Home szkoleniamłodzież Młodzieżowy Klub Książki – polecamy książki dla młodzieży

Młodzieżowy Klub Książki – polecamy książki dla młodzieży

Na początku października Książnica Zamojska zorganizowała dla zainteresowanych bibliotekarek i bibliotekarzy szkolenie “Jak i jakie książki polecać młodzieży”. Spotkanie odbywało się online. Dzięki temu mogły w nim wziąć udział osoby pracujące na co dzień w różnych bibliotekach, w różnych miejscowościach.

Subiektywizm czytania

Polecanie książek to jedno z najmilszych i jednocześnie najtrudniejszych zadań, z jakimi spotykamy się w bibliotece. Gusta są przecież różne i niekoniecznie to, co my lubimy czytać, spotka się z entuzjazmem czytelników. A kiedy jeszcze chodzi o młodsze pokolenia… Ciężar odpowiedzialności wzrasta i gorączkowo zastanawiamy się, czy zaproponować tę nowość z aktorami na okładce, czy może jednak Jeżycjadę. :)

Co czyta pokolenie Z?

Żeby nie mieć takich wątpliwości, warto przypomnieć sobie trochę wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii rozwojowej i socjologii. Dlatego od tego właśnie zaczęliśmy. Rozmawialiśmy o tym, jacy są przedstawiciele pokolenia Z, co jest dla nich ważne. Z jakimi wyzwaniami się mierzą, co ich interesuje i jak do nich dotrzeć? Przeanalizowaliśmy statystyki czytelnictwa w Polsce i wspólnie zastanawialiśmy się, czym się charakteryzuje literatura dla młodzieży. Przy okazji powtórzyliśmy takie terminy, jak young adult fiction, new adult fiction, sequel, prequel czy trigger warning. Pooglądaliśmy także strony, z których można dowiedzieć się, co jest teraz chętnie czytane przez młodych ludzi i jakie książki ukażą się niedługo na polskim rynku wydawniczym. 

Jakie książki polecać młodzieży?

Po części teoretycznej przypomnieliśmy sobie, co my lubiliśmy czytać w tym wieku i przede wszystkim dlaczego. Jakie nasze potrzeby zaspokajały książki, co nam dawały, dlaczego tak nam się podobali nasi ulubieni bohaterowie? Z takim przygotowaniem mogliśmy zacząć omawiać długą listę powieści dla młodzieży. Rozmawialiśmy o filmowych okładkach, o wznowieniach, nowych tłumaczeniach i nowych tytułach. O tym, dlaczego nie trzeba bać się klasyki. I jak można wykorzystać to, że w bibliotekach są już dostępne historie, które Netflix dopiero zauważył. Ale też o tym, aby przyglądać się tematom, które w tej chwili pojawiają się w najbardziej popularnych serialach dla młodzieży i nie unikać wątków, które osobiście uważamy za kontrowersyjne. 

Lista książek jest stale aktualizowana, staramy się, aby znajdowały się na niej nowe pozycje, które warto mieć w swoich księgozbiorach i polecać czytelnikom. Jeśli więc macie sprawdzone powieści, które Wasi młodzi czytelnicy przyjęli z prawdziwym entuzjazmem, koniecznie dajcie mi znać!

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych książkach dla młodzieży? Pomyśl o udziale w webinarium „Młodzieżowy klub książki”!

Młodzieżowy klub książki

Jak zorganizować Młodzieżowy Klub Książki w bibliotece? Jak zachęcić i zebrać uczestników? Jakie książki polecać i omawiać z młodzieżą?
Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz podczas 5-godzinnego szkolenia online ze specjalistką m.in. w zakresie pracy z młodzieżą.
  • Podpowiemy, jak w praktyce realizować swobodę wyboru lektur.
  • Dowiesz się również, skąd brać książki i poznasz formalne zasady współpracy w bibliotekami wojewódzkimi.
  • Nauczysz się nie tylko rozpoznawać, ale także prognozować trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.
Udział w szkoleniu jest płatny. Cena ustalana jest indywidualnie i zależy od liczby uczestników.

 

Chcesz zorganizować szkolenie „Jak i jakie książki polecać młodzieży w swojej instytucji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Zobacz także