Home szkoleniapsychologia Warsztat kreatywności – przedmioty w nieoczywistych rolach

Warsztat kreatywności – przedmioty w nieoczywistych rolach

Kontakty z czytelnikami, zarówno dorosłymi jak i najmłodszymi, wymagają od bibliotek wzbudzenia zainteresowania ofertą w sposób niekonwencjonalny. Warsztat kreatywności wychodzi naprzeciw tym potrzebom proponując uczestnikom formy pracy, które zarówno przykują uwagę odwiedzających, jak i w niecodzienny sposób zachęcą do czytelnictwa.

Warsztat kreatywnościWspieraj w sobie twórcę

Szkolenie „Warsztat kreatywności – czyli jak wykorzystać oczywiste przedmioty w nieoczywistych rolach” w Drawsku Pomorskim zostało podzielone na trzy bloki tematyczne. Pierwszy obejmował ćwiczenia kreatywności, które nie wymagają, lub wymagają w niewielkim stopniu, specjalnych przygotowań i materiałów. Część druga to działania plastyczne, które osobom niepewnym swoich możliwości manualnych pomogą przeprowadzać warsztaty twórcze. Wszystko zgodnie z zasadą: “Wspieraj w sobie twórcę-amatora”. Ostatnia propozycja to sposoby organizacji informacji i szybkiego ich zapisywania w sposób kreatywny.

Ćwiczenia z kreatywności

Pierwszy blok ćwiczeń, to zadania, które uczestnicy wykonali w grupach. “12 sposobów” wymagało znalezienia niekonwencjonalnych zastosowań dla zwyczajnych przedmiotów, takich jak łopata, czy kapelusz. Inspiracji szukano w ich kształcie, fakturze, ciężarze i podobieństwie do innych obiektów. To ćwiczenie spotkało się z entuzjazmem i wydaje się,
że stanowiło sporą inspirację.

Zadanie kolejne pozwoliło wykorzystać przestrzeń zastaną, w tym przypadku półki biblioteczne. Należało z wybranych okładek książek ułożyć kilka opowieści. Tu również, biorącym udział w warsztacie nasunęły się pomysły do wykorzystania w przyszłości.

Ostatnia propozycja wymagała zainstalowania prostej aplikacji zegara szachowego, by w parach rywalizować poprzez zadawanie sobie pytań na wylosowany temat. Ćwiczenie to, z jednej strony aktywizuje i pomaga przełamać lody, z drugiej wspiera tych, którzy chętnie uczestniczą w grach i lubią rywalizować. Każde z ćwiczenie zostało omówione, zaproponowano sposoby modyfikacji i adaptacji do różnych grup.

Narysuj książkę

Część druga to proste warsztaty plastyczne. Je także omówiliśmy  na koniec, a uczestnicy zaproponowali ich modyfikacje, oraz pomysły jak i kiedy z nich korzystać. Najpierw, dzięki wskazówkom trenera, wykonano tekturowe, animowane postacie. Takie awatary które, według samych uczestników, mogą być wykorzystane zarówno w różnego rodzaju formach teatralnych, czy w pracy terapeutycznej. Efektem drugiego ćwiczenia były książki artystyczne. Ich strony składały się z wariacji na temat jednej litery, zmieniającej się w różne postacie, zwierzęta, przedmioty, dzięki dorysowywaniu do nich elementów. Uczestnicy szkolenia zgodzili się, że to ćwiczenie dające wiele możliwości. A przede wszystkim może być wykorzystane w każdej grupie wiekowej, rozwija wyobraźnię, posiada walory edukacyjne.

Warsztat kreatywności

Sketchnoting

Warsztat kreatywności

Ostatni etap szkolenia poświęcony był tworzeniu kreatywnych notatek. Sketchnoting, to forma zapisywania i hierarchizowania informacji za pomocą narzędzi wizualnych. Uczestnicy dowiedzieli się jak stworzyć własny, skuteczny język szybkiego zapisywania rzeczy istotnych. Jak przedstawić w ikonograficzny sposób różne, czasem abstrakcyjne, pojęcia. Na koniec starali się zapisać usłyszaną od trenerki opowieść, zwracając uwagę na istotne detale.

W trakcie omawiania poszczególnych ćwiczeń okazało się, że mają one często potencjał do wykorzystania w różnych instytucjach, których gośćmi są zarówno dzieci i młodzież jak i dorośli. Wykorzystać je można nie tylko w bibliotece, ale również w szkole, czy wśród seniorów. Podsumowując całe szkolenie osoby, które wzięły w nim udział zaproponowały sposoby wykorzystania poznanych form w swojej pracy, oraz pomysły adaptacji ich do grup z którymi współpracują na co dzień.

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także