiedzy i swojego doświadczenia, ale przede wszystkim do wymiany pomysłów i dobrych praktyk za pośrednictwem czatu. Dlatego ten był rozgrzany do czerwoności.

Organizacja wydarzeń dla dzieci w bibliotece

Najpierw planowanie

Celami spotkania było: 

  • poznanie procesu organizacji wydarzeń w bibliotece
  • poznanie pomysłów na wydarzenia dla dzieci w bibliotece
  • pobudzenie swojego potencjału twórczego
  • odnalezienie swoich mocnych stron do pracy z dziećmi

Organizację wydarzeń rozbiliśmy na części pierwsze:

Na początku wyznaczyliśmy cele, jakie chcemy osiągnąć, organizując wydarzenie. Wśród nich: promocja czytelnictwa, integracja społeczności lokalnej oraz realizacja projektów regionalnych.

Następnie zaplanowaliśmy wydatki. Omówiliśmy pozyskiwanie materiałów z różnych źródeł i nieocenioną współpracę lokalną. Tu pomysły i doświadczenia współpracy z kołem gospodyń wiejskich, strażą pożarną czy nadleśnictwem padały bardzo często.

Książka dla dzieci

Organizacja wydarzeń dla dzieci – doświadczenia bibliotekarzy

Pani Edyta napisała: “U mnie jest Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, świetlica wiejska i pobliska szkoła podstawowa,(…) Panie z KGW chętnie przeprowadzają warsztaty kulinarne dla dzieci w bibliotece (…) Zapraszaliśmy też przedstawicieli zapomnianych zawodów: szewca, zegarmistrza”.

U Pani Aldony w bibliotece strażacy wożą dzieci wozem na sygnale. Takie inicjatywy robią wrażenie.

Pan Adam podzielił się, że z jego biblioteką współpracują rowerowi cykliści, którzy chętnie rozwożą książki osobom starszym.  

Natomiast pani Joanna wspomniała że w jej udała się współpracy w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. “Zaprosiliśmy do nas sportowców. Motolotniarz przywiózł do nas motoparalotnię.” – napisała na czacie podczas szkolenia.

Planowanie i organizacja wydarzeń dla dzieci

Elementy marketingu

W dalszej części spotkania określiliśmy grupę docelową, uwzględniając udział rodziców, opiekunów, grupy wiekowe dzieci.

Szukaliśmy również dobrych pomysłów, pobudzając potencjał twórczy, odrzucając bariery i szukając naszych zasobów i talentów. Oczywiście w tej licznej grupie okazało się to niezwykle owocnym doświadczeniem.

Opracowaliśmy plan promocji wydarzenia i dotarcia do  odbiorców wydarzenia odpowiednimi kanałami.

Rozmawialiśmy też o tym jak ważna jest diagnoza – zapytanie czego oczekują i szukają nasi czytelnicy i mieszkańcy. A na koniec zadbanie o podsumowanie, ewaluację i pochwalenie się naszymi dokonaniami.

Najlepszy wiek na rozbudzenie miłości czytelniczej

Warto działać!

Kolejny raz mogliśmy się przekonać że bibliotekarki i bibliotekarze należą do jednej z najbardziej kreatywnych grup społecznych. Ich pasja do pracy i otwartość na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców są dowodem na to jak zmieniają się biblioteki w XXI wieku.

 

Chcesz zorganizować szkolenie z animacji czytelniczej dzieci w bibliotece, stacjonarnie lub online? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także