Home artykuły eksperckie Wniosek wzorcowy – jakie podpowiedzi są w nim zawarte?

Wniosek wzorcowy – jakie podpowiedzi są w nim zawarte?

„Ja nie umiem”, „Nie wiem jak to zrobić”, „Nic z tego nie rozumiem”. Właśnie takie odpowiedzi często słyszymy od osób, które rezygnują z pisania wniosków. Nie poddawaj się już na starcie! Wyślij swój pierwszy wniosek, aby zobaczyć jak to działa i aby przełamać swój opór. Jeśli czytanie regulaminów setny raz tylko dodatkowo komplikuje sprawę, spróbuj wykorzystać podpowiedzi, które zawiera wniosek wzorcowy.

Najpierw regulamin

Skorzystaj z omówienia regulaminów programów MKiDN 2022 przygotowanych przez specjalistów z Good Books! Specjalnie dla Was wyciągnęliśmy najważniejsze informacje, podkreśliliśmy zmiany, które zaszły w stosunku do regulaminów z zeszłych lat. Przygotowaliśmy także skrócone wersje regulaminów do druku, z których usunęliśmy niepotrzebne strony.

  1. Partnerstwo dla książki – przeczytaj omówienie
  2. Promocja czytelnictwa – przeczytaj omówienie
  3. Edukacja kulturalna – przeczytaj omówienie
  4. Kultura dostępna – przeczytaj omówienie

Zobacz jeszcze raz webinaria o pisaniu wniosków do programów MKiDN

NAJBLIŻSZE WEBINARIUM na żywo:
23.11 (wtorek), godz. 10:00-11:00
Wnioski last-minute – najczęściej zadawane pytania dot. programów MKiDN 2022

Retransmisje:

Wniosek wzorcowy Partnerstwa dla książki (POBIERZ)

Nie pomyl się w prostych informacjach

Pięć, albo i dziesięć razy sprawdź, czy poprawnie wpisałaś/wpisałeś poprawny numer rachunku, adres i telefon swojej instytucji i osoby odpowiedzialnej za przygotowanie wniosku. Błędy formalne wykluczą Twój udział w konkursie już na samym początku. Pamiętaj też, że w programie PdK projekty muszą być jednoroczne, a wniosek należy wysłać do 30.11!

Rodzaj zadania jest tylko jeden

Nie bez powodu każde z zadań ma swoje własne widełki minimalnej i maksymalnej wysokości dotacji. Jeden wniosek = jedno zadanie. Jeżeli chcesz zorganizować szkolenia dla bibliotekarzy – nie dopisuj do projektu działań animacyjnych. I odwrotnie.

Współorganizatorzy

W punkcie A.4 wpisujemy współorganizatorów, którzy wnoszą do projektu własny wkład rzeczowy lub inny. Wartość tego wkładu wpisujemy tutaj, nie powtarzamy jej w kosztorysie.

WykrzyknikŚrodki, które zostaną wpisane w kosztorysie, muszą przejść przez system księgowy instytucji. Jeśli partner projektu nie będzie przekazywał bibliotece środków finansowych tylko np. opłacał część kosztów bezpośrednio, to należy je wpisać w tym miejscu a nie w preliminarzu kosztów. Wkład rzeczowy oraz wkład finansowy partnerów zadania, jeśli nie jest przekazany na konto biblioteki, nie stanowi wkładu własnego do projektu.

Przychody z realizacji zadania

Instytucja nie może wzbogacić się dzięki realizacji zadania. Wszystkie przychody (wykazane w sekcji VII.1) muszą pokrywać się i wynikać z informacji zawartych w sekcji VII.2. Z kolei suma osób, które wniosą opłaty i tych, które będą uczestniczyć w bezpłatnych wydarzeniach musi zgadzać się z liczbą uczestników wpisaną do Wykazu wskaźników (strona 9 wniosku).

Preliminarz

„Proszę nie wpisywać działań, jakie będą realizowane, np. spotkanie autorskie, tylko wykazać koszty, jakie są związane z realizacją konkretnych działań.” Wpisywane koszty (transport, honoraria, obsługa informatyczna) muszą znajdować się w regulaminie w wykazie kosztów kwalifikowanych. Pamiętajcie, aby zwracać uwagę na ograniczenia poszczególnych rodzajów wydatków! Np. koszty obsługi organizacyjnej nie mogą przekroczyć 10% całości kosztu zadania, zaś cateringu w ogóle nie można finansować ze środków MKiDN.

Harmonogram

Przeczytaj artykuł „Jak dobrze przygotować harmonogram we wniosku do programów MKiDN”

To już jest koniec, ALE…

Na końcu wniosku znajduje się „Syntetyczny opis działalności wnioskodawcy wraz z perspektywami dalszego rozwoju”. To, że ta właśnie kartka znajduje się na końcu, nie oznacza, że jest najmniej ważna! Pamiętaj, że Ministerstwo nie chce wydawać pieniędzy pochopnie. Nie zależy mu na dotowaniu niepewnych projektów, ani na dotowaniu pojedynczych akcji, które nic nie wniosą do życia kulturalnego. Dlatego wymagana jest od Ciebie informacja o dokonaniach instytucji z ostatnich 3 lat oraz plan rozwoju na najbliższe 3 lata. Ale z uwzględnieniem roli niniejszego zadania! Innymi słowy, jak to zadanie wpisuje się w dalszą strategię instytucji, do czego ma doprowadzić, jak wpłynie na dalszy rozwój oferty i pozyskiwanie nowych czytelników dla biblioteki.

Masz pytania dotyczące tegorocznych programów MKiDN? Chcesz dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci w realizacji projektów w Twojej instytucji? Jeśli tak, zadzwoń: Asia: +48 530 752 569 , Ola: +48 537 449 555, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także