Kiedy spotykam się z bibliotekarzami z różnych miejsc w Polsce, rozmawiamy o największych wyzwaniach związanych z pracą w bibliotekach. Zawsze w tych rozmowach wraca jeden temat – jak zachęcić młodych do odwiedzania nas? Często prowadzę dłuższe i bardziej kompleksowe szkolenia na ten temat. Tym razem – podczas szkolenia dla bibliotekarzy – skupiłam się na tylko jednym, ale za to bardzo ważnym elemencie: jak i jakie książki polecać młodzieży.
Kim jest młody czytelnik i jakie ma potrzeby?
Zaczęliśmy od odrobiny teorii z zakresu pedagogiki i psychologii rozwojowej. Przecież – żeby wiedzieć, jak i jakie książki polecać młodzieży – musimy najpierw wiedzieć, jacy są i co jest dla nich ważne. Musimy wiedzieć, jak wygląda ich życie i z jakimi problemami się mierzą. Poczytaliśmy też trochę statystyk na temat czytelnictwa w tej grupie wiekowej, chociaż te nie były raczej zaskoczeniem.
Drobnym zaskoczeniem okazała się natomiast definicja „young adults fiction”. Dlatego więcej czasu poświęciliśmy na analizę różnic pomiędzy young adults i new adult fiction. Omówiliśmy cechy charakterystyczne tych kategorii, najchętniej podejmowane w nich tematy, najpopularniejszych autorów, a także zjawiska takie jak trigger warning. Uczestnicy otrzymali także kilka porad dotyczących tego, jak można przewidzieć, która książka będzie chętnie wypożyczana i gdzie koniecznie zajrzeć przed zakupami. Uzbrojeni w tę wiedzę, mogliśmy przejść dalej, do tego, co nas najbardziej interesuje – do książek!
Jakie książki polecać młodzieży?
Dla uczestników szkolenia przygotowałam długą (zbyt długą!) listę książek, autorów, tematów, które warto mieć w swojej bibliotece. Te książki dla różnych grup, z różnych względów powinny okazać się w tym momencie interesujące. I chociaż rynek książek dla młodzieży zdominowany jest przez autorów ze Stanów Zjednoczonych, starałam się opowiedzieć także o książkach europejskich. Charakteryzują się one nieco innym podejściem ich autorów do młodości, do ich bohaterów i czytelników.
Rozmawialiśmy o filmowych okładkach, o wznowieniach i nowych tłumaczeniach, o tym, co zrobić, jeśli mamy w swoich zbiorach świetne książki dla młodzieży, ale z fatalnymi okładkami. O tym, dlaczego nie należy bać się klasyki i jak można wykorzystać to, że w bibliotekach są już dostępne historie, które Netflix dopiero zauważył. Ale też o tym, aby przyglądać się tematom, które w tej chwili pojawiają się w najbardziej popularnych serialach dla młodzieży i nie unikać książek, które uznawane są za kontrowersyjne.
Było to jedno z takich spotkań, które może potoczyć się w różnych kierunkach. W zależności od nastawienia i historii ludzi, którzy w nim uczestniczą. A w tym uczestniczyły bardzo aktywne, zainteresowane tematem i oczytane osoby. Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi, pytania, wpisy na czacie i… pilnowanie czasu. :)
Lista polecanych książek będzie rosła. A uczestnicy szkolenia mogą dzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami na grupie na facebooku, stworzonej specjalnie na potrzeby tego szkolenia.
Jeśli chcesz zorganizować podobne szkolenie online w swojej bibliotece – napisz do nas na szkolenia@goodbooks.pl.