Home szkolenia Podcasty – jak wykorzystać ich potencjał w bibliotece?

Podcasty – jak wykorzystać ich potencjał w bibliotece?

Szkolenie „Podcasty – czym są i jak wykorzystać ich potencjał w bibliotece” było prowadzone przez Magdalenę Mitrofaniuk, trenerkę Good Books, autorkę podcastu „Co robić w życiu?”, doradcę zawodowego i edukacyjnego. W tym 5-godzinnym szkoleniu wzięło udział 5 uczestniczek, które są członkami zespołu biblioteki w Pasztowej Woli i Rzeczniowie

Podcasty – co to jest?

Uczestnicy szkolenia z podcastówW pierwszej części szkolenia uczestniczki zapoznały się z definicją podcastu, jego rodzajami i kategoriami, z najpopularniejszymi obecnie podcastami, a także z aplikacjami mobilnymi i webowymi, które pozwalają na słuchanie podcastów. Porozmawialiśmy o tym, kto najczęściej i w jakich warunkach słucha podcastów, jakie są zalety tej formy komunikacji i w czym tkwi sekret rosnącej w olbrzymim tempie jej popularności w Polsce i na świecie. 

Podcasty w bibliotece

Następnie został poruszony kluczowy temat szkolenia – jak wykorzystać potencjał podcastu w bibliotece? Uczestniczki zdobyły wiedzę o podcastach aktualnie tworzonych przez biblioteki w Polsce i za granicą – jakie tematy poruszają? Jakie cele realizują wykorzystując ten kanał komunikacji? 

Tablica ze szkolenia z podcastów

Temat zapoczątkował burzę mózgów na temat potencjalnego podcastu biblioteki w Rzeczniowie – na jakie tematy pracownicy mogliby nagrywać poszczególne odcinki? Pani Dyrektor biblioteki zaprezentowała również posiadane już nagrania, które mogłyby służyć jako pierwsze odcinki. Pomysł i projekt podcastu był kontynuowany w ostatniej części spotkania. 

Jak to zrobić?

Tymczasem prowadząca podjęła kolejny niezbędny temat – jak właściwie stworzyć własny podcast? Jaki sprzęt i narzędzia internetowe będą nam potrzebne? 

Uczestniczki otrzymały wskazówki dotyczące tworzenia nazwy i opisu podcastu. Następnie kreacji logo, przygotowania scenariusza odcinka, samego sposobu nagrania materiału i jego montażu.  Poznały również darmowe narzędzia internetowe, które nam ułatwiają realizować poszczególne etapy tworzenia naszego podcastu. Aż wreszcie – opublikować w taki sposób, aby był dostępny dla słuchaczy poprzez każdą aplikację. 

Najpierw pomysł i plan

Plan podcastu rozpisany na tablicy

W ostatniej części szkolenia tworzyliśmy wspólnie wstępny projekt podcastu Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie. Burza mózgów pozwoliła ustalić cele, które biblioteka chciałaby realizować poprzez podcast, określić grupę docelową, wyodrębnić najlepsze pomysły na nazwę podcastu oraz tematy, które biblioteka mogłaby i chciałaby poruszać w poszczególnych odcinkach, tak aby realizować swoje cele.  Uczestniczki podzieliły się również swoimi obawami dotyczącymi bariery technologicznej i wspólnie poszukiwały rozwiązania jej pokonania. Po zakończeniu szkolenia uczestniczki potwierdziły ogromny potencjał podcastów w bibliotekach i zdobytą wiedzę w tym temacie. Tak więc liczymy na to, że CIAG DALSZY NASTĄPI :) …

Chcesz wziąć udział w szkoleniu z podcastów?

13 maja, 9:00-13:00
Podcast – jak się to robi w Internecie?
Prowadzenie: Natalia Kościńska

Szkolenie jest płatne

Szkolenie organizujemy we współpracy z Krośnieńską Biblioteką Publiczną.

Podczas szkolenia uczestnicy poznają platformę do tworzenia podcastów i zapoznają się z rodzajami sprzętu umożliwiającego tworzenie podcastów. Poznają również programy umożliwiające obróbkę podcastów. A przede wszystkim dowiedzą się o metodach promocji podcastów sieci!

Zobacz także