Home inne HR w bibliotece: 5 sposobów na zmotywowanie pracowników

HR w bibliotece: 5 sposobów na zmotywowanie pracowników

Kiedy myślimy o motywowaniu pracowników zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to bonusy finansowe. Jednak wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja bibliotek i innych instytucji kultury – nie jest łatwo uzyskać dodatkowe środki na działalność, a co dopiero na premie! Ale liderzy często zapominają, że istnieją także inne sposoby zwiększania zaangażowania swoich pracowników. Niefinansowe. Czasami dużo bardziej wyczekiwane przez pracowników.

  1. Dobra atmosfera

Osoby, decydujące się na pracę w sektorze kultury, są zazwyczaj bardzo wrażliwe, otwarte, szukają kontaktu ze sztuką, kulturą i innymi ludźmi, którzy także to kochają! W bibliotece stykamy się z różnymi odbiorcami, również z takimi, którzy potrafią dać w kość. Aby ułatwić pracę sobie i innym, sprawić, aby wszyscy przychodzili do biblioteki z przyjemnością – warto zadbać o dobrą atmosferę między pracownikami! Jak to zrobić? Organizować wyjścia integracyjne, szkolenia z miękkich kompetencji, dbać o przestrzeń biura, aby przyjemnie spędzało się tam czas! I jeszcze jedno: warto rozmawiać. Gdy widzimy, ze coś w zespole „nie gra” – nie unikajmy tematu. Zapytajmy wprost, o co chodzi i co możemy wspólnie z tym zrobić!

  1. Publiczna pochwała

Tak samo, jak o rzeczach trudnych, tak warto mówić o rzeczach dobrych! Spróbuj dostrzegać starania i małe oraz duże sukcesy swoich pracowników. Pomyśl, kto miał największy wkład w to, że jakieś wydarzenie się udało, albo kto ściąga do biblioteki najwięcej odbiorców. Albo który bibliotekarz ma najwięcej kreatywnych pomysłów, które wdraża w funkcjonowanie biblioteki! Kto napisał dobry wniosek, poprawił funkcjonowanie systemu, zadbał o porządek w biurze… powodów, aby docenić swoich pracowników jest wiele! Publiczna pochwała to ogromna gratyfikacja. I przykład dla pozostałych osób, że warto się starać.

  1. Informacja zwrotna na temat wykonywanego zadania

Pochwała nie musi być publiczna. Pracownik potrzebuje informacji zwrotnej, nie oklasków zespołu. Skoro wkłada energię w jakieś działanie, chce wiedzieć, czy było warto, czy działanie przyniosło oczekiwany efekt, czy zostało dostrzeżone – szczególnie przez przełożonego! To zatem znowu kwestia komunikacji. Warto, aby dyrektor wiedział, jak rozmawiać ze swoimi pracownikami zarówno o ich sukcesach jak i porażkach. I to w taki sposób, aby rozmowa była konstruktywna. Czyli była nauką, a nie krytyką, pochwałą prowadzącą do jeszcze większego zaangażowania, a nie osiadania na laurach.

  1. Możliwość samodzielnego podejmowania decyzji

Oczekiwania pracowników

Opracowanie: Sedlak&Sedlak

Wydaje się, że to marna motywacja? Badania pokazują, że pracownicy lubią czuć sens swojej pracy. Kiedy stają się niewiele znaczącym trybikiem w machinie, tracą chęć usprawniania swoich działań. Obdarzeni zaufaniem dyrektora poczują odpowiedzialność i będzie im zależało, aby zmotywować resztę zespołu. I projekt potoczy się siłą współdziałania.

Każdy lider ma poczucie: „ja zrobiłbym to najlepiej”. Ale bycie liderem polega także na delegowaniu zadań. I umiejętności ich egzekwowania.

  1. Dbanie o rozwój pracowników

Jest tak wiele wyzwań, które stoją przed bibliotekarzami! Nowe technologie, współpraca z pokoleniem „Z”, codzienne bibliotekarskie misje, organizacja dodatkowych zajęć (np. DKK). Dyrektor nie powinien wymagać od swoich pracowników zbyt wiele, jeśli sam nie daje im przestrzeni do rozwoju! I dobrego przykładu, dbając o własny samorozwój. Dostęp do kursów i szkoleń daje duże poczucie sensu i satysfakcji z przyjaznego miejsca pracy.

Chcesz zorganizować szkolenie z cyklu „HR w bibliotece” w swojej instytucji? Interesują Cię inne szkolenia z zakresu psychologii?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Róża: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także