Home news VR w bibliotece

VR w bibliotece

Czy nowe technologie to ogromna przeszkoda, czy wręcz przeciwnie szansa dla bibliotek? Czy możliwe jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w promocji literatury, sztuki i kultury? Jak wirtualna rzeczywistość i technologia rozszerzonej rzeczywistości może zaktywizować użytkowników biblioteki?

VR w Lęborku

Na te i inne pytania odpowiedzi szukały panie bibliotekarki z Lęborka podczas dwudniowych warsztatów. Spotkanie polegało na przybliżeniu terminologii związanej z wirtualną rzeczywistością, rozszerzoną rzeczywistością i tak zwaną mieszaną rzeczywistością. Uczestniczki poznały również historię tej fascynującej technologii.

W wizjonerskiej atmosferze zastanawialiśmy się nad możliwościami, jakie niesie wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w wielu dziedzinach i aspektach życia. Oczywiście najbardziej interesującą nas tematyką był VR w obszarze promocji czytelnictwa, edukacji i obcowania z kulturą. Pomysłów na działania związane z wirtualną rzeczywistością w bibliotece pojawiło się mnóstwo – od spotkań z seniorami, którzy mogliby odwiedzać różne miejsca na świecie (wirtualna turystyka), po przenoszenie całych literackich światów do rzeczywistości wirtualnej. Sporą część pomysłów można wykorzystać, nie posiadając specjalistycznego sprzętu czy też wiedzy potrzebnej do tworzenia rozbudowanych wirtualnych aplikacji.

Aplikacje dla bibliotekarzy

Uczestniczki poznały aplikacje i narzędzia pozwalające tworzyć własne wirtualne obrazy czy też zarządzać wirtualną rzeczywistością na swoim smartfonie. Google Cardboard czy też StreetView to aplikacje, które z powodzeniem można wykorzystać na warsztatach z młodzieżą i dorosłymi. Istnieją aplikacje, które pozwalają nurkować wśród rafy koralowej, przenieść się w przeszłość do egipskich piramid, czy też odbyć wycieczkę w kosmos. Takie aplikacje i ich kreatywne zastosowanie w pracy bibliotekarskiej zdecydowanie mogą zwiększyć atrakcyjność oferty usług bibliotecznych i przyciągnąć nowych użytkowników do bibliotek.

VR w bibliotece

Zobacz także