Home szkolenia Szkolenie „Sztuczna inteligencja (SI) w bibliotece”

Szkolenie „Sztuczna inteligencja (SI) w bibliotece”

by Łukasz Braun

Pod koniec czerwca mieliśmy przyjemność odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie na warsztacie zamykającym cykl szkoleń w ramach projektu „Bliskoteka”, który otrzymał dofinansowanie z programu BLISKO. To spotkanie otworzyło nowe perspektywy dla bibliotekarzy, ukazując praktyczne zastosowania narzędzi opartych na algorytmach sztucznej inteligencji. Jeżeli chcesz poznać świat SI i odkryć, jak możesz wykorzystać te nowe możliwości w swojej codziennej pracy, zapraszamy do zapoznania się z relacją!

Sztuczna inteligencja w bibliotece – nowy rozdział bibliotecznej rzeczywistości?

Aby lepiej zrozumieć genezę omawianych narzędzi, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z krótką, lecz interesującą historią SI. Sięga ona połowy XX wieku i wiąże się z badaniami Alana Turinga – brytyjskiego matematyka i pioniera informatyki. Jego odkrycia stworzyły podwaliny pod rozwój algorytmów i technik, które umożliwiają komputerom „uczenie się” na podstawie danych. Dzięki tym narzędziom, bibliotekarze mogą teraz korzystać z potężnych możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja.

Odkrywanie potencjału narzędzi SI w codziennej pracy bibliotekarza

Podczas szkolenia bibliotekarze mieli okazję zgłębić umiejętność tworzenia skutecznych zapytań (komend, tzw. „promtów”), które umożliwiają efektywne wykorzystanie narzędzi SI w codziennych zadaniach. Następnie, w praktyce, zapoznali się z różnorodnymi narzędziami, które mogą usprawnić ich pracę – od generowania i analizy treści tekstowych po tworzenie i obróbkę grafiki oraz zdjęć.

Grafika do wpisu z relacją ze szkolenia "Sztuczna inteligencja w bibliotece"

Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Niektóre z tych narzędzi zaskoczyły uczestników, takie jak możliwość „rozmowy” z komputerem na temat wskazanych dokumentów PDF, np. regulaminów programów dotacyjnych. Dużo emocji wywołała praca z Kreatorem Obrazów Bing, który pozwala na tworzenie obrazów (zdjęć, grafik) na podstawie tekstowego opisu. Bibliotekarze z radością odkryli, że kreator obrazów świetnie nadaje się do… tworzenia tematycznych kolorowanek. Jednak największe wrażenie wywołało błyskawiczne tempo i sprawność, z jaką ChatGPT poradził sobie z napisaniem relacji ze spotkania autorskiego z… Remigiuszem Mrozem.

Szkolenie nie byłoby kompletną inspiracją bez prezentacji wartościowych książek dotyczących sztucznej inteligencji. Bibliotekarze dowiedzieli się, jakie publikacje warto polecać, aby wspierać promocję czytelnictwa oraz rozbudzać zainteresowanie tematyką sztucznej inteligencji zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Wyzwania i refleksje dotyczącego sztucznej inteligencji w bibliotece

Nie mogliśmy również pominąć wyzwań, które niesie ze sobą rozwój technologii, zwłaszcza w kontekście narzędzi SI. Podczas szkolenia poruszono kwestie związane z fake newsami oraz prawem autorskim. Uczestnicy mieli okazję poznać narzędzia takie jak ZeroGPT, które pomagają w wykrywaniu treści generowanych przez SI. Szkolenie skupiło się również na refleksjach dotyczących potencjalnych zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Szczególną uwagę poświęcono obszarom edukacji, pracy, kultury i sztuki. Podczas podsumowania szkolenia i otwartej dyskusji, uczestnicy mieli okazję dzielić się swoimi przemyśleniami na temat omawianych zagadnień i omówić sposoby praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności w swojej pracy.

Zdjęcie ze szkolenia "Sztuczna inteligencja w bibliotece"

Zdjęcie ze strony MBP w Koninie na Facebooku (fb.com/mbp.konin)

Z nami odkryjesz fascynujący świat sztucznej inteligencji w bibliotece!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolenia „Sztuczna inteligencja w bibliotece”! Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza o sztucznej inteligencji stanie się wartościowym narzędziem w codziennej pracy bibliotekarzy. Zachęcamy bibliotekarzy z innych instytucji do organizacji podobnych szkoleń. Dzięki nim odkryją niesamowite możliwości i inspiracje, jakie płyną z wykorzystania sztucznej inteligencji w bibliotece. Razem możemy przekształcać biblioteki w przestrzenie wypełnione innowacją, wiedzą i kreatywnością!

Dowiedz się, jak wykorzystać narzędzia sztucznej inteligencji w marketingu biblioteki!

23 listopada, 10:00-14:00, online

Marketing AI w bibliotece: sztuczna inteligencja w promocji czytelnictwa

Prowadzący: Łukasz Braun

Baner szkolenia: marketing AI w bibliotece

Naucz się korzystać z innowacyjnych rozwiązań w marketingu online, dzięki którym Twoja biblioteka osiągnie jeszcze większy sukces promocyjny docierając do szerokiej grupy czytelników!

To szkolenie skierowane jest do bibliotekarzy odpowiedzialnych za promocję bibliotecznych wydarzeń, zarządzanie mediami społecznościowymi i stroną internetową oraz wszystkich tych, którzy chcą poznać najnowsze i najbardziej innowacyjne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji pomocne w promocji biblioteki.

Uczestnicy szkolenia nauczą się obsługiwać narzędzia AI pomocne w tworzeniu strategii marketingowych, określaniu grup odbiorców, planowaniu kampanii i tworzeniu spersonalizowanych treści reklamowych, które przyciągną uwagę obecnych i nowych odbiorców.

Dzięki wiedzy zdobytej na szkoleniu bez trudu wykorzystasz bezpłatne narzędzia sztucznej inteligencji i…

  • … stworzysz krótko i długofalową strategię marketingową dla swojej biblioteki
  • … określisz grupy odbiorców i stworzysz ich persony marketingowe, żeby lepiej zrozumieć ich potrzeby
  • … zaplanujesz kampanię w mediach społecznościowych
  • … stworzysz kalendarz publikacji treści
  • … wygenerujesz gotowe posty na Facebooka i Instagram Twojej biblioteki

Jako dodatkowy bonus każdy uczestnik szkolenia otrzyma zestaw najbardziej przydatnych komend (promptów) do wykorzystania w ChatGPT w celach marketingowych!

Nie przegap okazji, aby stać się ekspertem w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w marketingu Twojej biblioteki! Zapisz się już dziś i dołącz do grona profesjonalistów, którzy odnoszą sukcesy dzięki innowacyjnym narzędziom.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat sztucznej inteligencji? Mamy dla Ciebie doskonałą propozycję. Zorganizuj szkolenie „Sztuczna inteligencja w bibliotece” w swojej instytucji! Dzięki niemu odkryjesz więcej praktycznych narzędzi i strategii wykorzystywania SI w swojej pracy.

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ola: +48 537 449 555, Ania: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także