Home inne Szkolenia dla bibliotekarzy – jak szkolić się mądrze i skutecznie?

Szkolenia dla bibliotekarzy – jak szkolić się mądrze i skutecznie?

Program dotacyjny MKiDN Partnerstwo dla Książki 2022 to najważniejszy program dla bibliotek publicznych. Finansowanie mogą uzyskać nie tylko projekty dotyczące animacji, ale również projekty szkoleniowe, które poszerzą zakres kompetencji i umiejętności bibliotekarzy.  Zgodnie z założeniami programu nowoczesna biblioteka publiczna powinna być otwartą dla wszystkich przestrzenią usługową, kreującym wspólnotę miejscem zaufania społecznego, gdzie formuje się lokalna sfera kulturalna.

Można wskazać przynajmniej 3 cechy, które wyróżniają biblioteki na tle muzeów, galerii czy domów kultury.

  1. Biblioteki udostępniają kulturę bezpłatnie, a książki (oraz gry, filmy, audiobooki i in.) użytkownicy zabierają ze sobą do domu.
  2.  Aby skorzystać z usług biblioteki, należy mieć kartę biblioteczną. Aby ją otrzymać, trzeba się do biblioteki zapisać, a co za tym idzie biblioteki dysponują rejestrem swoich użytkowników.
  3. Biblioteka to instytucja płynna, to znaczy taka, która szybko reaguje na wszelkie zmiany (zachodzące w społecznościach lokalnych, jak również związane z rozwojem nowych technologii).

Z powyższego wynika potrzeba wdrażania w bibliotekach nowych narzędzi i usług, zwłaszcza takich, które przyciągną i zatrzymają w bibliotece użytkowników młodych. Dla bibliotekarzy oznacza to konieczność ustawicznego zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, które pozwolą im na skuteczniejsze działania w zakresie animowania kultury i życia społecznego.

Baner Nowe szkolenia 2022

Szkolenia dla bibliotekarzy od Good Books

Good Books od ponad  15 lat odpowiada na potrzeby szkoleniowe pracowników bibliotek. W aktualnej ofercie szkoleniowej znajdziesz ponad 250 różnorodnych propozycji warsztatów, kursów i webinariów. Doskonalą one wiedzę i rozwijają kompetencje przydatne w pracy bibliotekarza. Realizuje je zespół blisko 40 trenerów – specjalistów i praktyków z całej Polski. Organizujemy szkolenia stacjonarne, w formule online oraz hybrydowe. Zachęcamy również do organizowania szkoleń wyjazdowych, poza budynkiem biblioteki! Oderwanie od bibliotecznej codzienności pozwala skupić się na tematyce szkolenia czy kursu, a dodatkowo sprzyja integracji.

Formy szkoleń w ofercie Good Books:

punkt 1

stacjonarne

trenerzy przyjeżdżają do biblioteki
i przeprowadzają szkolenie na miejscu

1 dzień = 5-6 h szkoleniowych
z przerwami

możliwe szkolenia kilkudniowe

punkt 2

online

w przestrzeni wirtualnej, na platformie zapewnionej przez Good Books

1 dzień = 4-5 h szkoleniowych
z przerwami

możliwy podział 2 x 2,5 h

punkt 3

hybrydowe

trenerzy przyjeżdżają do biblioteki i przeprowadzają szkolenie na miejscu
+
streaming online dla osób, które nie mogły uczestniczyć fizycznie

możliwość późniejszego obejrzenia nagrania

Jak szkolić się mądrze i skutecznie?

Szkolenia pozwalają zdobywać wiedzę („wiem i rozumiem”) i doskonalić umiejętności, dzięki którym zdobytą wiedzę można stosować w praktyce. Dzięki wiedzy i umiejętnościom można świadomie i chętnie używać zdobytych kompetencji w codziennej pracy bibliotekarskiej.

Pamiętajmy, aby przed wyborem szkoleń zastanowić się, jak szkolenia będą wpisywać się w ciąg rozwoju kadry bibliotecznej! Strategiczne podejście do szkoleń należy wykazać w znajdującym się na końcu wniosku „Syntetycznym opisie działalności wnioskodawcy wraz z perspektywami dalszego rozwoju”.

Jak mądrze się szkolić? W pierwszej kolejności należy przeprowadzić autodiagnozę potrzeb szkoleniowych. Jaka wiedza i/lub umiejętności będą kluczowe dla planowanych projektów? Do jakich grup odbiorców skierowane będą działania? Grupy te możemy określić pod kątem wieku (dzieci, młodzież, seniorzy), szczególnych potrzeb (np. osoby z niepełnosprawnościami) lub zachowań (czytelnicy, użytkownicy, nie-czytelnicy). Odpowiedź na tak postawione pytania pozwoli dobrać szkolenia, które będą najbardziej przydatne.

Jak szkolić się mądrze?

Nowe tematy szkoleń 2022

Z myślą o projektach, które będą realizowane w 2022 r., rozszerzyliśmy ofertę Good Books o zupełnie tematy szkoleń. Koncentrują się one wokół zagadnień związanych z pracą z najmłodszymi czytelnikami, pracą z wykorzystaniem innowacji i nowych technologii oraz organizacją spotkań i warsztatów dla czytelników. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami!

Baner Nowe szkolenia 2022

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także