Home news Przykłady projektów BLISKO

Przykłady projektów BLISKO

Podczas realizacji pierwszej edycji programu BLISKO mieliśmy przyjemność pracować z kilkudziesięcioma bibliotekami przy ich projektach. Podczas wczorajszego webinarium o celach i zasadach dotacji odwiedzili nas goście z bibliotek w Ustroniu Morskim i w Chmielniku. Pani Beata, Sylwia i Anna opowiedziały o tym jak napisać dobry wniosek, trafić do odpowiednich grup odbiorców i gdzie szukać pomocy oraz wsparcia na etapie realizacji projektu.

Konkurs dotacyjny BLISKO

Trwa druga edycja naboru do programu BLISKO. To dotacja przyznawana na projekty dwuletnie, przeznaczona dla bibliotek publicznych z małych miejscowości (do 100 tys. mieszkańców, dodatkowe punkty uzyskają instytucje z miejscowości do 50 tys. mieszkańców). Jak sugeruje sama nazwa – program zakłada współpracę z lokalnym środowiskiem, tzn. nawiązywanie partnerstw z innymi instytucjami oraz aktywny udział odbiorców. Pieniądze mogą być przeznaczone na realizację działań edukacyjno-animacyjnych oraz podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek.

Więcej o programie dotacyjnym BLISKO przeczytasz tutaj ➔

Regulamin BLISKO

BLISKO w Chmielniku

Na początku webinarium wszystkich zachwyciła kwiatowa mandala widoczna w tle, która powstała właśnie podczas realizacji programu BLISKO. To efekt pracy bibliotekarzy i młodych artystów, ale w założeniu przyjemna dla oka wśród wszystkich grup wiekowych.

Goście podczas webinarium BLISKOCały projekt nosi nazwę „Maker Space BLISKO biblioteki”. Pod koniec listopada zakończył się pierwszy etap jego realizacji. Bibliotekarze wykreowali przestrzeń, w której mieszkańcy mogą podejmować kreatywne działania, realizować swoje pasje lub po prostu miło spędzić czas. Biblioteka w Chmielniku zrealizowała również trzy duże wydarzenia edukacyjno-animacyjne:

 • „Kreatywna stacja w bibliotece” – tworzenie tradycyjnych pocztówek, konkurs na maskotkę biblioteczną;
 • „Sztuka dla każdego” – praca nad spektaklem zainicjowana przez lokalną grupę teatralną;
 • „Nie chowam talentu do szuflady” – odkrywanie różnych talentów mieszkańców i wystawa ich twórczości.

W tych akcjach mogły brać udział osoby w każdym wieku. Działania były inspirowane obserwacją i rozmowami z czytelnikami. Okazało się, że największą przyjemność sprawiają im działania manualne, praca kreatywna. To właśnie nakierowało organizatorów na pomysł „Maker Space”.

Działania poprzedzone były wyjazdową konferencją z partnerami oraz szkoleniami Good Books: „Od pomysłu do projektu. Jak zaplanować działania?” oraz „Kreatywny zespół. Nieszablonowe rozwiązania i twórcze rozwiązywanie problemów”. Przeprowadziliśmy także szkolenia dotyczące przeprowadzania diagnozy lokalnej. Podobnie rozpocznie się drugi etap realizacji – od spotkania z partnerami i części szkoleniowej dla kadry biblioteki.

BLISKO w Ustroniu Morskim

Trzyosobowa kadra biblioteki w Ustroniu napisała wniosek do BLISKO w 7 godzin! Partnerami w realizacji pierwszej części projektu były:

 • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim,
 • Przedszkole Publiczne w Ustroniu Morskim,
 • Stowarzyszenie „Róża Wiatrów”,
 • Stowarzyszenie Sympatyków Gier Fabularnych i Planszowych 2K6.

Projekt „ROBOCZA” rozpoczął się właśnie od spotkania z partnerami. Następnie odbyły się wydarzenia, takie jak np. warsztaty pszczelarskie połączone ze spotkaniem na temat książki „Historia pszczół” Mai Lunde. A także warsztaty teatralne, kulinarne i artystyczne dla mieszkańców Ustronia Morskiego.

