Szkolenie „Podcasty – czym są i jak wykorzystać ich potencjał w bibliotece” było prowadzone przez Magdalenę Mitrofaniuk, trenerkę Good Books, autorkę podcastu „Co robić w życiu?”, doradcę zawodowego i edukacyjnego. W tym 5-godzinnym szkoleniu wzięło udział 5 uczestniczek, które są członkami zespołu biblioteki w Pasztowej Woli i Rzeczniowie.
Podcasty – co to jest?
W pierwszej części szkolenia uczestniczki zapoznały się z definicją podcastu, jego rodzajami i kategoriami, z najpopularniejszymi obecnie podcastami, a także z aplikacjami mobilnymi i webowymi, które pozwalają na słuchanie podcastów. Porozmawialiśmy o tym, kto najczęściej i w jakich warunkach słucha podcastów, jakie są zalety tej formy komunikacji i w czym tkwi sekret rosnącej w olbrzymim tempie jej popularności w Polsce i na świecie.
Podcasty w bibliotece
Następnie został poruszony kluczowy temat szkolenia – jak wykorzystać potencjał podcastu w bibliotece? Uczestniczki zdobyły wiedzę o podcastach aktualnie tworzonych przez biblioteki w Polsce i za granicą – jakie tematy poruszają? Jakie cele realizują wykorzystując ten kanał komunikacji?
Temat zapoczątkował burzę mózgów na temat potencjalnego podcastu biblioteki w Rzeczniowie – na jakie tematy pracownicy mogliby nagrywać poszczególne odcinki? Pani Dyrektor biblioteki zaprezentowała również posiadane już nagrania, które mogłyby służyć jako pierwsze odcinki. Pomysł i projekt podcastu był kontynuowany w ostatniej części spotkania.
Jak to zrobić?
Tymczasem prowadząca podjęła kolejny niezbędny temat – jak właściwie stworzyć własny podcast? Jaki sprzęt i narzędzia internetowe będą nam potrzebne?
Uczestniczki otrzymały wskazówki dotyczące tworzenia nazwy i opisu podcastu. Następnie kreacji logo, przygotowania scenariusza odcinka, samego sposobu nagrania materiału i jego montażu. Poznały również darmowe narzędzia internetowe, które nam ułatwiają realizować poszczególne etapy tworzenia naszego podcastu. Aż wreszcie – opublikować w taki sposób, aby był dostępny dla słuchaczy poprzez każdą aplikację.
Najpierw pomysł i plan
W ostatniej części szkolenia tworzyliśmy wspólnie wstępny projekt podcastu Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie. Burza mózgów pozwoliła ustalić cele, które biblioteka chciałaby realizować poprzez podcast, określić grupę docelową, wyodrębnić najlepsze pomysły na nazwę podcastu oraz tematy, które biblioteka mogłaby i chciałaby poruszać w poszczególnych odcinkach, tak aby realizować swoje cele. Uczestniczki podzieliły się również swoimi obawami dotyczącymi bariery technologicznej i wspólnie poszukiwały rozwiązania jej pokonania. Po zakończeniu szkolenia uczestniczki potwierdziły ogromny potencjał podcastów w bibliotekach i zdobytą wiedzę w tym temacie. Tak więc liczymy na to, że CIAG DALSZY NASTĄPI :) …
Chcesz wziąć udział w szkoleniu z podcastów?
13 maja, 9:00-13:00
Podcast – jak się to robi w Internecie?
Prowadzenie: Natalia Kościńska
Szkolenie jest płatne
Szkolenie organizujemy we współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną.