Home dotacje Nowa oferta szkoleniowa na 2019 rok

Nowa oferta szkoleniowa na 2019 rok

Do końca miesiąca cała Polska pisze wnioski o dotacje z MKiDN. To czas planowania i projektowania działań instytucji kultury, które wypełnią cały 2019 rok. Żeby stworzyć dobry wniosek, nie można popełnić błędów formalnych, ale przede wszystkim należy mieć dobry pomysł i wykazać się wysokim poziomem organizacji.

Szkolenia dla bibliotekarzy – oferta 2019

Przez ostatnie kilka miesięcy pracowaliśmy w Good Books nad nową ofertą, która zainspiruje Was do sięgania po innowacje i do podnoszenia swoich kwalifikacji. Wprowadziliśmy wiele zmian i świeżych tematów oraz zaprosiliśmy do współpracy kilkunastu ekspertów z różnych dziedzin. Są wśród nich wyłącznie praktycy, osoby znające swoje tematy od podszewki. Pamiętajcie, że dojadą do każdej, nawet najmniejszej biblioteki w Polsce (i nie tylko!).

Nowością są kursy i większe programy. Na czym to polega? W oparciu o rozmowę z biblioteką przygotowujemy plan działań szkoleniowych na cały rok. Analizujemy szkolenia, które odbyliście w poprzednich latach i szukamy pomysłów na cykle uzupełniające Waszą wiedzę. Możecie wybrać ogólną tematykę, jaką chcecie zgłębić, a my wybierzemy kilka szkoleń kompleksowo realizujących dane zagadnienie. Możliwości jest wiele, a w Good Books staramy się być elastyczni i pracować na zasadach partnerstwa.

Nowa oferta, nowe działy

Oferta na 2018 rok została podzielona na kategorie:

1 – DKK i literatura

Zdajemy sobie sprawę, że praca moderatora DKK nie jest łatwa, tak samo jak wybór nowych lektur dla czytelników. Szkolenia z tego działu mają inspirować do odkrywania nieznanych jeszcze książek z różnych, mniej lub bardziej popularnych, kręgów kulturowych. Wśród propozycji znajduje się również literatura skierowana do konkretnych grup użytkowników: mężczyzn, miłośników kryminału, reportażu, poezji itd.

2 – Dzieci

Doskonale wiemy jak ważni i jednocześnie wymagający są najmłodsi czytelnicy, a także ich rodzice. Szkolenia w tej kategorii pozwolą Wam jeszcze lepiej dopasować ofertę do potrzeb najmłodszych, zrozumieć ich stosunek do czytania, a także zastanowić się, jaką rolę w bibliotekach pełnią ich rodzice.

3 – Gry w bibliotece

Szkolenia w tym dziale pomogą Wam przyciągnąć graczy do bibliotek. Możemy Was nauczyć gamifikowania książek i robienia z nich mobilnych gier miejskich. Doradzimy jakie gry planszowe kupować do bibliotek i podpowiemy jak je wykorzystywać w niekonwencjonalny sposób. Wyjaśnimy co zrobić, żeby gracz „przyszedł na grę, a wyszedł z książką”.

4 – Marketing i promocja

Szkolenia z marketingu i promocji mają pomóc bibliotekarzom docierać ze swoją ofertą  do jak największej liczby osób. Wśród poniższych warsztatów znajdziecie takie, dzięki którym zaplanujecie strategię swojej instytucji, rozwiniecie jej media społecznościowe i poznacie nowe kanały komunikacji z potencjalnymi odbiorcami. Do grona trenerów szkolących w tym zakresie zaprosiliśmy praktyków: osoby ze świata biznesu i korporacji, przedsiębiorców, marketerów i grafików.

5 – Nowe technologie

Nowe technologie w bibliotece to specjalność Good Books.  W tym dziale znajdują się szkolenia, które wprowadzą Twoją Bibliotekę do świata bliskiego młodemu pokoleniu, np. warsztaty z VR, kurs druku 3D i zajęcia o filmowaniu. Poniższe propozycje mają też usprawnić codzienną pracę bibliotekarza i uczynić go bardziej samodzielnym, dzięki stopniowemu poznawaniu nowoczesnych narzędzi biurowych.

6 – Organizacja biblioteki

Ten obfity dział ma pomóc bibliotece lepiej organizować swoją pracę. Koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z zarządzaniem instytucją i jej rozwijaniem. Nasi eksperci uczą jak pisać skuteczne wnioski do MKiDN i jak realizować projekty przez nie finansowane. Wśród propozycji znajdują się szkolenia dla dyrektorów oraz pracowników bibliotek.

7 – Praca z użytkownikiem

Czy kiedykolwiek zastanawialiście w jaki sposób przyciągnąć do biblioteki nowych użytkowników? Nasze szkolenia w kategorii “praca z czytelnikiem” mają Wam to ułatwić. Pomagamy zrozumieć potrzeby poszczególnych grup odbiorców, wyjaśniamy jak pozostawać z nimi w kontakcie i jak budować trwałe relacje, które zatrzymają ich w bibliotece na dłużej.

8 – Prawo

Dobra znajomość zagadnień prawnych jest niezbędna w każdej bibliotece. Szkolenia w tym dziale koncentrują się na obowiązujących przepisach i dobrych praktykach.  Zajmujemy się kompleksowym doradztwem w sprawach RODO, ochroną wizerunku i zagadnieniami istotnymi dla zarządzających bibliotekami. Szkolenia są realizowane we współpracy z kancelarią prawną.

9 – Psychologia i szkolenia miękkie

Bibliotekarze mają w swojej codziennej pracy styczność z bardzo dużą liczbą osób. Ponieważ bywa to wymagające i stresujące, zdecydowaliśmy się rozszerzyć naszą ofertę o kategorię szkoleń psychologicznych. Znajdują się w niej treningi, które pomagają radzić sobie w trudnych sytuacjach, uczą rozwijania własnej kreatywności czy zacieśniania relacji w zespole.

Jak pracujemy?

Przed każdym wyjazdem prosimy o wypełnienie ankiety diagnozującej,  żeby poznać Wasze potrzeby i opracować szkolenie, które będzie do nich dostosowane. Jeśli trzeba, wykonujemy audyty i analizujemy Wasze dotychczasowe działania. Dzięki temu możemy się lepiej poznać i zaproponować Wam wyższą jakość usług.  Dlaczego tak? Jeśli prowadzimy warsztaty z mediów społecznościowych, musimy najpierw dobrze poznać Wasze kanały i aktywność z poprzednich miesięcy, a nawet lat. Z kolei szkolenia z dziedzictwa lokalnego wymagają od trenera zapoznania się z Waszym otoczeniem, historią i kolorytem. Generalnie chodzi o to, żeby każde szkolenie odpowiadało potrzebom konkretnej grupy uczestników, a nie składało się wyłącznie z uniwersalnych porad „dla wszystkich”.

Pomoc przy pisaniu wniosków do MKiDN – nowa usługa

Do współpracy zaprosiliśmy ekspertkę od pisania wniosków do Ministra Kultury. Przez wiele lat pracowała przy ocenianiu aplikacji, konstruowała programy dotacyjne i tworzyła projekty dla wielu instytucji. Jej praktyczna wiedza jest niezwykle cennym wsparciem dla osób, które chcą uzyskać dofinansowanie dla swojej biblioteki.

Wśród szkoleń znajdziecie takie, które pomogą przygotować dobry wniosek – uczmy skutecznego pozyskiwania środków na projekty i pomagamy w sprawach formalnych. Koncentrujemy się na tworzeniu harmonogramu projektu, jego kosztorysie i trafnym opisie pomysłu, na który próbujecie pozyskać pieniądze. Jeśli jesteście zainteresowani współpracą, piszcie lub dzwońcie!

Biblioteka nie ma pieniędzy na szkolenia?

To nie musi być problem. Wspomniane programy, zwłaszcza „Partnerstwo dla książki”, mogą okazać się wystarczającym źródłem finansowania. Oprócz wsparcia MKiDN można liczyć na inne inicjatywy, takie jak program „Równać szanse”, granty z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, z Fundacji Santander, programy związane z obchodami niepodległości (tak, w przyszłym roku nadal będą generować pieniądze na projekty), dotacje i stypendia Narodowego Centrum Kultury oraz wiele innych, o których piszemy na naszej stronie na bieżąco, podając wskazówki i rady związane z aplikowaniem.

Boicie się o wkład własny? Skontaktujcie się z Good Books telefonicznie i przedstawcie swoją sytuację. Jeśli macie dobry pomysł i chcecie z nami współpracować, możemy zapewnić Wam wkład własny, który umożliwi zgłoszenie się do jednego z wymienionych programów.

W naszej ofercie brakuje jakiegoś tematu? Napisz do nas! Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby je dla Ciebie zrealizować.

Zobacz także