Home szkolenia online 50 sposobów promocji czytelnictwa

50 sposobów promocji czytelnictwa

Jest taka anegdota. Przedsiębiorca prowadzący firmę obuwniczą postanowił rozpocząć sprzedaż butów na rynku afrykańskim. Na początku wysłał tam dwóch pracowników, aby zbadali sytuację. Po kilku dniach pierwszy zakomunikował: „Szefie, sytuacja jest beznadziejna. Oni w ogóle nie noszą butów, nic tutaj nie sprzedamy.” Drugi zaś radośnie oznajmił: „Szefie! Sytuacja idealna – nikt jeszcze nie sprzedaje tutaj butów! Zbijemy fortunę.” Nie wszyscy czytają książki. Ale podczas szkolenia „50 sposobów promocji czytelnictwa”, które odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września, chciałam pokazać bibliotekarzom, że to ogromna szansa. 

Sytuacja czytelnictwa w Polsce w 2021 roku

50 sposobów na promocję czytelnictwa

Na początku sprawdziliśmy aktualne statystyki dotyczące czytelnictwa. Wydaje się, że wcale nie jest dobrze? Jasne, zawsze może być lepiej. Jednak warto zauważyć, że podczas pandemii 35% osób zaczęło czytać więcej! Dzięki większej ilości czasu spędzanego w domu ludzie w końcu mieli czas, aby wrócić do klasyków, zawsze odkładanych „na później”. Zainteresowały ich także dystopie, fantastyczne opowieści katastroficzne. I oczywiście książki dla ich pociech.
Sprzedaż książek wzrosła znacząco. Spółki zajmujące się ich dystrybucją informują, że wzrost sprzedaży e-booków sięga nawet 300%! A jak jest w bibliotekach? W Polsce to jedyne instytucje kultury, które pozostawały otwarte przez prawie cały okres trwania pandemii. Dzięki temu oswoiły narzędzia do pracy zdalnej i nowe sposoby na promocję czytelnictwa.

50 sposobów promocji czytelnictwa

Sposoby promocji czytelnictwaObserwuję te nowe działania i przekazuję dobre przykłady kolejnym bibliotekom. Inspiracji jest naprawdę bardzo wiele! W Polsce i za granicą. Przedstawiam je podczas szkolenia „50 sposobów promocji czytelnictwa„. Na początku opowiadam oczywiście o platformach, które bibliotekarze dobrze już znają: Facebook, Instagram, YouTube.  Jednak tym razem zastanawiamy się: jakie oryginalne treści tam publikować? Skąd czerpać pomysły? Jak zachęcać odbiorców do aktywnego uczestnictwa? Pokazuję przykłady atrakcyjnych form konkursów, ciekawych filmów bibliotekarskich na TikToku i efektownych prezentacji Genial.ly. Dalej uczestnicy poznają nowe platformy do ożywiania zdjęć, tworzenia cyfrowych wystaw i wirtualnych tablic korkowych.

Grywalizacja

Pamiętamy, że cały czas chodzi nam przede wszystkim o zainteresowanie i zaangażowanie naszych odbiorców. Aby to zrobić, musimy zachęcić ich do podjęcia jakiegoś działania. Dlatego w dalszej części szkolenia pojawia się temat grywalizacji. Grywalizacja to nie tylko gry i łamigłówki. To także zabawy słowne, graficzne i wykorzystanie twórczego potencjału naszych czytelników! Uczymy się, jak wywołać u naszych odbiorców reakcję, zachęcić ich do komunikacji w mediach społecznościowych, podzielenia się swoim zdaniem. To pozwala nam lepiej zrozumieć ich potrzeby, dowiadujemy się co ich interesuje, co czytają. W końcu wiemy, jakie książki im polecać.

Nieszablonowe pomysły

Podcasty bibliotekarskieNa końcu szkolenia omówiliśmy kilka niestandardowych form promocji czytelnictwa. Takich jak np. prowadzenie literackich podcastów. Albo tworzenie bibliotecznych fotobudek! Młodzi ludzie uwielbiają takie nietypowe działania. Ale nie sprzedam Państwu więcej pomysłów w tym artykule :) Jeśli chcecie poznać wszystkie 50 sposobów promocji czytelnictwa – zorganizujcie to szkolenie u siebie!

Chcesz zorganizować szkolenie „50 sposobów promocji czytelnictwa” w swojej instytucji, stacjonarnie lub online?

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Zobacz także