W ramach dotacji odbyło się 6 szkoleń z Good Books:

 1. Diagnozowanie potrzeb czytelników.
 2. Edukacja regionalna w bibliotece.
 3. Niestandardowa oferta biblioteki.
 4. Wzmacnianie czytelnictwa dla dzieci.
 5. Zainteresowanie czytelników i społeczności lokalnej.
 6. Metody współpracy i budowania partnerstw.

Trzy szkolenia były przeznaczone tylko dla kadry bibliotekarskiej, zaś trzy kolejne: dla bibliotekarzy i dla partnerów projektu.

BLISKO – współpracuj z Good Books

Pomożemy Ci przeprowadzić diagnozę potrzeb lokalnej społeczności

Aby działania edukacyjno-animacyjne były skuteczne, powinna poprzedzić je skrupulatna diagnoza potrzeb lokalnej społeczności. Dzięki szkoleniom Good Books bibliotekarze poznają techniki badania potrzeb, analizowania danych badawczych i wyciągania wniosków. Możemy też sami przeprowadzić diagnozę Twojej społeczności.

Przeszkolimy Ciebie i Twoich współpracowników

Program BLISKO to szansa na podniesienie kwalifikacji pracowników Twojej biblioteki oraz reprezentantów instytucji partnerskich. Good Books to ponad 15 lat doświadczenia w szkoleniu kadr kultury. Z nami zdobędziesz wiedzę w zakresie skutecznego komunikowania się, budowania partnerstw i organizowania w bibliotekach wydarzeń, które będą odpowiadać zainteresowaniom mieszkańców.

Przygotujemy z Tobą projekty edukacyjno-animacyjne

Edukacyjne gry mobilne stworzone za pomocą fińskiej platformy ActionTrack uczą poprzez zabawę. Wspólnie z bibliotekami i instytucjami kultury stworzyliśmy już setki gier. Twoja może być następna! Od projektu aż do premiery, pomagamy w kompleksowym tworzeniu edukacyjnych gier mobilnych.

Projekt BLISKO w PolkowicachGrę w programie BLISKO zrealizowała np. Miejsko-Gminna Biblioteka w Polkowicach. Jej fabuła była oparta na motywach słowiańskich, a zadaniem uczestników było pomóc Gniewkowi wrócić do jego czasów, do wczesnego średniowiecza. Akcja rozegrała się na polkowickim rynku, co sprawiło, że każdy mieszkaniec mógł dowiedzieć się, jakie ciekawe rzeczy dzieją się w bibliotece!
Zobacz fotorelację z gry w Polkowicach ➔

Gra BLISKO w Turku

Źródło: iturek.net

Grę, jako formę animacji lokalnej społeczności, wykorzystała również Miejska Biblioteka Publiczna w Turku. „Tajemnica zaginionych wersetów” pozwala odkryć ciekawą i nieco zapomnianą historię miasta. Każdy uczestnik mógł wcielić się w rolę bohatera ratującego miasto. Przemieszczając się pomiędzy punktami ulokowanymi na mapie i docierając do różnych zakamarków, ogracze musieli rozwiązywać zadania, dotyczące lokalnego ruchu poetyckiego.

Zobacz relację z gry w Turku ➔

Sprawdzimy Twój wniosek zanim go wyślesz

Skorzystaj z indywidualnych konsultacji z naszymi ekspertami! Podczas konsultacji koncentrujemy się na praktycznych zagadnieniach, które pomogą w napisaniu celnej aplikacji, dostosowanej do wymogów konkursu BLISKO. Z nami wyeliminujesz ewentualne słabe strony swojego projektu i podkreślisz te najmocniejsze!

Chcesz skonsultować swój wniosek? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

  Nie masz pomysłu na projekt do programu BLISKO? Zastanawiasz się jak przeprowadzić diagnozę lokalną? Nie wiesz jak zawiązywać partnerstwa? Po prostu potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

   Zobacz także