Kilka tygodni temu odbył się bezpłatny webinar dotyczący zagadnienia lady bibliotecznej – jej roli, funkcji i możliwościach w przestrzeni bibliotecznej. Lada jest może być świetnym narzędziem usprawniającym pracę bibliotekarza, ale także miejscem na reklamowanie swoich usług.
O tym co należy zrobić, aby lada zaczęła “mówić” sama, świetnie opowiedzieli Marcin Skrabka i Anna Rutkowska. Ich przemyślenia wykorzystano podczas stacjonarnej wersji szkolenia w bibliotece w Grodzisku Mazowieckim. Praca na miejscu, z otwartą dyskusją i wymianą poglądów pozwoliła im na wyciągnięcie ciekawych wniosków w temacie funkcjonowania przestrzeni bibliotecznej, która odpowiada na potrzeby użytkowników. Kilka z nich znajdziesz w tym artykule!
Czym jest lada?
Lada kojarzy się oczywiście z jej funkcją czysto użytkową czyli z meblem, ale co jeśli postawimy sobie pytania o jej rolę i funkcję w bibliotece? Dla użytkownika biblioteki często jest to pierwsza rzecz, którą widzi wchodząc do biblioteki, pełni więc rolę reprezentacyjną. Jest także miejscem interakcji, budowaniem relacji i rozpoznania potrzeb. A jeżeli o potrzeby chodzi…
…zacznij od diagnozy!
Badając każdy problem, czy zagadnienie, również w przestrzeni bibliotecznej, należy zacząć od zdiagnozowania potrzeb, w tym przypadku użytkowników biblioteki. Szeroka lada pozwala na udostępnienie większej przestrzeni, ale z kolei odgradza od użytkownika. Trzeba się więc przyjrzeć, która z opcji stwarza bardziej komfortowe warunki dla obu stron. Punkt do samoobsługi będzie dobrym pomysłem do efektywnego zarządzania przestrzenią w sytuacji dużego obłożenia. Udostępniając taki punkt będziesz mógł poświęcić więcej czasu na obsługę bardziej absorbującego użytkownika. Taka wiedza pozwala w mądry i efektywny sposób zaaranżować ladę, a także otoczenie wokół niej. Pamiętajmy, że pomysł to tylko odpowiedź na potrzebę, i nie musi się wiązać z dużym wydatkiem.
Co lada to obyczaj
Zagadnienie lady bibliotecznej wywołało żywą dyskusję uczestników naszego webinaru,podczas której doszło do ciekawej wymiany myśli i pomysłów. Padło wiele otwartych pytań, które stworzyły pole do spojrzenia na tę kwestię z szerszej perspektywy. Każde miejsce ma bowiem swoją specyfikę i wymaga innej formy lady.
A może nowe technologie?
Jeżeli warunki na to pozwalają, jest to dobre miejsce na wyeksponowanie swojej oferty, umieść ją więc w takim miejscu, aby przyciągała wzrok. Nie musi być to regał czy ekspozycja na samej ladzie. Czemu nie wykorzystać ekranów do wyświetlania zdjęć i filmów promocyjnych? Wdrażanie nowych technologii, pomoże uatrakcyjnić i usprawnić działanie lady. Mogą być to czytniki czy tablety. Najlepiej z możliwością zapisu do biblioteki i dostępem do katalogu!
Gdzie ta lada?
Nie zapomnij o aspekcie wizualnym i aranżacyjnym, który jest kluczowy aby lada “pracowała” razem z Tobą, stwarzała komfortowe i intuicyjne w odbiorze miejsce dla użytkowników. Mogą to być wygodne krzesła z oparciem, ale też pufy jeżeli sprawdzają się w danym miejscu. Warto zasygnalizować graficznie gdzie lada się znajduje, na przykład poprzez ciekawie zaaranżowany stojak, który wskazuje gdzie się kierować. Albo napisem czy grafiką na samej ladzie. Wtedy już nikt nie będzie miał wątpliwości gdzie Cię znaleźć.
Spotkajmy się przy ladzie
Lada biblioteczna, to temat złożony i dający szansę na wykazanie się pomysłowością. Jeżeli chciałbyś przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu w swojej placówce, z chęcią pomożemy. Przyjedziemy na miejsce i przeprowadzimy audyt i szkolenie, wspólnie przeanalizujemy przestrzeń i wymienimy się pomysłami. Pamiętaj, że lada to narzędzie, które może zadziałać na korzyść całego zespołu!