Rzeczywistość bibliotekarska bywa nieprzewidywalna. Nowa oferta obejmująca szkolenia dla bibliotekarzy 2021 obejmuje swym zakresem bieżące potrzeby instytucji kultury jakimi są biblioteki. Szkolenia i webinary mają pomóc bibliotekarzom odnaleźć się w nowej sytuacji, w której działania online stają się tak samo lub nawet bardziej istotne niż działania stacjonarne. Poznaj narzędzia do pracy zdalnej, nasze pomysły na animację czytelnictwa w sieci i umiejętności managerskie, które pozwolą zbudować zgrany i zaangażowany zespół.
Szkolenia dla bibliotekarzy 2021 – nowe tematy
Ofertę szkoleń dla bibliotekarzy na 2021 podzieliliśmy na 10 kategorii – ścieżek tematycznych. Ponadto wewnątrz nich znajdują się podkategorie, które określają dokładny zakres tematyczny szkoleń.
Znajdziesz tutaj szkolenia z zakresu:
- gier mobilnych i planszowych – Gry w bibliotece
- ekologii (EKObiblioteka) i działań offline-online w bibliotece (Biblioteka hybrydowa). Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej!
- szeroko pojętej animacji czytelnictwa – Animacja czytelnictwa, Od użytkownika do czytelnika, DKK, literatura, komiksy
- techniki i organizacji pracy bibliotekarzy – Manager biblioteki, Trudny klient/psychologia
- narzędzi, które można wykorzystać w bibliotece – Nowe technologie
- komunikacji z czytelnikami i promocji biblioteki– Marketing i PR
W obrębie każdej kategorii i podkategorii znalazło się wiele nowych tematów. Część z nich dotyczy nowego systemu pracy, zaś część odnosi się do aktualnych trendów i nowych zjawisk w świecie książki.
TOP10 szkoleń, które już teraz cieszą się największym zainteresowaniem:
- Manager w czasie pandemii – jak skutecznie zarządzać pracą zdalną?
- Gra kanapowa jako hybrydowa forma wydarzeń kulturalnych w bibliotece.
Możliwość stworzenia własnej gry internetowej została wpisana aż do 9 programów MKiDN! Aplikacja ActionTrack umożliwia stworzenie gry, w którą uczestnicy będą mogli zagrać na swoich smartfonach, nie ruszając się z domu
Przeczytaj artykuł: Gry na smartfonach – przepis na zdalne dotarcie do młodych - Platformy do pracy i spotkań online – ClickMeeting, LiveWebinar, Zoom, Teams, Hangouts.
- DKK online – jak przy użyciu popularnych platform zorganizować spotkanie DKK.
- Tworzenie podcastów w bibliotece. Nagrywanie, edycja i platformy do udostępniania.
- Newsletter w bibliotece – najważniejsze narzędzie w pracy bibliotekarza.
- TikTok w bibliotece – jak docierać do dzieci ze szkoły podstawowej z ofertą biblioteki.
- Zapisy online do biblioteki? Dowiedz się jak to zrobić!
- Jak biblioteka może zarabiać – szkolenie z praktycznych sposobów generowania przychodu dla biblioteki.
- Dostosowanie strony www do wymogów WCAG 2.1.
Szkolenia online
Wszystkie szkolenia mogą odbywać się stacjonarnie lub w formie webinariów. Ich wartość wcale nie jest przez to mniejsza! Mamy wykwalifikowanych trenerów, sprawdzone sposoby i narzędzia, które stworzą idealne warunki do pracy warsztatowej. W związku z tym uczestnicy szkoleń mogą czynnie w nim uczestniczyć korzystając z czatu lub włączając swoją kamerę i mikrofon. Mogą zadawać pytania w trakcie szkolenia, a po nim uzyskają dostęp do materiałów dydaktycznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wyglądają szkolenia online? Relacje z dotychczasowych webinariów znajdziesz tutaj.
Biblioteka hybrydowa
Hybrydowe nauczanie w szkołach. Praca zdalna ze sporadycznymi spotkaniami w biurze. Definicja słowa „hybrydowy” mówi o połączeniu dwóch trybów działania. Czy może to jednak dotyczyć biblioteki? Biblioteki cały czas mają przecież produkt – książkę/płytę/grę/film, który jest namacalny i realny. Produkt, który jako jedyny w kulturze jest dostępny i to darmowo w czasie pandemii. W związku z tym biblioteki mają szerszą misję – kulturotwórczą i tutaj w czasie pandemii zyskuje świat Internetu w który bibliotekarze wchodzą.
Na szkoleniach uczymy jak oba światy mogą się przenikać:
- jak pracować zespołowo w biurze i w Internecie,
- w jaki sposób komunikować się z czytelnikami offline i online,
- jak ułożyć ofertę biblioteki dopasowaną do obowiązującego reżimu sanitarnego.
EKObiblioteka
Celem projektu EKObiblioteka jest podniesienie świadomości bibliotek i środowisk kultury w zakresie szeroko pojętej bioróżnorodności, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas szkoleń z cyklu EKObiblioteka chcemy pokazać Wam jak uczynić bibliotekę „zielonym miejscem” zarówno w zakresie siedziby (np. rośliny i zwierzęta w bibliotece), jak i działań dla lokalnej społeczności.
Ogłoszenie listy tematów już jutro na stronie EKObiblioteki!
Kursy
Jako pracownicy biblioteki bierzecie udział w pojedynczych szkoleniach, ale wciąż nie czujecie się specjalistami w danym temacie? Możecie wziąć udział w kompleksowym kursie, złożonym z kilku spotkań (oczywiście stacjonarnych lub online). Opiekun kursu zadba o to, aby odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania i poruszyć tematy, na których najbardziej Wam zależy. Tym samym otrzymacie niejako indywidualny couching dla Waszej instytucji i możliwość realizacji długoterminowego projektu szkoleniowego. Jego skutki, podlegające kontroli i weryfikacji opiekuna, z pewnością przyniosą także długoterminowe efekty!
Oferta indywidualna
Nie masz możliwości zorganizowania szkolenia dedykowanego Twojej instytucji? Nadal masz szansę wziąć udział w szkoleniach organizowanych przez Good Books indywidualnie (jako bibliotekarz, nauczyciel, etc.) Dołączysz do któregoś z aktualnych terminów szkoleń, razem spróbujemy wybrać odpowiedni temat i termin. Oczywiście, jak każdy uczestnik, będziesz mieć możliwość konsultacji z prowadzącym, otrzymasz materiały dydaktyczne i certyfikat.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkolenia dla bibliotekarzy 2021? Napisz do nas na szkolenia@goodbooks.pl lub zadzwoń: +48 530 752 569 – Joanna / +48 692 811 201 – Bożena.