Home szkolenia online Młodzieży, bój się i czytaj! Groza w bibliotece

Młodzieży, bój się i czytaj! Groza w bibliotece

Jedni się ich boją, inni brzydzą, wielu ignoruje ich istnienie. A jednak młodzi ludzie je uwielbiają. Z wypiekami na twarzy zaczytują się w powieściach Stephena Kinga, oglądają kolejne sezony „Stranger Things” czy ogrywają nowe odsłony „Resident Evil”. Na czym polega fenomen horrorów? Bibliotekarze z województwa świętokrzyskiego postanowili się tego dowiedzieć podczas szkolenia „Groza w bibliotece”!

Po drugiej stronie monitora

We wrześniu grupa ambitnych bibliotekarzy zasiadła przed ekranami swoich komputerów, by zmierzyć się z własnymi lękami i poznać na pierwszy rzut oka straszny, a po bliższym przyjrzeniu się fascynujący świat horroru. Osobiście poprowadziłem całą ceremonię, zwracając szczególną uwagę na mnogość oblicz grozy. Zajrzeliśmy wspólnie w głąb ludzkiej psychiki i naszych mózgów, a także przedarliśmy się przez gąszcz literaturoznawczych pojęć, by następnie ruszyć w podróż w przeszłość.

Najstarsza emocja ludzkości

Strach towarzyszy naszemu gatunkowi od zawsze, co ma swoje odzwierciedlenie w tekstach kultury. Bali się pierwsi ludzie, starożytni Grecy, średniowieczni władcy i chłopi, boimy się i my. Kiedyś opowiadano straszne baśnie, dziś straszymy miejskimi legendami i creepypastami. Wiedzą o tym doskonale uczestnicy naszego spotkania. Poświęciliśmy wiele czasu zarówno historii literatury grozy, jak i jej współczesnej kondycji oraz obecności na polskim rynku książki. Spragnionych wiedzy uczestników nie odstraszyły nawet dane statystyczne! A to był dopiero początek…

Różne rodzaje grozy

Maski, lalki, manekiny

W końcu nie chodziło tylko o poszerzenie wiedzy, ale i o praktyczne jej zastosowanie. Dlatego już na pierwszym spotkaniu przyjrzeliśmy się działaniom zagranicznych bibliotek, a tydzień później podziwialiśmy kreatywność naszych rodaków i m.in. przyjrzeliśmy się od kuchni dwóm największym bibliotecznym wydarzeniom związanym z grozą! Nie poprzestaliśmy więc na kwestii budowania atrakcyjnego księgozbioru. Równie ważnymi tematami były dla nas komunikacja z młodym czytelnikiem, marketing internetowy czy zaplecze eventowe! Dokładnie tak. Burza mózgów udowodniła, jak ogromne są ambicje i możliwości kieleckich bibliotekarzy. Gdy wprowadzą w życie swoje mroczne wizje, na warsztatach, spotkaniach autorskich czy jednej sesji RPG na pewno się nie skończy.

Młodzieży, bój się i czytaj!

Mimo dzielących nas kilometrów i granicy monitora rytuał szkoleniowy zakończył się całkowitym sukcesem. Uczestnicy, uzbrojeni w nową wiedzę, dziesiątki pomysłów i masę pozytywnej energii, spojrzeli na horror z nowej perspektywy. Teraz na pewno zadowolą każdego mola książkowego, a i fana mangi, seriali czy planszówek namówią na interesującą i straszną lekturę. Co tu więcej mówić? Po szkoleniu „Groza w bibliotece” Wojewódzka Publiczna Biblioteka im. Witolda Gombrowicza w Kielcach jest już gotowa na Halloween! Ale czy Ty, młody czytelniku, jesteś gotów na wizytę w bibliotece? ]:->

Chcesz zorganizować szkolenie „Groza w bibliotece” w swojej instytucji? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także