Home inne Szkolenia dla bibliotekarzy – jak szkolić się mądrze i skutecznie?

Szkolenia dla bibliotekarzy – jak szkolić się mądrze i skutecznie?

by Łukasz Braun

Program dotacyjny MKiDN Partnerstwo dla Książki 2022 to najważniejszy program dla bibliotek publicznych. Finansowanie mogą uzyskać nie tylko projekty dotyczące animacji, ale również projekty szkoleniowe, które poszerzą zakres kompetencji i umiejętności bibliotekarzy.  Zgodnie z założeniami programu nowoczesna biblioteka publiczna powinna być otwartą dla wszystkich przestrzenią usługową, kreującym wspólnotę miejscem zaufania społecznego, gdzie formuje się lokalna sfera kulturalna.

Można wskazać przynajmniej 3 cechy, które wyróżniają biblioteki na tle muzeów, galerii czy domów kultury.

  1. Biblioteki udostępniają kulturę bezpłatnie, a książki (oraz gry, filmy, audiobooki i in.) użytkownicy zabierają ze sobą do domu.
  2.  Aby skorzystać z usług biblioteki, należy mieć kartę biblioteczną. Aby ją otrzymać, trzeba się do biblioteki zapisać, a co za tym idzie biblioteki dysponują rejestrem swoich użytkowników.
  3. Biblioteka to instytucja płynna, to znaczy taka, która szybko reaguje na wszelkie zmiany (zachodzące w społecznościach lokalnych, jak również związane z rozwojem nowych technologii).

Z powyższego wynika potrzeba wdrażania w bibliotekach nowych narzędzi i usług, zwłaszcza takich, które przyciągną i zatrzymają w bibliotece użytkowników młodych. Dla bibliotekarzy oznacza to konieczność ustawicznego zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, które pozwolą im na skuteczniejsze działania w zakresie animowania kultury i życia społecznego.

Baner Nowe szkolenia 2022

Szkolenia dla bibliotekarzy od Good Books

Good Books od ponad  15 lat odpowiada na potrzeby szkoleniowe pracowników bibliotek. W aktualnej ofercie szkoleniowej znajdziesz ponad 250 różnorodnych propozycji warsztatów, kursów i webinariów. Doskonalą one wiedzę i rozwijają kompetencje przydatne w pracy bibliotekarza. Realizuje je zespół blisko 40 trenerów – specjalistów i praktyków z całej Polski. Organizujemy szkolenia stacjonarne, w formule online oraz hybrydowe. Zachęcamy również do organizowania szkoleń wyjazdowych, poza budynkiem biblioteki! Oderwanie od bibliotecznej codzienności pozwala skupić się na tematyce szkolenia czy kursu, a dodatkowo sprzyja integracji.

Formy szkoleń w ofercie Good Books:

punkt 1

stacjonarne

trenerzy przyjeżdżają do biblioteki
i przeprowadzają szkolenie na miejscu

1 dzień = 5-6 h szkoleniowych
z przerwami

możliwe szkolenia kilkudniowe

punkt 2

online

w przestrzeni wirtualnej, na platformie zapewnionej przez Good Books

1 dzień = 4-5 h szkoleniowych
z przerwami

możliwy podział 2 x 2,5 h

punkt 3

hybrydowe

trenerzy przyjeżdżają do biblioteki i przeprowadzają szkolenie na miejscu
+
streaming online dla osób, które nie mogły uczestniczyć fizycznie

możliwość późniejszego obejrzenia nagrania

Jak szkolić się mądrze i skutecznie?

Szkolenia pozwalają zdobywać wiedzę („wiem i rozumiem”) i doskonalić umiejętności, dzięki którym zdobytą wiedzę można stosować w praktyce. Dzięki wiedzy i umiejętnościom można świadomie i chętnie używać zdobytych kompetencji w codziennej pracy bibliotekarskiej.

Pamiętajmy, aby przed wyborem szkoleń zastanowić się, jak szkolenia będą wpisywać się w ciąg rozwoju kadry bibliotecznej! Strategiczne podejście do szkoleń należy wykazać w znajdującym się na końcu wniosku „Syntetycznym opisie działalności wnioskodawcy wraz z perspektywami dalszego rozwoju”.

Jak mądrze się szkolić? W pierwszej kolejności należy przeprowadzić autodiagnozę potrzeb szkoleniowych. Jaka wiedza i/lub umiejętności będą kluczowe dla planowanych projektów? Do jakich grup odbiorców skierowane będą działania? Grupy te możemy określić pod kątem wieku (dzieci, młodzież, seniorzy), szczególnych potrzeb (np. osoby z niepełnosprawnościami) lub zachowań (czytelnicy, użytkownicy, nie-czytelnicy). Odpowiedź na tak postawione pytania pozwoli dobrać szkolenia, które będą najbardziej przydatne.

Jak szkolić się mądrze?

Nowe tematy szkoleń 2022

Z myślą o projektach, które będą realizowane w 2022 r., rozszerzyliśmy ofertę Good Books o zupełnie tematy szkoleń. Koncentrują się one wokół zagadnień związanych z pracą z najmłodszymi czytelnikami, pracą z wykorzystaniem innowacji i nowych technologii oraz organizacją spotkań i warsztatów dla czytelników. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami!

Baner Nowe szkolenia 2022

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także