Home szkolenia Work-life balance bibliotekarzy

Work-life balance bibliotekarzy

Tematem przewodnim kolejnego spotkania z bibliotekarkami i bibliotekarzami w Tczewie był balans pomiędzy pracą i życiem osobistym. Jak zadbać o siebie w przebodźcowanym świecie i budować swój dobrostan psychiczny na co dzień?
Techniki relaksacyjne, praca z przekonaniami, budowanie wspierającego myślenia — to były nasze cele podczas szkolenia.

Wypalenie zawodowe – czym jest i jak je rozpoznać?

Szara pogoda za oknem nie pomagała. Rozpoczęliśmy od rundki sprawdzającej temperaturę naszych emocji i stanu wewnętrznego. Średnia temperatura nastroju grupy pokazała, że jest co rozgrzewać. Przy takich nastrojach i aurze tym łatwiej było przyjrzeć się różnym objawom wypalenia zawodowego w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej i emocjonalnej. Sprawdzaliśmy, czy już nas wypalenie dopadło, czy jeszcze nie 😉 Prognozy pokazywały bardzo różne perspektywy. Aby zatem zapobiec wszelkim niżom i spadkom nastroju, w kolejnej części szkolenia poszukiwaliśmy sposobów, jak wpływać na nastrój i ciało, aby towarzyszyła nam harmonia i radość w życiu.

Coś dla ciała i dla ducha

Work-life balance bibliotekarzyOd czego zacząć jak nie od ciała. Na dobry początek grupa zapoznała się z ćwiczeniem „uważność żabki” zaczerpniętym z książki pt. ”Uważność i spokój żabki” autorstwa Eline Snel. W ramach praktyki zamieniliśmy się na 5 minut w żaby, które, gdy nie polują i nie są aktywne, potrafią bardzo czujnie siedzieć i obserwować swoje ciało. Ćwiczenia „uważność żabki”, a także „skanowanie ciała”, które odbyło się na koniec warsztatów, pozwalają zatrzymać się na swoim ciele i wracać do tego, co tu i teraz. Wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe.

To gdzie ten relaks? Warsztaty nie byłyby zaliczone, gdyby nie relaksacja do muzyki i wsłuchiwanie się w głos prowadzącego, który łagodnie wydawał polecenia, mając na celu rozluźnienie i zrelaksowanie ciała. Ponieważ żaby są też aktywne, pomiędzy ćwiczeniami uważności i relaksacji miała miejsce zabawa z ruchem pt. ”łańcuch zdarzeń”. Sprawiła ona dużo radości uczestnikom i pomogła podnieść ich koncentrację. Dzięki wielości ćwiczeń każdy uczestnik szkolenia mógł znaleźć metodę dla siebie.

Work-life balance, czyli harmonia w życiu

Na koniec spotkania w Tczewie, każdy z uczestników miał czas na własne poszukiwania harmonii w życiu, odpowiadając w duchu na różne pytania np. ”Co sprawia, że jesteś szczęśliwy?”. Gdy na podsumowaniu jeszcze raz zbadaliśmy termometrem nastrój grupy, średnia zdecydowanie się podniosła o kilka stopni w każdym z uczestników. A i za oknem zaświeciło słońce.

Zobacz także