Home szkoleniapsychologia Neurobik – trening pamięci i koncentracji uwagi dla seniorów

Neurobik – trening pamięci i koncentracji uwagi dla seniorów

W ostatnich dziesięcioleciach notuje się w Polsce i Europie znaczny wzrost odsetka osób starszych. Wynika to zarówno z przemian w zakresie struktury demograficznej ludności (spadek liczby urodzeń), jak i z przedłużania długości życia ludzkiego. Jednak aby żyć nie tylko długo, ale i zdrowo potrzebujemy ćwiczeń. Nie tylko fizycznych, ale też psychicznych, na przykład takich jak neurobik!

Problemy wieku senioralnego

Wraz ze starzeniem się populacji i wydłużeniem życia coraz częstszym problemem są choroby związane z wiekiem. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia pamięci i otępienie. Neurolodzy twierdzą, że zaburzenia funkcji poznawczych mogą dotyczyć blisko 30% osób powyżej 60-tego roku życia. Otępienie zaś można zaobserwować u połowy 90-latków. Z biegiem lat mózg traci giętkość i starzeje się podobnie jak ciało, ale są  sposoby by ten proces spowolnić. W przypadku ciała i kondycji fizycznej nieodzowne są ćwiczenia, natomiast umysł również potrzebuje stymulacji i ciągłego pobudzania. A im dłużej zachowuje sprawność intelektualną, tym lepiej będzie funkcjonować w okresie senioralnym.

Seniorzy w bibliotece szkolenia sprawdź tematy BANNER

Neurobik – trening pamięci i koncentracji uwagi dla seniorów

Jedną z propozycji poszerzenia oferty kulturalnej w bibliotece mogą być warsztaty z neurobiku. Mogą przyczynić się do aktywizacji seniorów, integracji w grupie i w środowisku lokalnym. Ale przede wszystkim mogą wpłynąć na zwiększenie motywacji seniorów w pracy nad sobą, poprawienia ich umiejętności w zakresie stymulacji mózgu. To zaś przełoży się na podniesienie poczucia wartości, lepszą kondycję umysłu i ciała, a tym samym na poprawę jakości życia seniorów.

31 maja 2022 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży zostało przeprowadzone szkolenie pt: „Neurobik – trening pamięci i koncentracji uwagi dla seniorów”. Celem szkolenia było zapoznanie  uczestniczek z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi tematu pamięci oraz zaprezentowanie metodyki prowadzenia zajęć z neurobiku, jako metody aktywizującej seniorów w bibliotece.

Trening umysłu

W trakcie pierwszej części szkolenia przedstawiłam tematykę zajęć, główne cele i założenia treningu pamięci, jakim jest neurobik. Uczestniczki zapoznały się z  podstawowymi  pojęciami dotyczącymi treningu umysłu. Wykonywały zadania ćwiczące pamięć, rozwijające zdolność twórczego i logicznego myślenia, ułatwiające kojarzenie, stymulujące spostrzegawczość poprzez szukanie odpowiednich skojarzeń kształtujących wyobraźnię.

W ramach zadań warsztatowych zaproponowałam także uczestniczkom zadania, które miały wpłynąć na płynność, giętkość i oryginalność myślenia (anagramy, łamigłówki słowne, matematyczno-logiczne).

Koncentracja

Drugą część zajęć poświęciłam tematowi koncentracji uwagi omawiając, czym jest koncentracja uwagi i jakie problemy z koncentracją dotykają najczęściej seniorów. Rozmawiałyśmy także o tym, jak objawiają się jej zaburzenia  oraz jakie korzyści przynosi trening koncentracji.

Z biegiem lat u wielu osób starszych możliwości koncentracji się pogarszają. Efektem tego jest nie tylko kłopot z długotrwałym czytaniem, ale także trudności w zapamiętywaniu różnych zdarzeń. A nawet problemy z rozwiązywaniem codziennych sytuacji! Podczas  warsztatów   uczestniczki  wykonywały: ćwiczenia  pamięciowe, skojarzeniowe i postrzegania przestrzennego. Jedno z takich zadań polegało na  wykonaniu ćwiczenia, w którym każda z uczestniczek  miała za zadanie przedstawić się z imienia, a następnie podać wyjątkową cechę swojego charakteru lub powiedzieć czym się interesuje. Każda kolejna osoba miała powtórzyć wypowiedź poprzednich uczestniczek, a następnie musiała także przedstawić się w ten sam sposób. Zadanie zakończyło się, gdy wszystkie uczestniczki przedstawiły się w grupie. Natomiast ostatnia osoba miała najtrudniejsze zadanie, gdyż musiała przedstawić wszystkich uczestników biorących udział w zadaniu podając wszystkie imiona oraz cechy charakteru lub zainteresowania.

Umysł trzeba ćwiczyć!

Ostatnia część szkolenia zawierała podsumowanie tematu i podkreślenie, że warto cały czas dbać o wysoką sprawność umysłu. Należy robić to pobudzając go różnymi rodzajami aktywności, tak aby nasza sprawność intelektualna trwała jak najdłużej. 

Ponieważ nasz mózg lubi wszystko, co jest wyzwaniem, dlatego ważne jest, abyśmy stymulowali go różnymi zadaniami. Najlepiej dobierając także zróżnicowane stopnie trudności, stymulując różne obszary mózgu. Dlatego oprócz zadań logicznych, łamigłówek, krzyżówek, wykreślanek, proponowałam  uczestniczkom  również ćwiczenia pamięciowe, skojarzeniowe i postrzegania przestrzennego. 

Każda z uczestniczek na zakończenie zajęć otrzymała ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.

Zakończenie szkolenia polegało na podsumowaniu pracy z grupą, uzyskaniu informacji zwrotnych od uczestniczek i na wręczeniu certyfikatów.

Szkolenie "Neurobik – trening pamięci i koncentracji uwagi dla seniorów” w IłżyZdjęcia pochodzą ze strony Facebook Miejsko-Gminnej Biblioteki Publiżcznej w Mławie.

Chcesz zorganizować szkolenie „Neurobik – trening pamięci i koncentracji uwagi dla seniorów” w swojej instytucji, stacjonarnie lub online? A może interesują Cię inne szkolenia z zakresu obsługi seniorów w instytucji kultury?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!


    Chcesz skutecznie poprawić dostępność w swojej instytucji i to bez wielkich nakładów finansowych? Weź udział w bezpłatnym webinarium i poznaj sposoby, dzięki którym prawie bezkosztowo zmienisz swoją instytucję w miejsce jeszcze bardziej przyjazne dla osób ze szczególnymi potrzebami!

    10 rzeczy, które możesz zrobić aby zwiększyć dostępność już teraz14 czerwca (wtorek), 10:00-11:00, online

    10 rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć dostępność już dziś!

    Podczas webinarium:

    • podzielimy się dobrymi i niskobudżetowymi praktykami dla zwiększenia dostępności,
    • wskażemy, gdzie szukać rozwiązań dla stojących przed nami wyzwań,
    • zaszczepimy w Tobie chęć rozwoju i pokażemy od czego zacząć!

    ZAREJESTRUJ SIĘ NA WEBINARIUM 

    Zobacz także