Home dotacje Program grantowy „Moje miejsce na Ziemi”

Program grantowy „Moje miejsce na Ziemi”

Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do czwartej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi”. To wsparcie finansowe dla organizacji, które mają pomysły na lokalne przedsięwzięcia. I to związane z bardzo różnymi dziedzinami: sportem, ekologią, zdrowiem, a także zachowaniem dziedzictwa historycznego albo rozwojem edukacji, kultury i sztuki. Najważniejsze, by działania odpowiadały potrzebom mieszkańców i angażowały ich do współpracy. Jeżeli więc czujesz, że miejsce w którym mieszkasz, jest Twoim miejscem i chcesz zrobić coś dla jego mieszkańców – ta dotacja jest dla Ciebie!

Program Moje miejsce na ZiemiDla kogo?

O wsparcie ubiegać się mogą organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich oraz parafie.

Ile można zyskać?

Łączna kwota przeznaczona na realizację programu „Moje miejsce na Ziemi” to 2 miliony złotych.

Kwota ta zostanie rozdzielona na 200 podmiotów, w ramach czterech „koszyków grantowych”:

  1. 70 projektów po 5 tys. zł;
  2. 70 projektów po 10 tys. zł;
  3. 50 projektów po 15 tys. zł;
  4. 10 projektów po 20 tys. zł.

Na co?

Granty mogą zostać przeznaczone na projekty w kilku różnych obszarach:

  • upowszechniania kultury fizycznej, sportu i rekreacji;
  • działalności na rzecz ochrony i promocji zdrowia;
  • przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu;
  • podwyższenia poziomu bezpieczeństwa publicznego;
  • zachowania dziedzictwa historycznego oraz rozwoju edukacji, kultury i sztuki;
  • poprawy stanu środowiska naturalnego oraz ochrona zwierząt;
  • podnoszenie świadomości na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Ponadto projekty powinny mieć jasno określony cel wynikający z analizy potrzeb konkretnej grupy docelowej projektu. Czas realizacji: 29.10.2021 r. – 30.06.2022 r.

Koszty kwalifikowane dotacji obejmują:

  • materiały, narzędzia i usługi potrzebne do realizacji projektu;
  • podróże, transport uczestników, przewóz materiałów;
  • promocję;
  • koszty administracyjne bezpośrednio związane z projektem – np. druk materiałów, wynajem pomieszczeń do przeprowadzenia działań, artykuły biurowe, wysyłka materiałów;
  • wynagrodzenia dla specjalistów zatrudnionych do realizacji projektu.

EKObiblioteka i EKOprojekty!

ekobiblioteka projektBardzo nas cieszy, że grantodawcy coraz częściej uwzględniają działania związane z ekologią w programach grantowych! To ważny temat. I prawdziwa misja dla instytucji publicznych.

W założenia programu „Moje miejsce na Ziemi” świetnie wpisują się zajęcia ekologiczne dla dzieci i młodzieży. W ofercie Good Books są zarówno warsztaty antysmogowe, szkolenia z zakresu zero waste oraz dotyczące świadomego korzystania z zasobów (oszczędzania wody, energii elektrycznej), jak i te dotyczące segregacji odpadów. Bardzo ciekawą propozycją praktycznego warsztatu jest „Warsztat o pszczołach na podstawie literatury przyrodniczej”. W ramach działań na rzecz ochrony i promocji zdrowia proponujemy z kolei warsztaty dotyczące diety wegańskiej.

EKObiblioteka to projekt, który powstał z myślą o bibliotekarzach, którzy chcieliby organizować działania edukacyjne: dla siebie, dla lokalnej społeczności, dla dzieci i młodzieży. Specjaliści, z którymi współpracujemy, to prawdziwi pasjonaci: naukowcy, leśnicy, pszczelarze, biolodzy. Prowadzą szkolenia i warsztaty w oparciu o swoje bogate doświadczanie przyrodnicze.

Dowiedz się więcej o projekcie EKObiblioteka →

Sprawdź pełną ofertę szkoleń i warsztatów →

Zobacz też: aplikacje i gry w edukacji ekologicznej i turystyce →

Mobilne biblioteki – rozwój edukacji i przeciwdziałanie wykluczeniu

A gdyby to nie czytelnik przychodził do biblioteki, ale biblioteka… przyjeżdżała do czytelnika? To jak najbardziej możliwe! Co więcej, pomysł realizacji mobilnej biblioteki jak najbardziej wpisuje się w założenia programu „Moje miejsce na Ziemi”. Biblioteki rowerowe są bardzo popularne na Zachodzie, ale ostatnio trend ten zyskuje uznanie na rodzimym gruncie. Jako przykład posłużyć może choćby oleśnicki BOOKWORM, ale podobne inicjatywy były realizowane już w Poznaniu, Krakowie, Łodzi i wielu innych miejscowościach.

Rozwiązanie, jakim jest biblioteka rowerowa, ma wiele zalet. Bibliotekarz na rowerze, który dostarcza ciekawe książki w najróżniejsze zakątki miasta – do parków, na place zabaw, baseny i podwórka osiedli oddalonych od centrum – wzbudza niemałe zainteresowanie. Już samo pojawienie się trójkołowego pojazdu pełnego książek jest formą promocji czytelnictwa. Co jeszcze ważniejsze, mobilna biblioteka to szansa na dostęp do literatury dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, społecznie wykluczonych. Przeciwdziałanie temu wykluczeniu, a przy okazji wzmacnianie pozytywnego nawyku czytania wśród mieszkańców, zdecydowanie wpisuje się w założenia konkursu „Moje miejsce na Ziemi”.

Jak stworzyć mobilną bibliotekę? Pierwszym krokiem powinno być ustalenie potrzeb mieszkańców. Pod tym kątem należy opracować trasę oraz dobrać właściwą ofertę. Na tym jednak nie koniec, bo jak każda akcja również mobilna biblioteka potrzebuje odpowiedniej promocji. Odezwij się do nas, wspólnie ustalimy cele i opracujemy plan działania!

Masz pomysł, który chcesz zrealizować w ramach konkursu „Moje miejsce na Ziemi”? A może zainteresował Cię jeden lub kilka z naszych pomysłów? Porozmawiajmy!

Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    Jak złożyć wniosek o grant z programu „Moje miejsce na Ziemi”?

    Aplikacja do programu odbywa się przez generator wniosków na stronie Fundacji ORLEN. Jeden podmiot może zgłosić tylko jeden projekt.

    Wnioski należy składać w terminie do 29.07.2021 roku. Wyniki będą znane 29.10.2021 r.

     

    Zobacz także